Вчились робити ляльку Травницю

Тернопільська міська бібліотека №4 для дорослих знов приймала в своїх стінах майстринь з творчого об’єднання Берегиня. Днями там відбувся майстер-клас з виготовлення ляльки Травниці. Майстер-клас провела Алла Шушукевич – народний майстер, вчитель-методист.

Світлана Галущак, яка є творчим керівником об’єднання Берегиня, каже, що вже багато тижнів на літніх канікулах майстрині не збирались. І ось на прохання майстринь вирішили зустрітись, попрацювати, та й зрештою – поспілкуватись. Всі дуже скучили за такими зібраннями в щирій, теплій, дружній, творчій атмосфері.

Ляльку Травницю виготовляють наступним чином – з тканини вирізається основа відповідної форми і заповнюється пахучими травами або/і синтепоном. Зшивається певним чином у вигляді мішечка, кульки. Далі робили голову, руки. Окремо робили груди (їх можна не робити). Це прикріплювали до мішечка з трав, який з’єднували зі спідничкою. На голову ляльки одягали одну або дві хустинки (верхню і нижню). Замість хустки дехто робить волосся з ниток. Також можна було ще до рук прикріпити два мішечки, або до однієї руки можна прикріпити мішечок, а до іншої – букет з травами.

В основі ляльки Травниці є спідниця-мішок, який наповнюють лікарськими  травами. Лялька може бути наповнена як сумішшю трав, так і якою-небудь однією травою. Наповнювали чебрецем, м’ятою, лавандою, ромашкою, звіробоєм, мелісою, квітами липи. Також можна використовувати аромати цитрусових або хвої.

Такі ляльки роблять влітку, коли збираються запашні трави. Ляльку Травницю можна ставити біля ліжка, а можна покласти в шафу як саше. Якщо її трішки пом’яти руками, то аромат активізується.

Розповідає Алла Шушкевич, яка проводила цей майстер-клас: «Народною лялькою я почала займатись в 2011 році, коли з’явилась нова шкільна програма з трудового навчання. І тоді відразу в мене виникла ідея навчити дітей виготовляти ляльки мотанки і продемонструвати їх на виставці у Києві. Так і сталось – невдовзі роботи моїх учнів потрапили на виставку традиційної народної ляльки, яка відбулась в Києві в музеї  Івана Гончара.» На сьогоднішній день пані Алла видала вже 4 посібники з виготовлення народної ляльки. Також вона брала участь в багатьох виставках і конкурсах. Неодноразово це відбувалось в Києві і Львові, а також була виставка в Черкасах.

Алла Шушкевич переконана, що виготовлення ляльки – це своєрідна терапія, релаксація для жінок. Це вже не перший майстер-клас, який вона робить разом з Берегинею. Каже, що на такі майстер-класи приходять жінки різного віку, різних професій. Дуже рада, що в Україні ці всі напрямки почали відроджуватись з новою силою.

Галина Хартоняк є членом творчого об’єднання Берегиня. Прийшла на цей майстер-клас зі своєю онучкою Юстиною. Дівчинка вже має досвід виготовлення ляльок мотанок, адже робила їх в школі на уроках трудового навчання у вчительки Надії Цезарівни. Юстинка навчається в тернопільській школі №6. Пані Галина придбала книжку Алли Шушкевич з виготовлення народної ляльки, і тепер вони вдома робитимуть подарунки рідним і близьким як обережний символ. Каже, що робити ляльки було неважко, головне – знати техніку.

Репортер Галина Жук

Фото автора

 

 

Теги: