Публікації
11:37
27 Квітня
1666

Відомо вже про понад 400 випадків зґвалтування українців окупантами, – омбудсмен

Публікації

За офіційними даними, відомо вже про понад 400 випадків сексуального насильства російськими військами, а більше ніж 16 тисяч українців вважаються зниклими безвісти.

Про це Уповноважена Верховної ради України з прав людини Людмила Денісова розповіла Суспільному.

За два тижні стало відомо про 400 випадків зґвалтувань

Лише з 1 по 14 квітня на гарячу лінію психологічної підтримки, яку Офіс Омбудсмана започаткував спільно з ЮНІСЕФ, звернулися стосовно «близько 400 випадків зґвалтувань окупантами українських дітей та дорослих».

«Ці випадки страшні. Коли психологи говорять, що вони, звісно, зустрічалися з жертвами побутового насильства, але те, що робили російські солдати з нашими жінками, дівчатами, дітьми, літніми людьми, чоловіками, було в сотні разів жорстокіше», – сказала Денісова.

За її словами, із тих, хто звернувся на лінію, ще «немає жодної людини, яка б захотіла надати свідчення слідчим органам».

«Тому що пройшло замало часу. Керівник проєкту мені говорить: «Розумієте, постраждалі коли телефонують, у них або агресія відносно нас, що «ви також винні, що нас зґвалтували». Або вони говорять: «Я не заслуговую на ваш час»». І те, й інше — це ж страшне. І потім — вони пам’ятають тільки початок трагедії й кінець. А от ту частину, щоб розповісти про те, що відбувалося, — на це потрібен час», – пояснила посадовиця.

Вони ґвалтують і кричать: «Бачиш? Так буде з кожною нацистською шльондрою»

Вона також додала, що звернення потерпілих надходять не тільки зі звільнених територій, а й з окупованих, коли там поновлюється зв’язок.

«Свідчення є з Херсонської області, але там не тільки сексуальне насильство. Там взагалі стояли такі частини рф, які просто…. Ну, наприклад, є звернення дівчини, у батька якої відрізали руки. На очах в цієї дівчини, доньки. Батько помер від ран. І таких свідчень багато», – сказала омбудсман.

З вже наявних свідчень, заявила Денісова, випливає, що ґвалтівниками частіше є молоді люди 20-25 років, насильства відбуваються тільки публічно.

«Розумієте, вони ґвалтують і кричать: «Бачиш? Так буде з кожною нацистською шльондрою». Це що, не геноцид? А коли дитина не хоче жити, 11-річна дівчинка. Матір зателефонувала: «Що робити?» Тому що вона вважає себе винною в тому, що не послухала матір. Мама їй заборонила виходити, це в Гостомелі, а вона хотіла матусі зробити щось таке тепле: нарвати квітів. І тут — цей ґвалтівник. І вона пам’ятає тільки початок, а потім нічого не пам’ятає, тільки коли її вже повалили на землю. І плаче», – повідомила омбудсмен.

Понад 16 тисяч українців вважаються зниклими безвісти

Вона додала, що для того, щоб сховати сліди своїх злочинів, росіяни почали спалювати тіла українців.

«Нас же в Маріуполі нема. Але зателефонували люди і кажуть: у нас 12 осіб вийшли на вулицю і досі не прийшли, якийсь невідомий запах. А потім вони зняли крематорій — як заїжджає установка, і там люди на неї навалені», – розповіла Денісова.

За її даними, сьогодні вже понад 16 тисяч українців вважаються зниклими безвісти: військових — дві тисячі, інші — цивільні. Чверть з них — це Маріуполь. Частину примусово вивозять на територію росії.

«Наприклад, вивезли в Таганрог. Вони там сплять на підлозі в дитячих садках, на спортивних майданчиках. Конкретна родина — літня жінка, 92 роки, самостійно не пересувається. Її спустила в підвал донька, якій 67 років. Ще там було 4 людини, яким належить будинок. І от прийшли орки і забрали їх. Це було 5 березня. До 9 березня вони їх десь тримали, привезли до Таганрога. У Таганрозі вони були до 15 березня. А тоді їх посадили на потяг і привезли 20 березня в місто Суздаль Владимирської області. Після цього зв’язок із ними обірвався. Де вони? Чи залишились вони у Владимирській області? Не відомо», – розповіла омбудсмен.

За словами Денісової, понад 1100 дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, примусово вивезли з тимчасово окупованих територій Донецької й Луганської областей до росії. рф хоче прийняти закон про спрощену процедуру усиновлення українських дітей російськими громадянами.

«…це і є геноцидом українського народу. Оскільки ідентичність втрачається. Вони їх навчають російською мовою, хочуть, щоб вони російські традиції виконували. Немає дітей — немає майбутнього, немає українців», – додала вона.

 

 

 

Теги війна