Дещо про електронні декларації

Антон Марчук є автором посібника під назвою «Аналіз електронних декларацій: посібник для громадських активістів та журналістів». Нещодавно він провів тренінг для активних громадян, де розповів присутнім про основні тези цієї книжки.

Закон України «Про запобігання корупції» було прийнято в 2014 році. В ньому є розділ №7 під назвою «Фінансовий контроль». Тут вказано про те, хто саме має подавати декларації, які є типи декларацій, в які терміни подається кожен з цих типів декларацій, які є вимоги до змісту, а також який контроль щодо подачі декларацій здійснює НАЗК, розповідає Антон Марчук.

Суб’єкти декларування свої щорічні декларації за попередній рік повинні подавати до 1 квітня наступного року.

Перша хвиля декларування охоплювала щорічні декларації за повний 2015 рік. Тут декларації мали подавати ті, хто займав посади з відповідальним становищем. А саме: президент, прем’єр-міністр, міністри, народні депутати, правоохоронці, судді, прокурори. Їх в нашій країні налічується 100 000 чоловік.

Друга хвиля декларування стосувалась вже всіх охоплених законом. Тут декларації подавали не пізніше 1 квітня 2017 року.

Третя хвиля декларування стосувалась вже й громадських активістів. В цій хвилі декларувалось те, що стосувалось 2017 року і, відповідно, подавалась вся ця інформація до 1 квітня 2018 року. Лектор зазначив, що позиція РПР полягає в тому, що декларування громадських активістів суперечить конституції України.

«Існує чотири типи декларацій, – розповідає далі Антон Марчук. – Перший тип – декларації подаються всіма суб’єктами декларування до 1 квітня (щорічна декларація за попередній рік). Другий тип – декларація кандидата на посаду. Наприклад, на посаду державного службовця. Третій тип – декларація перед звільненням. Четвертий – декларація після звільнення.»

Також лектор розповів які матеріальні і фінансові активи слід декларувати. Береться до уваги фінансовий поріг – 176 200 грн. Якщо сума менша, то вступає в дію дисциплінарна відповідальність, тобто, догана.

Адміністративна відповідальність буває за такі порушення:

  • Несвоєчасне подання декларації (потрібно подати до 1 квітня). Поважною причиною може бути хвороба з відсутністю доступу до Інтернету. Також поважною причиною може бути, якщо сайт НАЗК не працював.
  • Неповідомлення про відкриття валютного рахунку (зміна в майновому стані).
  • Декларування недостовірної інформації про свої об’єкти власності чи активи.

По закінченні тренінгу Антон Марчук розповів про низку ознак, що засвідчують факт незаконного збагачення. І повідомив, що на сьогоднішній день НАЗК з двох мільйонів декларацій перевірила трохи більше 300.

 

Галина Жук

 

Теги: