ФОПів не можна буде брати на роботу

Кабмін подав до Верховної Ради проект закону, який повинен змусити роботодавців оформляти трудові відносини з найманими працівниками по-білому. Іншими словами, приватні компанії можуть змусити укладати з працівниками трудові договори.

Як говориться в матеріалі Сегодня, громадське обговорення цього законопроекту почалося ще 6 лютого 2019 року, а в парламенті він був зареєстрований 9 лютого 2021 року.

Як говориться в пояснювальній записці до законопроекту, роботодавці зловживають правом на укладення цивільно-правових договорів – укладають з найманими працівниками не трудовий договір (робота за трудовою книжкою), а змушують реєструватися фізособами-підприємцями та укладають цивільно-правові договори: договору підряду, договору про надання послуг і т. д. Або взагалі не укладають жодних договорів.

З точки зору закону, такі відносини не розглядаються як трудові. Відповідно, працівник не може претендувати на соціальний пакет, як то оплата лікарняних, захист від невмотивованого звільнення і т. д. А роботодавець звільняє себе від сплати зарплатних податків. І, крім того, може істотно економити на інших податках.

– У нас є цілий ряд великих компаній, які утворюють просто конгломерати фізосіб-підприємців. Є тільки корпоративна вивіска, бренд, а під цим брендом працюють кілька десятків або навіть кілька сотень ФОП. Зараз ФОП можуть мати річний оборот до 7 млн грн, не сплачуючи ПДВ. Відповідно, якщо у великій компанії працюють 100 ФОП, вони можуть зробити оборот 700 млн грн, який можна показати, сплативши лише 5%, не сплачуючи ПДВ, не сплачуючи податок на прибуток, – пояснює економічний експерт Олексій Кущ.

У законопроекті зазначено, що його мета – підвищити соціальну захищеність найманих працівників. Однак економісти запевняють: в уряді розраховують на збільшення податкових надходжень після прийняття цього закону, і на збільшення іноземних інвестицій.

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: