ОПОРА прозвітувала про хід виборчої кампанії на Тернопіллі

   В вівторок 2 липня в Тернопільському прес-клубі відбулась пресконференція, де Громадянська мережа ОПОРА прозвітувала про перший місяць спостережень за ходом виборчої кампанії.

   Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області Ольга Галушка зазначила, що хоч Центральна виборча комісія своєю постановою від 05 червня 2019 року внесла зміни до складу окружних виборчих комісій, які будуть організовувати вибори народних депутатів України 21 липня 2019 року в Тернопільській області, та ця затримка на декілька днів не вплинула на  загальну роботу ОВК.

   Від початку виборчої кампанії Тернопільщину відвідали два лідери політичних партій та кандидати в загальнодержавному виборчому окрузі Святослав Вакарчук та Петро Порошенко. 15 -16 червня у Тернопільській області проходив «Тур змін» партії «Голос». Тоді ще потенційний кандидат у депутати та перший номер у списку партії «Голос» Святослав Вакарчук відвідав 4 населені пункти регіону, а його команда більше 10. Кандидат у депутати, перший номер у списку партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко відвідав Тернопільщину 28 червня. Він з передвиборною агітацією побував у 5 населених пунктах області. А 1 липня кандидат у депутати в загальнодержавному виборчому окрузі від ВО «Свобода» Руслан Кошулинський приїжджав у Чортків.

   На Тернопільщині партії та кандидати використовують різні форми агітації, розповіла далі Ольга Галушка. В обласному центрі це здебільшого розміщення передвиборної агітації на носіях зовнішньої реклами. У районних центрах та невеликих населених пунктах – це зустрічі з виборцями. Окрім того, спостерігачі ОПОРИ фіксували розповсюдження агітаційної друкованої продукції у брендованих наметах, через поштові скриньки чи на агітаційних зустрічах.

   Найпоширенішими порушеннями виборчого законодавства, які зафіксували спостерігачі ОПОРИ у Тернопільській області від старту кампанії, були розміщення передвиборної агітації без вихідних даних на носіях зовнішньої реклами. Вони стосувалися білбордів та в окремих випадках сітілайтів кандидатів Ігоря Юзьвака, Івана Чайківського, Юлії Мамчак, Володимира Кравця, Віталія Горби, Степана Барни, Андрія Білецького і Михайла Головка, а також політичних партій «Європейська солідарність», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Українська стратегія Гройсмана». Окрім цього у місті Чорткові був зафіксований банер партії «Сила людей» без вихідних відомостей.

   Спостерігачі ОПОРИ два рази зверталися в поліцію через розповсюдження інформаційного бюлетеня Радикальної партії Олега Ляшка «Слово Ляшка» без вихідних даних. Такі факти були зафіксовані в містах Тернополі та Бучачі. Загалом, спостерігачі ОПОРИ подали 24 заяви про ймовірні порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», які стосувалися 47 об’єктів.

   Ольга Мазаєва, омбудсменка від Громадянської мережі ОПОРА, розповіла, що на сьогоднішній день загалом було 36 звернень до поліції з приводу порушень виборчого законодавства, виписано 10 протоколів, 22 справи розглянуто судами. Ці справи стосуються порушень, де була передвиборча агітація без вихідних даних. Омбудсменка зауважила, що притягнення до відповідальності буде ще й попередженням при вчиненні таких порушень в майбутньому.

   Також вона закликала всіх виборців перевірити себе в списках виборців. При відсутності себе в тих списках вона радить звертатися до суду. А якщо комусь потрібна буде консультація, то вона готова все роз’яснити.

   Ще Ольга Мазаєва розповіла про тренінги для поліції  з виборчого законодавства. Саме такі тренінги вже декілька тижнів у всіх областях країни проводять омбудсмени ОПОРИ.  Ольга Мазаєва була одним з таких тренерів. Зокрема вона розповіла про нововведення, яких не було на попередніх президентських виборах. Про ці нововведення розповідають поліції на цих тренінгах.

   Так, до прикладу, тепер заборонена агітація в і на громадському транспорті і таксі, а також на авто- і залізничному вокзалах. Також заборонено використовувати комерційну та соціальну рекламу прізвищ та портретів кандидатів, назв та символіки політичних партій. Ще одне із нововведень – на засіданнях виборчих комісій і в день виборів може бути присутнім лише один спостерігач від громадської організації. Раніше їх було два.

 

 

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.