Як благодійні і громадські організації можуть вирішувати соціальні проблеми за рахунок державного бюджету – досвід львів’ян

Тренінг «Соціальне замовлення у Тернополі: основні етапи» відбувся в офісі Коаліції ГО «Тернопільський центр реформ».

На заході виступали два тренери:

– Дмитро Тигач – голова правління Львівського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД».

 – Петро Тимочко – заступник із загальних питань начальника Управління соціальної політики Тернопільської міської ради.

Але зупинимося конкретно на досвіді лектора Дмитра Тигача. Він розповів про роботу їхньої БО «100% life” м. Львів, в якій вони вирішують соціальні проблеми за бюджетні кошти.

Цей захід проводився для громадських об’єднань, благодійних фондів і інших неурядових організацій, які мають бажання надавати населенню соціальні послуги. Отже, як бачимо, такі послуги можуть надавати не лише комунальні чи державні установи.

Слухачі тренінгу дізналися про нормативне регулювання реалізації соціального замовлення, розрахунок вартості соціальних послуг, особливості роботи з державним казначейством, розглянули кейси успішної роботи із замовником соціальних послуг на прикладі департаменту соціального захисту Львівської обласної державної адміністрації.

А тепер розглянемо в деталях те, про що розповів лектор. Можливо, для когось ця інформація стане в пригоді.

Кошти донорів для їхньої організації, розповідає Дмитро Тигач, це був пілотний проект, який вони пропонують державі взяти на озброєння і втілити в життя на рівні всієї країни. Адже немає державних коштів. Тому що всі кошти беруться з того, що ми платимо податки. А чиновник – це просто наймана нами людина.

Де є соціологія, там потрібна професійна аналітика, веде далі лектор. Отже, при наданні послуг соціально вразливим групам потрібен аналіз.

Організацією БО «100% life” м. Львів, яку представляє Дмитро Тигач, було реалізовано біля 50 проектів. Загальний бюджет – 27 мільйонів гривень. Це за термін  2013 -1018 р.р.

Лектор стверджує, що світ  потрібно змінювати, починаючи із себе… Радить бути чітко націленим на результат. Отримати гроші – це не результат. Результат – це покращена якість життя тих людей, на яких націлена ваша діяльність. Потрібно позитивно мислити, бути налаштованим на успіх, знати, чого хочеш, діяти активно – і у вас не буде конкурентів.

Донори хочуть працювати з професійним неурядовим сектором, який чітко знає як і вміє вирішувати соціальні проблеми, який дає конкретні пропозиції. Отже, такі організації, як БО «100% life” м. Львів, знаходяться між пацієнтом, владою і донором (грішми та ресурсами). Є необхідність досягти цілі. А гроші – це інструмент для досягнення цілі…

Слід зазначити, що в державній структурі чиновники добре знають закони, тому, коли ви йдете до чиновника, то теж вивчіть законодавство, каже пан Дмитро, щоб розмовляти з ним на рівні…

Органи влади є замовником соціальних послуг. Дехто допомагає лише за власні кошти і віддається повністю даній справі. Не потрібно цього робити, адже в бюджеті країни є на це кошти. І чим більше цих коштів використають, тим більше допомоги можна надати… 

Разом з тим, треба знати не лише закон, права, а й свою відповідальність. Тому дуже важливо надавати послуги згідно із стандартами.

На сайті Мінсоцполітики можна знайти перелік соціальних послуг. Кожна послуга має свій стандарт надання послуги. Отже, визначаються клієнти з соціальними потребами, і потім соціальний працівник складає план соціального супроводу на кожного з них.

Як проводити розрахунок послуг? Це робиться згідно методичних рекомендацій Міністерства соціальної політики України. За послуги треба платити гроші. Адже, як можна вимагати якісну роботу, каже Дмитро Тигач, якщо не буде оплати за цю роботу? 

Слухачі тренінгу довідались, що організація БО «100% life” м. Львів працює через департамент соціального захисту Львівської ОДА, а не напряму з казначейством. Працівників в організацію наймають як ФОП.

Насамкінець, Дмитро Тигач порадив зареєструватися в електронній системі PROZZORRO. Конкурсний відбір виконавця соціального замовлення відбувається саме за допомогою цієї електронної системи. Каже, що на початку можна поки що не приймати участь в конкурсному відборі, зате буде можливість переглядати різні пропозиції.

Під час свого виступу лектор неодноразово наголошував на тому, що чесність і добропорядність є вкрай важливими чинниками в цій роботі. Якщо ви хоча б раз вкрадете кошти, то до вас зі сторони донорів в же не буде довіри.

 

Репортер Галина Жук

Фото автора

Теги: