Вибори 2019
16:04
8 Березня
598

На думку експертів, робота агітаторів має оплачуватися офіційно

Вибори 2019

Цього тижня Тернопіль відвідали київські гості, а саме:

Ігор Рейтерович – керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку»,

Євген Кузик – експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку»,

Юрій Подорожній – експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку».

В Тернопільському прес-клубі вони провели дискусію на тему «Бути чи не бути передвиборчій агітації в Україні?».

Починаючи  з 1991 року, робота агітаторів на виборах завжди оплачувалася, каже керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович. Але в 2014 році були внесені зміни, і цю роботу агітаторів було заборонено оплачувати офіційно.

На Заході, за його словами, агітаторська робота в основному відбувається на волонтерських засадах, але значними є видатки штабів на супроводження цієї роботи – проїзд, харчування… Також слід пам’ятати, що в тих країнах робота агітатором в передвиборчий період – це старт політичної кар’єри.

Ігор Рейтерович каже, що в Україні потрібно платити агітаторам за роботу і тим самим виводити партійні гроші з тіні. Крім того, зараз виникає багато проблем між поліцією і агітаторами. «Дуже важливо врегулювати проблему, щоб не було непорозумінь між агітаторами і правоохоронцями. Адже нагнітання ситуації грає на руку і політичним силам, і правоохоронним органам», – вважає експерт.

На його думку, в партій перед виборами зараз два завдання:

  1. Поспілкуватися з тими громадянами, які ще не визначилися і переконати їх в своїй привабливості. Зараз таких виборців 25-35 відсотків.
  2. Зробити так, щоб їхній виборець таки прийшов на виборчу дільницю.

Євген Кузик зазначив, що саме від роботи правоохоронних органів і їхньої реакції залежить і результат виборів, і те, як вибори визнають в нашій країні і за кордоном. Одна із загроз – це напади на агітаторів, які вже почали фіксувати. Поліція України діє за принципом презумпції винуватості. Але ж за Конституцією України діє презумпція невинуватості, зазначає Євген Кузик… Тобто, звинувачувати людину можна лише тоді, коли доведено в суді її вину. Отже, поліція повинна бути неупередженою, адже кожен громадянин України має право бути агітатором.

Юрій Подорожній відзначив таку тенденцію, що вже всі правоохоронні органи тією чи іншою мірою долучаються до передвиборчої кампанії. На сьогодні, за його словами, зареєстровано понад 2 500 звернень. Це і кримінальні злочини, і адміністративно-правові порушення. Відкрито вже понад 100 кримінальних справ. По деяких справах суди не змогли винести рішень, тому що правоохоронці некваліфіковано оформили документи. На жаль, робота агітаторів опинилась поза законом, тому що неправильно прописане законодавство, вважає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Юрій Подорожній.

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Автор: Галина Жук