Правду кажучи
15:34
14 Грудня
587

Як у соцмережах маніпулюють щодо тарифу на газ

Правду кажучи

До кінця року в Україні мають встановити нові тарифи на розподіл газу. За інформацією ЗМІ, облгази планують підвищення у 3-4 рази.  Через це почастішали і публікації на цю тему в соцмережах.  В одній із них користувачка, приміром, порівнює вартість газу за президентства Петра Порошенка і Володимира Зеленського.  Чому подібні дописи є маніпулятивними, пояснюємо далі.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Газ по 4,99 – це були непомірні тарифи від бариги, а по 13,99 – це доступні ціни від найвеличнішого», – картинку із таким текстом поширила користувачка фейсбука.

Можна здогадатися, що під «баригою» і «найвеличнішим» мають на увазі колишнього та теперішнього глав держави. Тож уже навіть з огляду на це можна говорити про маніпуляцію, адже президент не має стосунку до формування тарифів на газ. Ціни на послуги з постачання природного газу встановлює Кабінет Міністрів України, а тариф на послугу з розподілу природного газу – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Щодо самих цифр, то станом на грудень-2021 справді майже 14 грн за куб. м газу (разом із транспортуванням – авт.) платять жителі, наприклад, Київщини, а у Херсоні взагалі майже 16 гривень.  Це – найвищі тарифи по Україні. Проте, приміром, у Тернопільській, Івано-Франківській та Вінницькій областях тариф на газ складає значно менше – близько 10 гривень. Тож авторка посту маніпулює, не вказуючи, про яку область йдеться, адже по 14 гривень за куб платять не всі жителі України.  Ціна різниться в залежності від постачальника газу.

Якщо ж пригадати, якими тарифи на газ були у 2014-2019 роках, коли президентом був Петро Порошенко, то, за інформацією видання «Слово і Діло», у  2014 кубометр коштував 1,09 гривні, а в 2015 подорожчав до 7,19 грн. У 2016-2017 роках газ для населення коштував 6,88 гривень. Найвища ж ціна на газ для населення була на початку 2019 року – 8,55 гривень за кубометр.

У той же час зауважимо, що не зовсім правильно порівнювати вартість газу, скажімо, в 2014, 2019-му чи 2021  роках. Адже на ціну блакитного палива впливає  вартість транспортування (магістральними трубами), націнка постачальника за його роботу, вартість доставки (або ж розподілу) тощо, які у різні роки відрізняються. Окрім того, недостатньо просто порівняти вартість газу в різні періоди. Потрібно враховувати і рівень мінімальної чи середньої зарплат, щоб оцінити платоспроможність населення на той момент.

 Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.