«Наркозалежні – такі самі члени соціуму, як й інші люди». Як у Одесі протягують руку допомоги людям із залежністю

Наркоманія — це одна із тим тем, про яку в суспільстві не прийнято говорити в голос. Навіть у місцевих ЗМІ вона з’являється лише як передруківка зі зведених новин правоохоронних та контролюючих органів: «викрили підпільну нарколабораторію», «затримали організовану злочинну групу, яка розповсюджувала наркотики» і тому подібне.

Проте статистика свідчить, що кількість людей, які страждають залежністю від наркотиків, дуже велика і обчислюється мільйоном. Чому важливо говорити про проблему наркозалежності, що таке замісна підтримувальна терапія для людей, які вживають наркотики, та як в Україні впроваджують місцеві практики  з профілактики та лікування наркозалежності, а також доступу вразливих груп до послуг із профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів – журналістам із різних регіонів України розповідали під час прес-туру в місті Одеса. Захід відвідала і журналістка «ТМЦ. ІНФО». Про що дізналася, читайте далі.

ЗПТ і АРТ: що це і навіщо?

Пресвізит організував Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я». Його асоційований директор із політики та партнерських відносин Павло Скала зауважив, що місто Одеса як приклад кращих регіональних практик був вибраний невипадково.

«Чому Одеса? Бо це – велике портове місто, із якого власне і починалася епідемія ВІЛ-захворюваності в Україні: перший випадок захворювання на вірус імунодефіциту людини, офіційно був зафіксований саме тут. Пройшло 30 років, і зараз в Одесі за підтримки Альянсу, правоохоронних органів та місцевої влади впроваджують декілька ефективних програм, в тому числі місто стало одним із перших пілотних регіонів, де запрацювала замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) для наркозалежних», – пояснив Павло Скала.

Власне, саме сайт (кабінет) ЗПТ став першим пунктом, який відвідали журналісти у Одесі. Сайт діє на базі КУ «Міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради. Як розповів директор Олег Карпенчук, медзаклад був створений за кошти місцевого бюджету та громадських організацій.

«Сайт працює із лютого минулого року. На його облаштування витратили 1 млн. гривень. Всього в Одесі замісну підтримувальну терапію отримують 530 осіб, віком від 28 до 70 років. Щодня нас відвідує близько 55 осіб із наркозалежністю. Усі послуги вони отримують безкоштовно. Медикаменти, які ми видаємо, дозволені, а сама терапія, як показує час, є дійсно виправданою», – зазначив Олег Карпенчук.

Замісна терапія є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. 

У чому її суть, пояснює лікар-нарколог, президент БФ «Веселка» Ілля Подолян: «Пацієнт, який вживає наркотики, має залежність. Наші пацієнти – це люди, які багато разів лікувалися, але у них, на жаль, нічого не виходить. Тому ми даємо їм препарат – метадон чи бупренорфін. Підібравши правильно дозу, пацієнт не відчуває «ломки» і веде нормальне життя. Проте не думайте, що людина на ЗПТ відразу ж наступного дня  прийде у вигладженому костюмі, білій сорочці та галстуку. Це тривалий процес, але 80% наших пацієнтів вже працюють і самостійно себе забезпечують».

Такі сервіси щодо профілактики та лікування наркозалежності важливі і корисні, каже Ілля Подолян, адже приносять користь  і пацієнтам, і громаді.

«Вони знижують кримінальну поведінку, адже наркозалежному не треба думати, де взяти кошти на нову дозу; вони повертають людину у сім’ю – більше немає скандалів і терору в родині наркозалежного; також це сприяє зменшенню незаконного обігу наркотиків і інфікуванню ВІЛ», – розповів Ілля Подолян.

Ще один кабінет ЗПТ діє на базі Одеського міського центру профілактики і боротьби з ВІЛ/СНІДом.

«У нас на замісній терапії перебувають 425 людей. Пацієнти знаходяться або на щоденному прийомі препаратів протягом шести місяців, або 10-денному чи за медичними показаннями до 15 днів, – розповідає медичний директор центру Віталій Новосвітний. – У нашому медзакладі ми також надаємо лікування антиретровірусною терапією (АРТ) для ВІЛ-інфікованих пацієнтів.  Майже 6 700 осіб на базі нашого центру отримують АРТ. Відзначу, що цього року у нас із вперше виявлених хворих 97%  отримують терапію».

У планах міста – ще один проєкт: відкриття кімнати зниження шкоди.

«Це так звана кімната безпечного вживання наркотиків, – повідомила депутатка Одеської міської ради та ініціаторка створення Міської цільової програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам і наркоманії «Прискорена відповідь Одеса» Ірина Куценко. – Знаю, дехто категоричний у цьому питанні, мовляв, як це ви дозволите наркозалежним вживати наркотики?

Але я відповім: ми не можемо заборонити. Досвід таких кімнат є у Швейцарії, де під наглядом лікаря людина приймає наркотики, з нею ведуть профілактичну бесіду, пропонують допомогу, роботу. В такої людини є шанс не заразитися ВІЛ-інфекцією чи померти у якомусь закинутому місці».

Допомога для всіх

Як взаємодіє поліція міста із вразливими верствами населення, розповіла Ганна Ліскова, начальниця відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Одеській області: «Ми приділяємо увагу співпраці з громадськими організаціями, навчаємо поліцейських про програму зменшення шкоди, проводимо профілактичні бесіди у школах. Маємо дозвіл від міської ради зафарбовувати фасади із рекламою наркотичних засобів».

Левову частку допомоги наркозалежним надають громадські організації та благодійні фонди. Серед них – БФ «Дорога до дому».

«Філософія програми зниження шкоди полягає у тому, що допомога надається людині без вимоги відмовитися від наркотиків, – розповідає Наталія Киценко, директорка департаменту профілактики ВІЛ/СНІД, представниця фонду. – Зараз ми реалізовуємо декілька програм. Серед них – консультація наркозалежних, обмін шприців та голок, видача спиртових салфеток, лубрикантів, презервативів, тестування на ВІЛ, гепатит і скринінг на туберкульоз. У нас є кейс-менеджери, які в разі виявлення хвороби супроводжують людей в лікувально-профілактичні заклади. Щороку нас відвідує 22 тисячі клієнтів із Одеси та п’яти районів області. Для роботи за містом у нас є спеціальна мобільна амбулаторія, яку подарував Альянс громадського здоров’я і де надають той самий комплекс послуг, що і в приміщенні фонду».

У ще одному ком’юніті-центрі – партнера «Альянсу» – «Ера милосердя» також реалізовують програму  «Зниження шкоди вживання ін’єкційних наркотиків».

«З початку року нашою організацією було виявлено 403 ВІЛ-інфіковані людини. Щороку ми обслуговуємо близько 4500  клієнтів, розповідає голова громадської організації Костянтин Зверьков. – Ми пропонуємо ряд послуг: консультування та інформаційну роботу, а також шприци, презервативи, тестування на ВІЛ, гепатит С, скринінг туберкульозу. Окрім того, здійснюємо супровід людини з підтвердженим діагнозом у Центр СНІДу чи тубдиспансер. Хочу наголосити, що наркозалежні – це такі самі члени соціуму, як й інші люди, та мають такі самі права. У них є специфічна потреба, адже наркоманія – це хвороба. Тому до них треба ставитися як до людей, які потребують конкретної допомоги».

У рамках програми пресвізиту його учасники також відвідали пункти обміну і видачі шприців, побачили, як відбувається швидке тестування на ВІЛ і вірусні гепатити, а також відвідали маршрути надання профілактичних послуг секс-робітницям.

Авторка: Світлана Величко

Пресвізит відбувся у рамках проєктів “PITCH” (стратегічне партнерство Aidsfonds, Frontline AIDS та Міністерства закордонних справ Нідерландів)  і «Прискорення прогресу у зменшенні туберкульозу та ВІЛ-інфекції шляхом надання універсального доступу до своєчасної та якісної діагностики й лікування туберкульозу, розширення доказово обґрунтованої профілактики, діагностики й лікування ВІЛ-інфекції, створення життєздатних і стабільних систем охорони здоров’я» (реалізується за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією)

Теги: