Порошенко підписав Закон про трансплантацію органів

Джерело: https://nv.ua/ukr/index.html

Президент України Петро Порошенко підписав ухвалений Верховною Радою закон про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини.

Як повідомляється на сайті парламенту, документ повернуто з підписом глави держави від 19 червня.

Закон набуває чинності з 1 січня 2019 року.

Рада ухвалила Закон про трансплантацію 17 травня. Він передбачає презумпцію незгоди. Це означає, що вилучення органу для трансплантації після смерті можливе тільки в разі письмової прижиттєвої згоди донора.

Кожна повнолітня дієздатна людина може також визначити свою уповноважену особу, яка ухвалить відповідне рішення про вилучення анатомічних матеріалів після її смерті.

Якщо людина за життя не позначила своє волевиявлення щодо згоди або незгоди на трансплантацію і не визначила уповноважену особу, то дозвіл на вилучення органу після її смерті запитується у чоловіка/дружини або близьких родичів померлого. У разі відсутності таких транспланто-координатор запитує дозвіл у особи, яка зобов’язалася поховати померлого.

Вилучення анатомічних матеріалів у померлих забороняється в разі, якщо вони були дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, особами, визнаними недієздатними. Крім того, трупними донорами не можуть бути люди, особа яких не була встановлена, ті, хто загинув в результаті Операції об’єднаних сил (ООС) і під час бойових дій, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки країни.

До переліку осіб, які не можуть бути живими донорами, входять ті, хто відбуває покарання, іноземці та особи без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, особи з важкими психічними розладами, пацієнти, які мають важкі захворювання (які можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров’ю), вагітні, а також ті, хто раніше вже надав орган або його частину на трансплантацію.

Трансплантація застосовується виключно у випадках неможливості збереження життя або відновлення здоров’я іншими методами лікування, що встановлює консиліум лікарів.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, в 2017 році за рахунок коштів державного бюджету за кордоном 40 українцям була здійснена пересадка серця, 23 громадянам пересадка комплексу серце-легені, і 44 – трансплантація нирок.