Чи можуть запровадити ЗНО для дев’ятикласників у 2021 році?

Відповідно до закону про Повну загальну середню освіту державна підсумкова атестація для учнів 9 класів може здійснюватися у формі ЗНО. Але така норма може ввійти у дію лише з 2027 року.

Про це виданню НУШ розповіла заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Водночас УЦОЯО розробив стратегію розвитку освітніх оцінювань до 2030 року, де пропонують запровадити ДПА за стандартизованим інструментом спершу для випускників 4-х класів, а потім уже для 9-х класів. Також для 9-х класів пропонують впроваджувати такий формат атестації не одразу зі всіх предметів, а поступово з певних галузей – перший рік з мовно-літературної галузі, наступного року з суспільно-гуманітраної і т.д.

Пілотування для випускників початкової школи планували розпочати цього року, проте через епідемію коронавірусу його відклали.

Також Вакуленко пояснює, що ця атестація буде лише з певними елементами ЗНО – учні складатимуть її у своїй школі зі своїми вчителями, які завантажуватимуть розроблені центром завдання.

Щодо випускників 9-х класів, то на її погляд, до 2024 року навіть пілотування окремих галузей у новому форматі забезпечити не вдасться.

«Наразі ми маємо трирічне бюджетне планування і трирічний цикл розробки тестових завдань. Ми ще не почали розробляти завдання для 9-класників. Для того, щоби нам почати їх розробляти, нам потрібно мати на це кошти й мають працювати розробники. І от від початку такої роботи до впровадження таких текстів пройде не менше трьох років», − зазначає заступниця.

Окрім того, Вакуленко розповіла про дві моделі, за якими може відбуватися ЗНО для 9-х класів:

  • оцінювання проводиться повністю в закладах, в яких навчаються учнів, а вчителям надають стандартизовані завдання;
  • з ключових галузей – мовно-літературної та математичної – проводять тестування із залученням інструкторів УЦОЯО, які приїжджають до шкіл. З решти галузей проводять самі вчителів, як за першої моделі.

 

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: