Публікації
11:03
10 Грудня
1089

«Рятуючи близьку людину, порушуєш закон»: кому насправді потрібна легалізація медичного канабісу в Україні

Публікації

«Я змушена бути контрабандисткою, аби допомогти власній дитині, – не стримуючи емоцій розповідає у відеозверненні до влади Вікторія Мостовенко. Вона вже багато років свідомо йде на злочин задля здоров’я доньки. – Уявіть, як це – дивитись, коли твою дитину стискає, викручує, вона плаче, прикушує собі язика та щоки, а ти не можеш їй допомогти».

За словами жінки, дівчинка отримала травму головного мозку під час народження, це призвело до складної форми епілепсії. Єдині ліки, що допомагають її маленькій Софійці уникнути багатогодинних судом – олія з медичного канабісу.

В Україні з 17 листопада триває громадське обговорення закону про легалізацію медичного канабісу. Чому це не про «зелене світло» наркотичній залежності, а про допомогу важкохворим пацієнтам, пояснює голова благодійного «фонду 100% життя» Дмитро Шерембей.

Що таке медичний канабіс та чим він відрізняється від звичайного

«Рослину канабісу можна розділити на різні складові, зробивши з неї або медичні препарати, або ж так звану марихуану. Для виготовлення ліків з канабісу використовується CBD, або простими словами – канабідіол, що не є психоактивним компонентом, не викликає звикання та не змінює свідомість. Він має вигляд капсул, таблеток або крапель. В України на сьогодні немає жодного зафіксованого випадку смерті від «коноплі», а медичним канабісом просто неможливо передозуватись, адже ці препарати на рослинній основі та без наркотичної дії», – запевняє експерт.

Попри відсутність наркотику у складі медичного канабісу, в Україні він все ще поза законом.

«Дозволеним є лише обіг технічної коноплі. Це означає, що в Україні вже існують поля з коноплею, проте такий потрібний для тяжкохворих пацієнтів CBD йде у сміття, – розповідає Дмитро Шерембей. – В країні вирощують понад 30 гектарів коноплі й з неї роблять усе, крім медикаментів».

Інфографіка: БФ «100% життя»

Кому і навіщо

«Медичний канабіс потрібен понад 2 мільйонам людей в Україні», – наголошує Дмитро Шерембей. Аналогічну цифру називає й народна депутатка Кіра Рудник, посилаючись на статистику Міністерства охорони здоров’я.

Серед них:
– люди з фармрезистентними формами епілепсії (це ті форми, для яких немає ліків);
– онкохворі;
– люди з посттравматичним стресовим розладом.

Крім того велика кількість із тих, хто потребує таких ліків, це якраз діти.

«Коли у твоєї дитини щодня від 5 до 50 нападів та жоден препарат не допомагає, у тебе не залишається жодного вибору, як йти та купувати олію канабісу на «чорному» ринку. Це всього лише натуральна олія, завдяки якій ці люди позбуваються неабияких страждань. У такому випадку повинні знімати будь-які питання щодо легалізації медичного канабісу», – наголошує експерт.

Також є багато людей, хвороба яких – вже на термінальній стадії, тобто, прогноз їх смерті – понад 80%. Таким людям залишається зовсім небагато часу – місяць-два або пів року, проте їх болі настільки сильні, що померти вони хочуть якнайшвидше, пояснює складність ситуації Дмитро Шерембей. За його словами, медичний канабіс – єдине, що дає цим людям можливість дожити останні дні без мук та страждань.

«Прийняття цього закону чекаємо, як манни небесної», – запевняє мати Софійки.

Інфографіка: БФ «100% життя»

Законопроєкт №5596

Наразі частина Європи та понад 60 країн світу вже використовують медичні канабіноїди у своїй системи охорони здоров’я.

«У ВООЗ уже 3 роки тому закрили дискусію про медканабіс та опублікувала рекомендацію всім країнам світу – легалізувати та врегулювати доступ до медканабісу», – зазначає Дмитро Шерембей.

Пізніше прислухавшись до рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я, в ООН теж виключили канабіс зі списку небезпечних наркотиків.

В Україні існує законопроєкт №5596, що надає доступ хворим до медичного канабісу та регулює його обіг. Проте його голосування 13 липня 2021 року провалили, сам закон відправили на доопрацювання без конкретних пояснень.

Попередньо законопроєкт повинен дозволити:
– тяжкохворим лікуватися медичним канабісом в Україні легально;
– українському бізнесу вирощувати рослини канабісу та виробляти з них ліки в Україні;
– українським науковцям досліджувати ці препарати.

«Сьогодні через неприйняття закону про легалізацію страждає величезна кількість пацієнтів, які вимушені йти на «чорний» ринок та платити в десятки разів більше», – наголошує Дмитро Шерембей.

За словами голови Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, сьогодні на «чорному» ринку пацієнти змушені купувати такі препарати по 100-200 доларів.

«Ми спілкувалися з фахівцями з Канади, вони порахували собівартість в Україні й кажуть, що в українських аптеках такий препарат коштуватиме від 10-12 доларів», – наголосив Радуцький.

Наразі Міністерство охорони здоров’я винесло проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду конопляних у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності» на громадське обговорення. Там закликали підтримати законопроєкт про легалізацію медичного канабісу.

Авторка: Анастасія Тарнавська