В Україні підвищать податки на квартири, авто та збори з частини ФОПів

Президент Володимир Зеленський на своїй пресконференції анонсував податкову реформу в Україні. І хоч документ все ще перебуває на погодженні Мінфіну, Кабмін уже встиг його затвердити. Найскандальніші нововведення стосуються підвищення ренти на залізну руду, втричі хочуть підвищити ставки екологічного податку. Однак деякі зміни можутьстосуватися й пересічних українців.

OBOZREVATEL отримав у своє розпорядження попередній проєкт податкової реформи й розібрав головні нововведення, які можуть зачепити кожного. Детальніше читайте в матеріалі.

Податок на елітні машини розширять

Уже кілька років в Україні обговорюють можливість переглянути критерії для визначення «елітного авто». Зараз такими авто вважаються ті, що не досягнули віку 5 років і коштують не менш ніж 375 мінімалок (2,2 млн грн). Зі зростанням мінімальної зарплати кількість платників податку скорочується.

Наприклад, за мінімальної зарплати в 4,7 тис. грн платити треба було за машини, вартість яких становить від 1,7 млн грн. У Кабміні пропонують, щоб податок на машини платили всі власники авто, ціна яких перевищує 200 мінімалок. Зараз це 1,2 млн грн. Розмір податку становить 25 тис. грн. Він сплачується раз на рік.

Подорожчають цигарки і алкоголь

Міністерство фінансів вважає, що акцизи на сигарети і алкоголь потрібно додатково підвищити на рівень торішньої інфляції. А це 5%. В результаті пропорційно можуть вирости в ціні всі алкогольні напої та тютюнові вироби.

Тютюнові компанії виступають категорично проти такого рішення. Вони запевняють, що через уже затверджене щорічне зростання акцизів нібито галузь йде в тінь. Крім того, їм також заборонять виробляти з запасом і заповнювати склади продукцією, за яку заплатили більш низький акциз.

Більше доведеться платити тим, хто продає багато квартир

Прості українці (фізособи) у разі продажу нерухомості повинні заплатити податок у розмірі 5%, а компанії – 18%. У Мінфіні пропонують ввести норму, згідно з якою починаючи з третьої квартири пересічні українці повинні будуть платити стільки ж, скільки й компанії.

Це дозволить позбутися схеми, за якої девелопери оформлюють на себе квартири і потім продають їх уже як фізособи.

Збільшать єдиний податок для деяких ФОПів

Фізособам-підприємцям на четвертій групі єдиного податку (фермерам) доведеться платити більше за кожен гектар. Так, планують переглянути такі ставки:

  • для ріллі, сіножатей та пасовищ – із 0,95 до 1,9;
  • для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – з 0,57 до 1,14;
  • для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – з 0,57 до 1,14;
  • для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – з 0,19 до 0,38.

Істотно зростуть ставки на залізну руду. За новою шкалою ставка ренти на залізорудну сировину (ЗРС) буде залежати від індексу цін на ЗРС з 62% вмістом заліза CFR China. Найвища складе 16% (за ціною вище від $ 180/тонну), потім 14% (від $ 150 до $ 180/тонну), 12% (від $ 120/тонну до $ 150/тонну), 8% (від $ 85 до $ 120/тонну), 3% (від $ 65 до $ 85/тонну) і, нарешті, 0,1% (нижче за $ 65/тонну).

Крім того:

  • дозволять проводити перевірки, коли є інформація про порушення в обігу палива, заборонять знижувати вартість корисних копалин (+3 млрд);
  • перенесуть на виробників та імпортерів сплату 5% акцизного податку на максимальну роздрібну ціну тютюнових виробів (+1,9 млрд грн);
  • впровадять мінімальний податок на 1 га сільськогосподарської землі (+10,3 млрд);
  • обмежать відшкодування ПДВ для посередників у продажу споживчих товарів (+3 млрд грн).

 

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: