Вибори 2019
11:00
19 Червня
905

Епопея з Конституційним Судом триває…

Вибори 2019

Вже декілька тижнів вся країна живе в очікуванні рішення Конституційного Суду щодо дати проведення парламентських виборів. І з кожним днем ситуація стає все більш інтригуючою і заплутаною. Ми вирішили описати хід всіх подій від самого початку і до сьогоднішнього дня.

 

17 травня Фракція «Народного фронту» офіційно вийшла з коаліції, щоб позбавити главу держави можливості розпустити парламент. З цього моменту для створення нової коаліції дається місяць. Далі парламент вже неможливо розпустити через іншу норму – за пів року до припинення його повноважень.

21 травня, президент Володимир Зеленський видав указ про припинення повноважень парламенту і призначення дострокових виборів на 21 липня.

24 травня до Конституційного Суду було направлено подання з підписами 62 народних депутатів фракції «Народного фронту» про неконституційність указу президента про дострокове припинення повноважень ВР.

29 травня Конституційний Суд відкрив відповідне провадження. При роботі в невідкладному режимі рішення має бути оголошене до 29 червня, тобто за три тижні до дати виборів. Якщо президентський указ визнають неконституційним, у ЦВК зникають підстави проводити вибори і виборча кампанія автоматично зупиняється.

4 червня Велика палата Конституційного Суду розпочала розгляд справи щодо відповідності Конституції указу “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради 8-го скликання та призначення позачергових виборів”.

11 червня Конституційний Суд у відкритій частині пленарного засідання провів розгляд справи про розпуск Верховної Ради. “Конституційний Суд не завершив свою роботу, він переходить працювати в закриту частину пленарного засідання для прийняття і ухвалення рішення в цій справі”, – повідомила голова КС Наталя Шаптала. Вона додала, що рішення у справі буде опубліковано на офіційному сайті суду. Наразі невідомо, коли саме буде ухвалене рішення. Однак провадження позначене як невідкладне, тому закон передбачає місяць на його розгляд.

18 червня Конституційний Суд у закритому режимі продовжує розглядати подання нардепів щодо конституційності указу президента про розпуск Верховної Ради.  

18 червня народний депутат Ігор Попов заявив, що у Конституційному суді нема голосів за жодне з рішень щодо указу президента України Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради. Про це Попов повідомив на своїй сторінці у Facebook. Нардеп зазначив, що думки 17 суддів розділилися, і сьогодні не було 10 голосів за жоден з варіантів рішення.

18 червня голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук заявила, що Конституційний Суд не може зупинити вибори своїм рішенням, а може лише визначити конституційність указу президента про розпуск Верховної Ради. Про це вона сказала в інтерв’ю “ВВС News Україна”. Водночас вона не змогла чітко відповісти, що робитиме ЦВК, якщо КС визнає указ президента про розпуск Ради неконституційним. “Для нас це один із викликів кампанії. Для нас виникне питання: проаналізувати це рішення, подумати, що ми маємо зробити та як ми маємо поводитися”, – сказала голова ЦВК.

 

 

Журналіст: Галина Жук

Контент виготовлено у співпраці з Тернопільським прес-клубом за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.