Вперше в Україну привезли оригінал Конституції Пилипа Орлика

Джерело: https://www.pravda.com.ua/news/2021/08/10/7303384/

В Україну зі Швеції вперше в історії доставили оригінал Конституції Пилипа Орлика, який експонуватиметься до 30-річчя незалежності.

Документ вже перебуває на території країни, зазначили в Офісі Президента.

Сьогодні вона вже буде доставлена в Софію Київську, де Конституцію виставлять для перегляду, – уточнили в Офісі Президента.

Конституція Пилипа Орлика була ухвалена на козацькій раді в місті Бендери у 1710 році. Тоді це була територія Османської імперії. Козаки та старшини опинилися там після невдалої для них Полтавської битви. Конституція має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.

Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами. Написана латиною зберігається в Національному архіві Швеції. Документ староукраїнською зберігається в Москві.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

На фото із Центрального державного історичного архіву України, титульний, перший і останній аркуші документу. На останньому аркуші – власноручний підпис гетьмана Орлика і печатка української козацької держави – Війська Запорозького.

Президент України раніше оголосив, що всі громадяни починаючи з 16 серпня зможуть побачити оригінал Конституції у Софійському соборі.

У червні глава МЗС України Дмитро Кулеба подякував Швеції за згоду Стокгольма дозволити привезти оригінал Конституції Пилипа Орлика в Україну.

За словами міністра, Швеція спершу пропонувала надати лише копію, але згодом погодилась передати оригінал, який до цього ніколи не був в Україні.

 

Автор статті: Юля Пацкаль
Теги: