Робота Етно-центру при бібліотеці №4

В Тернопільській міській центральній бібліотечній системи (ЦБС) за кожною бібліотекою міста закріплено якийсь окремий напрямок роботи. До прикладу, в одній є Музей ляльки, в іншій функціонує «Літературне Тернопілля». В бібліотеці №4 для дорослих, що на бульварі. Д. Галицького, знаходиться Етно-центр.

Розпочала діяльність цього Етно-центру Світлана Козелко, будучи завідувачкою бібліотеки №4. Зараз вона очолює всю Тернопільську міську ЦБС і завідує вже не однією, а 12-ма бібліотеками міста. Саме вона «запалила» працівників і відвідувачів ідеєю створення в цій бібліотеці Етно-центру. Завдяки їй цей Етно-центр став таким багатим на свою чималу колекцію.

Розповідає бібліотекар читального залу тернопільської бібліотеки №4 для дорослих Наталя Бартух: «Коли в серпні 2013 року наші небайдужі читачі почули, що ми хочемо відкрити Етно-центр, відроджувати традиції, розповідати молоді про історію і побут наших українців, то почали приносити до нашої бібліотеки свої особисті речі. Першою була жителька цього будинку, де знаходиться бібліотека. Раїса Миколаївна принесла весільну вишиту сорочку своєї мами, тій сорочці вже понад сто років».

Колекція з часом ставала все більшою, і бібліотека почала перетворюватись на затишний міні Етно-музей. Тут є і скриня, яку передали з Кременця, є колиски, є бамбетель з Теребовлі. Є велика колекція стародавніх глечиків. Віночки до манекенів з вишивками зробила власноруч Марія Залужець. Декотрі з експонатів бібліотеці віддали назавжди, а деякі – в тимчасове користування. Зокрема, скатертина, де вишито тризуб і рік 1939 – цю сімейну реліквію передали бібліотеці в тимчасове користування родина Ольги Фостаковської. В тієї скатертини непроста історія – в ті часи її переховували, тому що за таке радянська влада могла відіслати до Сибіру. Уляна Перхалюк з Теребовлі дала для експозиції багато вишитого одягу зі своєї колекції. Це теж в тимчасове користування.

Час від часу в приміщенні бібліотеки відбуваються різноманітні заходи, присвячені українським святам. На них запрошуються всі бажаючі, особливо часто ці заходи відвідує молодь з тернопільських навчальних закладів. Разом з Тернопільською обласною експериментальною комплексною школою мистецтв ім. Ігоря Ґерети проводились українські вечорниці, а також свято Маланки. Також в бібліотеці проходить щорічне свято Коляди із Благодійним фондом “Світ дітей”. На цьому святі родини колядують, щедрують, розказують про сімейні традиції свята. Слід зазначити, що постійним, багаторічним спонсором є Ольга Степанівна Колос.

Часто в стінах бібліотеки проводяться різні майстер-класи. Діти зі Спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей зі зниженим слухом, наприклад, вчились робити вироби з соломи і зробили для бібліотеки в подарунок павука. Також були майстер-класи з писанок.

«Проводимо для дітей Етно екскурсії. Розповідаємо про різні предмети побуту, знаряддя праці, які колись були в домівках українців, – каже бібліотекарка Наталя Бартух. – Показуємо і пояснюємо що таке мисник, масниця, дерев’яна праска, ціп, пічна лопата, прядка. Буває таке, що ми проводимо екскурсію для школярів, читаємо лекцію про історію української кераміки, показуємо стародавні глечики, а після цього діти їдуть до справжніх гончарів на практичне заняття з гончарного мистецтва».

Об’єднання вишивальниць Берегиня проводить в цій бібліотеці свої зустрічі. І разом зі Школою борщівської народної сорочки проводять тут спільно майстер-класи з різних вишивальних швів. В приміщенні є невелика виставка вишитих строїв.

Кожна бібліоткека в ЦБС виготовляє артбуки.  Артбук – це книга, зроблена своїми руками. Тут артбук зроблений у відповідному етнографічному стилі і має назву «Скриня скарбів і оберегів». Артбук виготовляли спільно з читачами, учасницями Берегині. Саму скриню для артбуку виготовив Андрій  Козелко. Скриня розкривається і ми отримуємо книжку..  Кожну сторінку робила окрема людина,  каже пані Наталя.

Етноцентр співпрацює з різними тернопільськими об’єднаннями – Берегинею, Школою борщівської народної сорочки, Спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом для дітей зі зниженим слухом, Тернопільською обласною експериментальною комплексною школою мистецтв ім. Ігоря Ґерети, Школою народних ремесел, Тернопільським вищим професійним училищем технологій та дизайну, Тернопільським обласним державним музичним училищем імені Соломії Крушельницької.

Окрім матеріальної спадщини, в бібліотеці також розміщено карту «Етнографічна Тернопільщина». На ній подана інформація про те, який одяг, вишивка і які прикраси були притаманні для того чи іншого регіону нашої області. На фотографіях до цієї карти демонструються реальні експонати з приватних колекцій, а не фото з інтернету. Тобто, всі ці експонати від реальних людей, які надавали ті, чи інші фото українських строїв. Щодо регіонального розподілу і приналежності до тієї чи іншої місцевості, працівники бібліотеки консультувались зі спеціалістами, зокрема, з працівниками Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Тут також подано фтогографії тернопільського фотографа Михайла Урбанського зі всеукраїнського проекту присвяченого борщівській вишитій сорочці.

 

Репортер Галина Жук

Фото автора

 

 

 

Автор статті: Жук Галина
Теги: