В ЦВК в червні провели ряд тренінгів

       Конституційний Суд України нещодавно прийняв рішення щодо конституційності указу президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради і проведення позачергових парламентських виборів 21 липня 2019 року. Але Центральна виборча комісія, не чекаючи на те, яким буде його рішення, продовж червня провела низку семінарів і тренінгів.

       Так, зокрема 10 – 11 червня, у Центральній виборчій комісії відбувся дводенний інструктаж системних адміністраторів Інформаційно-аналітичної системи “Вибори народних депутатів України” Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Вибори” окружних виборчих комісій.

       Мета інструктажу полягала в доведенні до системних адміністраторів ОВК основних і найбільш важливих відомостей щодо розгортання, експлуатації Системи та моніторингу її стану. Також учасників заходу ознайомили з механізмом вирішення проблем, що можуть виникнути в процесі роботи із Системою. Окрім того, були розглянуті технічні й організаційні питання захисту інформації.

       Наступного дня, 12 червня, у Центральній виборчій комісії відбувся навчальний семінар-нарада з головами та секретарями окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України з питань організації підготовки та проведення цих позачергових виборів.

       «Тішить те, що майже 87 відсотків членів ОВК мають досвід роботи під час нещодавньої кампанії з чергових виборів Президента України. Це, безумовно, дасть нам змогу набагато простіше порозумітися в багатьох складних питаннях. Зокрема, йдеться і про надзвичайно важливе та актуальне питання щодо організації публічних закупівель, які цього року вперше здійснюються на рівні як ЦВК, так і ОВК», – закцентувала увагу учасників семінару-наради Тетяна Сліпачук.

       При цьому вона побажала їм витримки, наснаги, спокою, а також розуміння, що їхнім головним захистом від імовірних зовнішніх викликів та інших негараздів має стати безумовне дотримання норм чинного виборчого законодавства.

       Учасники семінару-наради мали нагоду ознайомитися з основними напрямами своєї діяльності – про систему, статус та організацію роботи окружних виборчих комісій, про організацію фінансового і матеріально-технічного забезпечення діяльності ОВК та ДВК, про правовий статус офіційних спостерігачів, порядок їхньої реєстрації та гарантіями діяльності, про порядок утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі, про порядок розгляду скарг, а також про  алгоритмом складання списків виборців, їх уточнення та внесення змін до них.

       А 19 червня в ЦВК відбувся навчальний семінар-нарада з головними бухгалтерами окружних виборчих комісій з питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення підготовки і проведення позачергових виборів народних депутатів України.

       За словами Голови Комісії Тетяни Сліпачук, всі завдання, що поставлені перед головними бухгалтерами, необхідно виконувати спокійно та коректно. Але при цьому слід враховувати, що додатковим навантаженням на них лягає необхідність проведення публічних закупівель, що цього року здійснюються вперше в межах виборчих кампаній.

       «Комісія доклала максимум зусиль, аби врегулювати на законодавчому рівні проблемні питання, пов’язані з проведенням закупівель під час позачергових виборів народних депутатів України. На жаль, через певні причини зробити це не вдалося. Проте завдяки підтримці та допомозі Першого віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва врешті-решт досягли компромісного часткового рішення», – зазначила Тетяна Сліпачук.

       У зв’язку з розглядом справи щодо конституційності Указу Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначенням позачергових виборів, що тривав в Конституційному Суді, ЦВК ухвалила постанову щодо здійснення ОВК видатків, пов’язаних з підготовкою та проведенням позачергових виборів народних депутатів України.

       В цій постанові йшлося про те, що в період до ухвалення Конституційним Судом рішення за результатами розгляду вказаної справи окружні виборчі комісії зобов’язані здійснювати видатки лише в межах забезпечення діяльності самих ОВК.

       А заступник Голови Комісії Євгеній Радченко зауважив, що окружні виборчі комісії вже зараз мають проводити певну підготовку як до фінансування ДВК, так і проведення відповідних процедур із закупівлі товарів та послуг. «При цьому підготовча робота має бути організована якомога швидше та ретельніше. Аби у разі позитивного рішення Конституційного Суду комісії відразу могли, так би мовити, запустити процес забезпечення діяльності ДВК», – сказав він.

       Також на цьому семінарі керівники профільних структурних підрозділів Секретаріату Комісії поінформували головних бухгалтерів ОВК про фінансове та матеріально-технічне забезпечення підготовки і проведення нинішніх виборів, організацію бухгалтерського обліку виборчих комісій, а також контроль за правильним використанням коштів Державного бюджету. Особлива увага під час заходу зверталася на порядок закупівлі окружними виборчими комісіями за бюджетні кошти товарів, робіт і послуг.

       Окрім цього Центральна виборча комісія за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні провела триденний тренінг для тренерів членів виборчих комісій з виборів народних депутатів України з питань організації підготовки та проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року. В навчанні взяли участь 120 тренерів.

       Спеціаліст з питань виборів та врядування Координатору проектів ОБСЄ в Україні Євген Побережний ознайомив тренерів з методичними матеріалами з позачергових виборів народних депутатів України, які будуть розміщені на навчально-інформаційному ресурсі ВИБОРКОМ.

       Протягом тренінгу його учасники ознайомлювалися з навчальними програмами для членів ОВК та ДВК, опановували інший навчальний матеріал та вдосконалювали свої практичні навички.

       З 20 червня сертифіковані тренери розпочали навчання членів виборчих комісій в усіх регіонах України. Загалом заплановано 106 тренінгів для членів ОВК та 333 навчальні семінари для членів ДВК.

       З графіками тренінгів для членів ОВК можна ознайомитися за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1OrpkhG9A5QCYjQ4BC6yQbcwdHMmENYXE/view?fbclid=IwAR0pi9s5206a_QYmoXMwfJfagwytp-F43tn1Pvjk3sC2pAhzfmMppiM_NJo

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.