Верховна Рада проголосувала за Виборчий кодекс з відкритими списками

     Більше 4 тисяч поправок розглядали депутати останнього скликання продовж місяця. І нарешті новий Виборчий кодекс з відкритими списками таки прийнято. Про різницю між відкритими і закритими списки ми писали дещо раніше – https://tmcinfo.com.ua/vybory/pro-riznytsyu-mizh-vidkrytymy-i-zakrytymy-spyskamy/  Сьогодні розповімо про цей новий Виборчий кодекс.

     Отже, 11 липня на ранковому засіданні Верховної Ради було ухвалено у другому читанні проект Виборчого кодексу, який передбачає відкриті списки. За проект закону №3112-1 проголосували 230 народних депутатів, з необхідних 226.

     Передбачалося три голосування – повернення до правок, які напрацювала робоча група, потім голосування за ці правки пакетом, і, вже третім голосуванням – ухвалення  Кодексу. Але щось пішло не так.. І при першому голосуванні за повернення до поправок ніяк не вдавалося набрати необхідні 226 голосів. Спікер парламенту Андрій Парубій ставив на голосування знову і знову.

     «Це наше зобов’язання в коаліційній угоді, це наше зобов’язання перед суспільством. За цим голосуванням будуть слідкувати у всіх куточках України… Нагадую, що згідно регламенту, повернення до правок я можу ставити безкінечну кількість разів. Невже ви не відчуваєте відповідальності?  … Давайте, голос до голосу!», – закликав нардепів Андрій Парубій.

     З сімнадцятого разу нарешті вдалося повернутися до правок – за це дали голоси 227 нардепів. Після цього Парубій оголосив, що наразі депутати одночасно ухвалять в цілому Виборчий кодекс з усіма запропонованими правками. І в результаті Виборчий кодекс було проголосовано за допомогою 230 депутатів.

     Отже, що міститься в цьому Виборчому кодексі? Кодекс складається з трьох книг – загальна частина, загальнонаціональні вибори і місцеві вибори. У першій книзі визначені органи адміністрування виборчих процесів, порядок реєстрації виборців і ведення списків виборців, питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення виборів, інформаційного забезпечення та передвиборчої агітації, а також підготовки та проведення голосування та підрахунку голосів. Друга книга складається з двох розділів – «Вибори президента України» і «Вибори народних депутатів України». Третя книга – про місцеві вибори.

     Вибори до Верховної Ради та місцеві вибори будуть відбуватися за пропорційною партійною системою з відкритими списками. Прохідний барєр – 5%. Вся країна буде розділена на 27 виборчих регіонів. В кожному регіоні партія виставляє свій регіональний виборчий список. Кандидати в цьому списку змагатимуться з іншими партіями і зі своїми колегами по партії. В бюлетені буде дві порожні графи – для номера партії і для кандидата від цієї партії.

     Тобто, виборцю доведеться пам’ятати номер партії, визначений жеребкуванням, за яку хоче проголосувати. У відповідні віконця він вписує номер партії. Нижче в бюлетені виборець (за бажанням, не обов’язково) вказує номер кандидата, але виключно від тієї партії, за яку голосує. Якщо виборець нікого з кандидатів не вкаже, це буде означати, що виборець погоджується з тим порядком кандидатів в його регіоні, який склала партія.

     На думку Голови комітету виборців України Олексія Кошеля, ця система за відкритими партійними списками може бути досить ефективною – вона збільшує конкуренцію між партіями і посилює партійне будівництво.

     Але є один нюанс, який було внесено в правки. Цей кодекс вступить в дію 1 грудня 2023 року. Тобто, наступні заплановані вибори в жовтні 2023 року пройдуть за старою виборчою системою, з мажоритарниками і закритими партійними списками.

     Нагадуємо, що цей Виборчий кодекс ще має підписати президент України.

 

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.