Поліція і спостерігачі фіксують порушення перед виборами

          В останні дні перед виборами правоохоронці Тернопільської області разом із спостерігачами звітують про наявні порушення виборчого процесу.

          В четвер в Тернопільському прес-клубі відбулась пресконференція, гостями якої були  Олександр Домбровський – керівник проекту «Залучення молоді до активної участі у Президентських та Парламентських виборах України 2019 р. та запобіганню порушень виборчого законодавства в Тернопільській області» та Іван Марчук – координатор коаліції «За прозорі та чесні вибори».

          Вони розповіли про низку порушень, які зафіксувала їхня організація. За їхніми словами, громадянин Польщі Ян Філіп Лібіцкі в інтернеті проводив агітацію за кандидата в депутати Володимира Іванишина від партії «Сила і Честь». Також ними було зафіксовано порушення, коли громадянам пропонували виміряти рівень цукру в крові. Це відбувалося в тентах з агітаційною символікою кандидата Ігоря Побера від партії УДАР, кажуть спостерігачі з коаліції громадських організацій «За прозорі та чесні вибори».

          Чимало випадків фіксувалось ними з агітацією на дошках оголошень, і комунальні служби не завжди оперативно встигали чистити ці дошки оголошень від передвиборної агітації. Нагадуємо, що така агітація теж відноситься до порушень. Багато випадків фіксувалося ними з випуском відповідних агітаційних газет, де не було вказано вихідних даних про замовника і того, хто це друкував, розповіли спікери заходу.

          Також присутнім журналістам розповіли про випадок з газетою «Бюлетень Автомайдану» з чорним піаром на одного з кандидатів в депутати, яку підкидають людям в поштові скриньки. Але представники Автомайдану на цій пресконференції запевнили, що не мають жодного стосунку до цього видання газети. Це – наклеп, стверджують вони.

          Цього ж дня, в четвер 18 липня, свою пресконференцію провели й представники правоохоронних органів Тернопільщини. Зокрема начальник ГУНП в Тернопільській області Олександр Богомол розповів, що в області зафіксовано 107 повідомлень про порушення виборчого процесу, складено 50 адмінпротоколів. Також відкрито одне  кримінальне провадження.

          Начальник Управління ДСНС України у Тернопільській області Віктор Маслей запевнив, що в день голосування вони будуть нести службу на всіх виборчих дільницях. А керівник Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області Ярослав Давибіда повідомив, що в день голосування працюватимуть всі ЦНАПи, і ті, хто ще не отримав свою ID-картку, зможуть в неділю її забрати і здійснити своє волевиявлення.

          В п’ятницю на іншій пресконференції представниця Громадянської мережі ОПОРА Ольга Галушка розповіла про порушення, які фіксувала їхня організація в передвиборчий період в нашій області. Отже, за цей період вони 35 разів зверталися до правоохоронних органів щодо порушення виборчого законодавства.  А в 163 і 166 виборчих округах вони оперативно реагували на повідомлення про порушення і разом з правоохоронцями проводили спільні рейди.

          В 167 окружному виборчому окрузі ОПОРА зафіксували агітацію без необхідних вихідних даних від кандидата від «Самопомочі» Тараса Навольського.  В 167 ОВО в маршрутних таксі розміщували плакати з агітацією за кандидата від «Слуги Народу» Володимира Гевка.  В 163 ОВО було розміщено білборд на будівлі комунальної власності з агітацією за Ігоря Побера від партії Володимира Кличка УДАР. Також фіксували порушення передвиборчої агітації за таких кандидатів в депутати, як Максим Черкашин з Голосу, Степан Барна з Європейської солідарності, Леоніда Бицюри зі Свободи, розповіла Ольга Галушка.

           Вона також нагадала, що не можна розміщувати агітацію на транспорті і на території вокзалів. А вся агітація кандидатів в депутати повинна оплачуватися з виборчого фонду кандидата.

          Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав у Тернопільській області Ольга Мазаєва повідомила, що з 14 відкритих справ деякі з них вже закрили, а в деяких справах на винуватців порушень накладено штрафи. В основному ці порушення були агітацією без вихідних даних про замовників і виконавців. Але останнім часом є багато випадків, каже Ольга Мазаєва, щодо порушення порядку фінансування партій.

          Також вона вказала на таку проблему виборчого процесу як непристосованість виборчих дільниць для голосування людей з інвалідністю. Не всюди є зручний доступ і пандуси.

          Представники ОПОРИ нагадали, що сьогодні з опівночі забороняється проводити будь-яку агітацію, адже в суботу настає день тиші перед виборами.

          Про порушення розповів і директор Центру Суспільних Досліджень ПОЛІС Ігор Процик. Зокрема, дехто з кандидатів роздавав виборцям курячі яйця, адже він працює на птахофабриці. Дехто дарував священникам ризи – одяг для богослужінь. Це все відноситься до порушень виборчого законодавства. Щодо кандидатів-двійників, то в нашій області, каже Ігор Процик, така практика не є поширена.

 

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.