
Зі шкільної програми 6-11 класів можуть вилучити усіх російських та білоруських авторів, а Гоголя та кримськотатарського письменника Таїла Халілова хочуть перенести у програму української літератури.
Таке рішення ухвалила група експертів при МОН, куди входять шкільні вчителі, філологи та інші освітяни, пише ВВС.
Наразі усе це лише рекомендації — тепер міністерство має з ними ознайомитися і вирішити, чи оновлювати навчальні програми.
“Коли буде наказ МОН, тоді можна буде говорити про те, що рішення прийнято, – пояснює Вікторія Топол, головна редакторка сайту “Нова українська школа”. — Ця (робоча — авт.) група не може наказати внести комусь зміни, це проміжне рішення, яке має затвердити МОН”.
Ось короткий список порад експертів для МОН:
Забрати з підручників байки Крилова, оповідання Чехова, билини “Ілля Муромець і Соловей-Розбійник”, повісті Бикова “Альпійська балада”, де йдеться про радянських військовополонених.
У 7 класі не вивчати Пушкіна, а натомість читати більше Бернса, Гете, Гейне та Міцкевича.
Викреслити з програми “Пурпурові вітрила” Олександра Гріна.
Замість Пушкіна та Лермонтова у 9 класі більше вивчати творчість Шарлотти Бронте, Джейн Остін, Джозефа Конрада та Віктора Гюго.
Не вивчати у 8 класі “Собаче серце” Булгакова, де сам образ “собачого серця” – “це метафора соціальних експериментів революційної доби. Конфлікт натовпу, масової свідомості та інтелекту, культури”, — йдеться у висновках експертів.
Видалити зі списків додаткового читання “Людину-амфібію” Бєляєва, “Білий Бім Чорне Вухо” Троєпольського, “Три товстуни” Олеша, “Мцирі” Лермонтова, “Лихо з розуму” Грибоєдова, “Бабин Яр” Кузнєцова. Натомість 6-ті класи у вільний час можуть почитати “Гаррі Поттера і таємну кімнату”.
У 10 класі радять не читати “Алхіміка” Паоло Коельйо, який був у програмі з 2017 року.
“Твір важкий для сприйняття підлітків”, вважають експерти. З початком війни Росії в Україні Коельйо написав у своєму твіттері, що “українська криза — це зручна відмазка для русофобії”.
Не включати у списки додаткової літератури твори Достоєвського, у тому числі “Ідіот”, “Злочин і кара”, “Брати Карамазови”, Толстого — “Анна Кареніна”, Війна і мир”. А також Чехова, Буніна, Єсеніна, Гумільова, “12 стільців” Ільфа і Петрова, Некрасова, Купріна, Тарковського, Цвєтаєву.
Не читати вірші Ахматової, Блока, Маяковського, Пастернака.
Замість “Майстра і Маргарити” Булгакова у 11 класі більше вивчати “Чуму” Альбера Камю.
Творчість Таїла Халілова, сучасного кримськотатарського письменника, перенести до української літератури, і те саме зробити з Миколою Гоголем.