Ляшко розповів, хто не потрапить під «ковідну амністію»

ковід-сертифікат

Люди, котрі спершу придбали собі ковідні документи, але потім все ж вирішили вакцинуватися, не нестимуть за це кримінальної відповідальності, якщо зізнаються у скоєному та сприятимуть проведенню слідства. До інших закон не буде таким поблажливим.

Про це на вранішньому брифінгу 10 грудня розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Люди, які піддалися ковідному шахрайству та купили підроблені документи, на сьогодні потрапили у складну ситуацію. З одного боку, невакциновані особи знаходяться в зоні підвищеного ризику, з іншого, вони не можуть себе захистити. Бо, придбавши підроблений документ, позбавили себе права на щеплення від COVID-19. Адже в електронній системі охорони здоров’я вже є відмітка про імунізацію, але неправдиву», – пояснює Ляшко.

За його словами, вже є випадки, коли люди приходили до медзакладу, аби вакцинуватися, але при цьому вже мали підроблений сертифікат. В таких випадках медпрацівники мусять відмовляти людям щодо вакцинації.

«Ми хочемо врегулювати цю ситуацію та звільнити від кримінальної відповідальності осіб, які купили підроблений COVID-документ. Щоправда, для уникнення покарання до цих людей висувається принципова умова – вони повинні добровільно зізнатися у скоєному та активно сприяти у розкритті правопорушення», – каже Ляшко.

Як відбуватиметься «амністія»

Теоретично це відбуватиметься наступним чином: людина, котра виробила собі фейковий ковід-документ, але тепер хоче вакцинуватися, звертається до свого сімейного лікаря чи медпрацівника в пункті вакцинації; лікар викликає правоохоронців і вони фіксують наявність у особи підробленого документа. Ковід-документ вилучають для проведення майбутньої експертизи.

Міністр наголосив: за цим фактом працівники Нацполіції відкриють кримінальне провадження. Людина, котра придбала підроблений СOVID-документ, стане його учасником.

«Як учасник кримінального провадження особа має давати свідчення про джерело отримання нею підробленого СOVID-документа, а своєю поведінкою всіляко сприяти у розкритті злочину», – наголосив Ляшко.

Як зазначив Ляшко, статус «учасника кримінального провадження» з людини знімуть лише  за клопотанням прокурора через суд.

«Саме відповідна ухвала суду є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності особи, яка раніше придбала документ. Кого точно не торкнеться звільнення від кримінальної відповідальності, то це осіб, які виступили організаторами або брали участь у таких злочинах. Вони свідомо стали на цей шлях з бажанням заробити на пандемії і будуть нести за свої дії передбачену відповідальність відповідно до законодавства», – наголосив очільник МОЗ.

Скільки «світить» за підроблення ковід-документів

Також Ляшко нагадав, що на розгляді у парламенті перебуває законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підробку документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень» (реєстраційний номер 6084), яким пропонують визначити окрему норму, що передбачить кримінальну відповідальність за підроблення документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень.

За словами міністра, ця норма містить положення про звільнення від відповідальності осіб, які використовували підроблені документи, що підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, якщо вони добровільно заявили про ці факти відповідним органам.

«Наразі законопроєкт готується до другого читання. Відповідно, за виготовлення та продаж підроблених документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень, наставатиме відповідальність у вигляді штрафу до 170 тисяч гривень або позбавлення волі до 3-х років», – повідомив міністр.

Головне зображення: Сила правди

Автор статті: Ірина Небесна
Теги: