Шлях у Європу: Україні потрібно провести реформи в сфері довкілля

Україна повинна провести європейські реформи у сфері охорони довкілля. Першочергові завдання: формування екологічної політики, створення сучасної законодавчої бази, надання громадянам доступу до екологічної інформації за матеріалами сайту https://www.ukrinform.ua

 

Міністерство екології та природних ресурсів України виконує положення Люксембурзької декларації про співробітництво у сфері охорони довкілля та боротьби зі зміною клімату на 68%.

Такі дані оприлюднили незалежні експерти (за підтримки Європейського Союзу) в аналітичній доповіді щодо виконання Україною положень Люксембурзької декларації, яка визначає цілі із належного екологічного врядування для країн Східного партнерства, повідомляє Урядовий портал.

“Наше завдання – завершити проведення адміністративної реформи, а також розпочаті проекти з впровадження електронного врядування. Звичайно, необхідно мінімізувати непотрібні адміністративні функції, зосередивши й надалі зусилля на формуванні екологічної політики. Насправді перед нами ще багато завдань та викликів, але успішна реформа в екологічній сфері передбачає активну участь громадян у її реалізації та належний доступ до екологічної інформації, навколо якої ведуться дискусії”, – сказав міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

Водночас він зазначив, що розпочаті реформи у сфері довкілля вимагають не лише зміни чинних підходів у сфері довкілля та створення сучасної законодавчої бази, але й запровадження ефективних методів та форм управління. Зокрема, йдеться про доступ суспільства до екологічної інформації та системність її оприлюднення.

Ефективність реалізації екологічної політики оцінювалася за критеріями: відкритість (прозорість), участь громадськості у розробці та прийнятті рішень, підзвітність, ефективність та узгодженість.

Зокрема, найвищий бал Мінприроди отримало за підзвітність – 70% виконання. Крім того, експерти поставили високу оцінку за прозорість, яку вдалося забезпечити, зокрема, завдяки доступу до наборів відкритих даних, оскільки деякі з яких публікуються вперше.

Також автори звіту відзначили, що Міністерство активно використовує різні засоби комунікації та роз’яснює свою діяльність громадянам та органам державної влади, дотичним до сфери довкілля. Зокрема, Мінприроди дотримується прозорості там, де цього не вимагають процедури чи законодавство.

Автори дослідження також акцентують увагу, що Україні для проведення європейських реформ у сфері охорони довкілля необхідно сформувати цілісне бачення належного екологічного врядування у діалозі з громадськістю та іншими зацікавленими сторонами.

Декларація про співробітництво у сфері охорони навколишнього середовища та боротьби зі зміною клімату у Східному партнерстві або “Люксембурзька декларація”, була прийнята міністрами охорони навколишнього середовища держав-членів ЄС, міністрами охорони навколишнього середовища країн Східного партнерства на спеціальному засіданні у Люксембурзі 18 жовтня 2016 року.