Парламент зробив крок до легалізації авто на єврономерах. Скільки коштуватиме акциз на розмитнення

Джерело: https://nv.ua/ukr/index.html

Народні депутати встигли перед перервою до осені проголосувати за законопроекти, що дозволять знизити акцизи на розмитнення автомобілів та посилити відповідальність за використання нерозмитнених авто. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Під час виступу у Верховній Раді голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що акцизні ставки були лібералізовані дуже істотно. Для корегування вартості авто запровадять коефіцієнти – залежно від об’єму двигуна та віку автівки, однак найбільш вигідно буде купувати машини віком до 10 років.

Не можна допускати, щоб Україна перетворювалась на звалище старих авто, також слід враховувати інтереси українських виробників, наголосила Южаніна.

Голова профільного комітету зауважила, що для порушників митних правил запровадять відчутні штрафи. Вона висловила сподівання, що зазначені законопроекти приймуть вже на першому пленарному тижні восени.

Южаніна додала, що нові правила оподаткування ввезення автомобілів були розроблені у комітеті з урахуванням порад Міністерства фінансів, і в перспективі вони принесуть позитивний ефект для державного бюджету. Раніше вона заявляла, що народні депутати можуть підготувати зміни до другого читання і зменшити ставки на деякі категорії авто, як цього вимагають власники машин з іноземною реєстрацією.

Зазначені законопроекти передбачають зменшення розміру податку з авто, скасування заборони на митне оформлення машин, що не відповідають екологічному стандарту Євро-5, а також посилення контролю за переміщенням і використанням транспорту, зареєстрованого в інших державах. Відповідні зміни мають намір внести до Податкового та Митного кодексів.

Що передбачає законопроект

Базова ставка акцизного податку становитиме 50 євро для авто з бензиновим двигуном. Для дизельних автомобілів – 75 євро. Повний розмір акцизу буде дорівнювати базовій ставці, помноженій на коефіцієнт двигуна. Коефіцієнт двигуна розраховується за такою формулою: об’єм двигуна розділити на 1000. Коефіцієнт віку – кількість повних календарних років, починаючи з наступного за роком виробництва.

Якщо у машини об’єм двигуна 2000 кубічних сантиметрів, їй повних 5 років, тобто вона 2012 року випуску, акциз становитиме 500 євро. Зараз акциз для авто з таким двигуном, якщо йому до 5 років, складає 3300 євро.

Якщо більше 5 років, то майже 5000 євро. Отже, акциз зменшиться щонайменше у 5 разів.

Також планується скасувати екологічний стандарт Євро-5. В Україну можна буде легально ввозити машини старше 2010 року. Для авто 15-річного віку з двигуном у 2000 кубічних сантиметрів акциз дорівнюватиме 1,5 тис. євро.

Для нових авто з двигуном у 2 тис. кубічних сантиметрів акциз становитиме всього 100 євро. Машини з двигуном у 4 тис. кубічних сантиметрів – 200 євро. Для 10-річного авто з дизельним двигуном об’ємом 1600 кубічних сантиметрів, акцих становитиме 1200 євро.

Нерезидент зможе без грошового забезпечення завезти лише одне авто. Для ввезення наступних транспортних засобів гарантом може виступити фінансова установа, яка братиме  на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено. За порушення строків режимів транзиту на один день, штраф становитиме 170 грн., за три дні відтермінування – 850 грн. Покарання за місяць перебування такого автомобіля в Україні буде коштувати порушнику 170 тис. грн.

Санкції за використання авто на європейській реєстрації у підприємницькій діяльності, зокрема, для роботи в таксі – становитимуть 34 тис. грн. Особа, яка ввезла таку машину не зможе передавати її у користування іншим людям. За це передбачено штраф у 8,5 тис. грн., а при повторному порушенні – 170 тис. грн. із позбавленням права керування на рік.

Високі акцизи

Зазначені законопроекти не роблять вживані авто доступними та не вирішують проблему авто на єврономерах, зазначила народний депутат від фракції Самопоміч Тетяна Острікова.

Вона зауважила, що акцизні ставки на 15-річні автомобілі, представлені в документі, занадто високі. Вона додала, що у зв’язку з впровадженням штрафів усі власники таких машин вимушені будуть поїхати в державні пункти пропуску через кордон України, і це перешкоджатиме руху транспортних засобів і товарів.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що в жодному разі не планує скасовувати урядову постанову, що надала доступ поліції до митної бази та дозволила штрафувати таких автомобілістів. Він також підкреслив, що поліція не входить до митних зон, хоч і може залучатися. Прем’єр-міністр також звернувся до власників європейських авто із закликом не порушувати громадський порядок.

Мітинг в урядовому кварталі

Напередодні в урядовому кварталі сталися заворушення за участі мітингувальників. Власники автомобілів на єврономерах заблокували усі наземні виходи з Верховної Ради.

Вони не випускали не лише депутатів, а й інших працівників парламенту та журналістів. У такий спосіб протестувальники вимагали від депутатів проголосувати законопроект про розмитнення авто, хоча спікер уже закрив засідання.

13 липня біля парламенту авто знову збило учасника акції протесту автомобілістів з єврономерами. Чоловік перебігав дорогу в невстановленому місці.

Власники авто на єврономерах закінчили акцію протесту в урядовому кварталі близько 14 години 13 липня, повідомив співголова АвтоЄвроСили Олександр Чернявський. Він зауважив, що активісти звернулись до народних депутатів із пропозицією протягом двох наступних тижнів підготувати зміни до зазначених законопроектів до другого читання. Зокрема, власники машин з іноземною реєстрацією вимагають ще більшого зниження акцизних ставок на вживані авто.

Якщо парламент не прислухається до побажань автовласників, активісти АвтоЄвроСила обіцяють відновити акцію протесту восени із початком пленарних слухань.

Теги: