Про реформування міського громадського транспорту розповіли гості із Житомира

Досвідом реформування міського громадського транспорту поділилися у Тернополі представники Житомира. Як і в нашому місті, там впроваджують електронний квиток, змінюють маршрутну мережу та оновлюють рухомий склад комунального транспорту.

Дмитро Ткачук, заступник міського голови Житомира:

Часто люди, які живуть у конкретному місті і які з туристичною метою відвідали інше місто, розповідають: «як у них гарно і як у нас усе погано». Я можу сказати з упевненістю, що 90% проблем є спільними і лише 10% є унікальними. Хтось перший у чомусь, конкретно у вузькому сегменті, завжди є. Є речі, в яких, наприклад, Тернопіль кращий за Житомир, є ряд речей, де Житомир кращий за Київ. Але в загальному проблеми є спільними. І я би говорив про спільні рішення. Тому що інструменти є. Часто нам не потрібно винаходити велосипед, тому що він уже є винайденим. Потрібно його брати і користуватися, враховуючи особливості. Коли ми щось бачимо і воно нам подобається, ми намагаємось у себе його «зліпити». А воно «не клеїться», тому що трішки інші реалії, трішки інше законодавство, ментальність людей, умови, точки старту, коли ми починаємо це робити.

На відміну від Тернополя, у Житомирі впроваджувати електронний квиток громадському транспорті доручили не приватній компанії, а спеціально створеному комунальному підприємству. Проте форма власності оператора електронних систем не має значення, коли мова йде про інвестиції та очікуваний результат.

Віталій Васильків, директор ТОВ «Системний зв’язок», оператор електронних систем Тернополя:

Житомир і Тернопіль використовують схожі технології, які доступні на ринку України і зарекомендували себе у країнах Європи досить нормально. Тому що ризикувати і вкладати кошти як міста, так і приватні кошти в обладнання, яке не буде працювати або буде ненадійним, – бажання немає в жодного міста.

У Житомирі, серед іншого, працюють над можливістю впровадження квитків на різну тривалість поїздки. Це дасть можливість пасажирові безкоштовно пересісти з одного маршруту на інший. Причому незалежно від того, трамвай це, тролейбус чи автобус. Перевізники та водії, у свою чергу, зароблятимуть не від об’єму виручки, а від кількості кілометрів, що проїхав транспортний засіб. Таким чином у них з’явиться мотивація їздити незалежно від того, скільки пасажирів у салоні, та до пізнього вечора.

Досвід організації міського громадського транспорту представники Житомира вивчали у польському Любліні. Там більшість перевезень виконує муніципальна транспортна компанія. Приватні перевізники у Любліні також є, але їхніх автобусів небагато і виконують вони лише функцію підвезення.

Покілометрову транспортну роботу усім перевізникам оплачує місто. На необхідності впровадження оплати транспортної роботи наголошують і українські приватні перевізники. Тоді, за їх словами, зникнуть такі поняття, як хамство водіїв, перегони автобусів та відсутність транспорту у вечірній час.

Олександр Шильман, приватний перевізник, м. Тернопіль:

Треба платити за місце-кілометр і тільки по GPS-навігатору. І тоді всі будуть зацікавлені їздити, щоб GPS-навігатор показував кілометраж, що проїхав.

Яким ще досвідом ділилися у Тернополі гості із Житомира, ви можете, переглянувши запис відеотрансляції на сторінках «Тернопільського Медіа Центру» на YouTube та у Facebook.

Репортер – Світлана Величко
Камера – Тетяна Шабанова, Віталій Цицура
Монтаж – Анастасія Цінкевич
«ТМЦ.ІНФО», 10 травня 2019 р.
Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Supported by the Media Development Fund of the U. S. Embassy in Ukraine.

Теги: