Як не стати жертвою пропаганди ЗМІ

Значний відсоток інформації на сайтах новин, телебаченні та в соц мережах не відповідає дійсності. Основною причиною цього є пропаганда, мета якої не інформування людей, а нав’язування думки, вигідної тим чи іншим структурам.

Як відрізнити фейкові новини від достовірних, та як не стати жертвою пропаганди?

В першу чергу потрібно розуміти на що спрямоване правдиве інформування, а на що пропаганда.

Отже, журналістське інформування існує для того, щоб передати інформацію достовірно, підняти обізнаність людей. Емоційно воно буде впливати нейтрально, викликаючи лише інтерес та вивчення питання. Інформація буде точна, повна, відкрита, з відображенням різних сторін ситуації чи точок зору.

Пропаганда, в свою чергу, обов’язково буде мати яскраве забарвлення інформації, граючи на таких емоціях та почуттях як: гордість, відчуття приналежності до чогось, бажання діяти, ненависть, страх, жах, радість та інше. Для того, щоб нав’язати суспільству “потрібну” думку пропаганда використовує методи образи, “словесної позолоти”, перебільшення, переключення уваги, свідчення “авторитетних” людей, підтасовка фактів, маніпуляція символами та стереотипами, постійне повторення. Інформація буде подана неточна, часткова, прихована. Результат пропаганди – зміна поглядів та викривлення світоглядів груп людей, суспільства.

Для того, щоб перевірити достовірність тої чи іншої новини існує декілька способів:

  1. Перевірка достовірності фото.

Якщо ви використовуєте браузер Google Chrome, вам досить лише клікнути по підозрілому зображенню правою кнопкою миші й вибрати “Знайти це зображення в Google”.

Якщо у вас не Chrome, то ви можете схопити мишкою потрібне вам зображення з сайту, та перетягнути його у вкладку з Google і відпустити в рядку пошуку.

Завдяки цьому методу ви перевіряєте одразу два важливих аспекти. Перший: чи є зображення оригінальним, або ж піддавалось обробці у фоторедакторі. Другий: дата публікування зображення, а також те, що на ньому справді було зображено. Наприклад, чи не вирішив хтось укотре видати наслідки бойових дій у Сирії за українські.

Також, можна користуватися ресурсами для пошуку схожих фото опублікованих у мережі:

https://www.tineye.com/, https://www.imageraider.com/, http://fotoforensics.com/ .

  1. Перевірка достовірності відео.

Простого способу перевірки достовірності відео, на жаль, немає. Проте, можна спробувати звертати увагу на такі речі: назви об’єктів, автомобільні номери, вуличні таблички, пору року, білборди, будівлі, мости, стадіони. Перевіряйте на Google Street View чи Google maps. Таким чином можна запідозрити певні невідповідності між тим, про що говорять у сюжеті, та що насправді відбувається у відео.

Також, можна описати ключовими словами те, що бачите на відео, і ввести це у пошук в YouTube або Google. Таким способом можна знайти одне і те ж відео але під різними “соусами”.

  1. Перевірка свідчення очевидців.

Свідчення очевидців перевірити часто є важко або неможливо, але бувають вийнятки.

Вслуховуйтесь в свідчення очевидців – чи є в їхньому мовленні підтвердження тих тез, які намагаються вам донести журналісти, або ж вони кажуть про загальні речі, які ЗМІ потім використовують зі своєю метою.

  1. Перевірка посилання на авторитетні ЗМІ

Для посилення правдоподібності або авторитетності того чи іншого повідомлення, у пропаганді часто зсилаються на західні ЗМІ. Серед таких повідомлень є безліч маргінальних сайтів, які слід перевіряти. Також, можна зустріти перекручування реальних повідомлень авторитетних західних ЗМІ. Тому завжди старайтесь знайти оригінали новин або новинного приводу.

Але найголовнішою умовою для того, щоб розпізнати фейкову новину, є критичне ставлення до інформації, яку ви споживаєте. Інформаційна війна є одним з потужних елементів протистояння між країнами, тому намагайтеся не зразу довіряти інформаційним повідомленням, не переконавшись у їхній правдивості.

Репортер – Тетятна Скорик
«ТМЦ.ІНФО», 28 червня 2018 року
Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.