У Тернопільському прес-клубі обговорювали новації судової реформи

12 червня у Тернопільському прес-клубі відбулась прес-конференція присвячена основним нововведенням судової реформи. З журналістами спілкувався керівник правових проектів Тернопільського обласного осередку комітету виборців України Володимир Курило. Ця зустріч – вже не перша спроба донести до громадськості інформацію про зміни у судовій системі. Як зазначив Володимир Курило, на жаль, населення дуже низько обізнане про реформу та нові можливості, які вона їм надає. Саме тому Комітет виборців залучив багато активістів, які розробили цілу низку матеріалів, роздрукували плакати та буклети для розповсюдження. Активісти будуть намагатись максимально поширювати просвітницькі матеріали про новації у судовій системі. В цьому їм допомагають бібліотеки, навчальні заклади, судові органи. Нова реформа – вже восьма за рахунком спроба реформування. До 2015 року всього їх було сім.

Ключові основи реформи, про які варто знати громадянам:
Професійний і громадський контроль.
Відкритість та прозорість судів.
Фінансова незалежність суддів та судів.
Основною метою інновацій є полегшення доступу громадян до суду. До реформи, проблемою пересічного громадянина було незнання про стан своєї справи. Для отримання інформації потрібно безпосередньо приходити в приміщення суду та стояти у довгих чергах. Сьогодні кожен зможе отримати повну інформацію про стан своєї справи, ким розглядається та ознайомитись з усіма необхідними нюансами, не виходячи з квартири. Для цього був створений сайт судової влади. Також громадянин, з допомогою комп’ютера, може подати позивну заяву, оплатити судовий збір, взяти участь у судовому засіданні з допомогою функції відео-конференції. Але з січня 2019 року подати позивну заяву без представництва адвоката буде неможливо. Лише певна категорія справ, наприклад розлучення, буде допускати можливість електронної подачі документів без адвоката. Хоча таке нововведення, як електронний суд, економить час та кошти, на сьогодні ним користуються лише 7% українців. Крім цього, на сайті можна переглянути Єдиний державний реєстр судових рішень, який дозволяє ознайомитись з рішенням по будь-якій справі.
Володимир Курило також обговорив з журналістами питання про належне фінансування суддів. Звісно, більшість громадян вважають, що судді отримують гідну зарплату. Але пан Володимир звернув увагу на те, що у 2017 році з державного бюджету суд отримав лише 6,6 млрд. гривень, що становить 71% від потрібного обсягу коштів. В свою чергу, на потреби МВС було виділено 46 млрд. Але саме суд є найвищою інстанцією, куди звертається людина для захисту своїх прав. Згідно нової судової реформи, судді будуть отримувати більшу зарплату, але лише ті, які пройдуть професійну кваліфікацію. Це робиться для того, щоб судді були не зацікавлені в отриманні фінансових коштів чи подарунків з боку громадян.

І останнє питання, яке обговорювалось на прес-конференції – професійний та громадський контроль над діяльністю суддів.
Як повідомив Володимир Курило, ця прес-конференція була не останньою, плануються ще прес-сніданки за участю представників судової адміністрації, ЗМІ, громадських організації та силових структур. Ці зустрічі спрямовані на максимальне поширення серед громадян інформації про судову реформу, її плюси та мінуси. І є надія, що вже зовсім скоро громадськість побачить позитивні зміни у судовій системі.

 

Репортер: Любов Ковальчук