Чотири бюлетені на виборах: як проголосувати правильно?

Уже 25 жовтня українці обиратимуть місцеву владу різних рівнів. І відповідно в ЦВК затвердили вимоги та відмінності бюлетенів для голосування.

Якими будуть бюлетені на місцевих виборах 2020?

Днями Центральна виборча комісія затвердила форми бюлетенів для місцевих виборів у 2020 році. Бюлетені для голосування матимуть різний колір в залежності від органу самоврядування, до якого відбуваються вибори. Зокрема, документи матимуть таке забарвлення:

  • блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;
  • світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;
  • світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;
  • світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;
  • кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;
  • світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Скільки бюлетенів отримають виборці?

Загалом в день волевиявлення українці в більшості населених пунктів будуть заповнювати 4 бюлетені. Жителі міст обиратимуть міського голову, місцевих депутатів, депутатів районних та обласних рад. У селах на місцевих виборах обиратимуть голову села, депутатів відповідної ради ОТГ, депутатів райради та депутатів облради.

Відзначимо, що бюлетені відрізнятимуться в залежності від кількості жителів громади.

Для територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч затверджені старі бюлетені. Вони не відрізняються від звичних нам документів для голосування. Там є лише перелік кандидатів і місце для позначок.

Схожа форма бюлетеня затверджена і на вибори голови населеного пункту. Вона, до речі, буде однакова у всіх, не зважаючи на кількість населення.

 

А так виглядатиме бюлетень для територіальних громад з кількістю виборців більше 10 тисяч.

Як правильно проголосувати у нових бюлетенях?

Документ для волевиявлення нової форми необхідно “читати” по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Покрокова інструкція заповнення виглядає так:

  1. Необхідно обрати партію та поставити відмітку (“галочку”, “плюсик” чи будь-яку іншу позначку) в першому квадраті для волевиявлення за партію.
  2. До другого квадрату потрібно вписати номер кандидата, якому хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії.

Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).

Теги: