Тему земельної реформи обговорили в Тернополі під час круглого столу

Нещодавно в Тернополі відбувся круглий стіл на тему «Підвищення ефективності управління земельними ресурсами в аграрній сфері. Можливості та інструменти для розвитку сільських громад та агровиробників».

В світі на сьогодні є 7 країн, громадяни яких не мають права розпоряджатися своєю землею: Україна, Північна Корея, Куба, Венесуела, Конго, Таджикистан, Білорусь. Земельна реформа в Україні розпочалась в 1991 році. Спочатку землі державної власності було передано в колективну власність, а потім в приватну. Отже, 7 мільйонів громадян України стали приватними власниками 27-ми мільйонів гектарів землі. В 2001 році Верховною Радою  було запроваджено мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Цей крок планувався як тимчасовий захід, який захистить українську землю від скупчення в руках вузького кола заможних людей. Але зараз САП і НАБУ розслідують десятки кримінальних проваджень щодо незаконної передачі тисяч гектарів державних земель у приватну власність, та щодо хабарництва у цій сфері.

Питання земельної реформи розглядаються в співпраці з органами державної влади, Міністерством аграрної політики, Держгеокадастром, Верховною Радою. Також є надзвичайно важливим обговорення цих питань на місцевому рівні. Тому такі круглі столи відбуваються в різних регіонах України. Зокрема, вони вже пройшли в Вінницькій, Дніпропетровській, Одеській, Херсонській, Львівській областях. Після Тернополя – поїздки в Полтавську і Харківську області. Потім буде підведення підсумків.  Хоча вже зараз організатори відмітили, що в Тернопільській області питання рейдерства практично не піднімалось, а от в Херсонській області це питання було надзвичайно актуальним в дискусії.

Подаємо декілька тез, які прозвучали під час цього круглого столу в Тернополі.

Олександр Каліберда представляв проект USAID «Агросільрозвиток». Питання земельної реформи, на його думку, є визначальним для розвитку сільського господарства, і воно вже давно перезріло. Так співпало, що одночасно із земельною реформою відбувається процесс децентралізації. Йде процес передачі земель у власність ОТГ. Олександр Каліберда розповів про пілотний проект, який вони зробили спільно з Всеукраїнською асоціацією сільських і селищних рад. Для прикладу було взято типову ОТГ в Чернігівській області, де немає якихось великих виробництв, промислових об’єктів. Підготували карту-схему сучасного використання земель, яку представили на громадське обговорення в даній ОТГ. В результаті чого люди змогли зрозуміти, які земельні ресурси є в наявності, і як це використовується. З’ясувалось, що є багато неспівпадінь між існуючою документацією і реальністю. Громада розібралась і тепер розуміє в якому напрямку їй рухатись, каже Олександр Каліберда. На його думку, сільське господарство України в ринкових умовах не може розвиватися без зміцнення інституту приватної власності. Від цього залежить також і збільшення інвестицій в Україну. Ще один момент, який відмітив спікер, це те, що дуже повільно просувається законодавство щодо повноважень ОТГ в управлінні землями – землі передаються, а повноваження відстають. Потенціал громад великий, тому треба дати їм розвиватися, підсумував Олександр Каліберда.

Наступним взяв слово Денис Нізалов – керівник проекту «Розвиток прозорого управління земельними резурсами в Україні» від Світового банку. Світовий банк працює в Україні в сфері розвитку земельних відносин досить довго, каже Денис Нізалов. В свій час Світовий банк допомагав в процесі видачі земельних актів і створенні електронного земельного кадастру України. Зараз вони починають проект в трьох пілотних областях – Львівській, Миколаївській і Київській. Будуть допомагати громадам щодо виправлення помилок в кадастровому реєстрі, наповнення кадастру, оцифровування… Також в співпраці з Міністерством юстиції починають роботу з правового захисту як власників, так і користувачів земельних ресурсів. Причиною рейдерства, каже Денис Нізалов, є те, що велика кількість прав користування землею є незареєстрованою, тобто, незахищена державою.

Віталій Данкевич на цій дискусійній панелі був представником проекту «Розвиток прозорого управління земельними ресурсами в Україні». Він презентував результати дослідження про економічні наслідки від існуючого в Україні мораторію на землю. Вони досліджували вплив мораторію на землевласників, на с/г виробників, на ОТГ, на державу і, зокрема, на кожного громадянина. Віталій Данькевич каже, що в Україні зараз налічується 7 мільйонів власників земельних паїв. І під час дії мораторію всі вони обмежені в своїх правах щодо можливості розпоряджатися своєю власністю, на відміну від власників нерухомості. А це, в свою чергу, сильно впливає на орендну плату, стверджує Віталій Данкевич. В нас вона одна з найнижчих у Європі, але якість грунтів, в той самий час, одна з найкращих у світі… Каже, що велика кількість людей помирає, так і не скориставшись при житті своїм законним правом на користування землею. Таких людей, за словами Віталія Данкевича, вже понад мільйон. «С/г агрохолдинги утворилися якраз за умов мораторію, тому що їм вигідно, щоб орендна плата була низькою. А от щодо фермерських господарств, – продовжує далі спікер, – то в них обмежений доступ до фінансових ресурсів. Тому що єдиним активом для банківської позики може бути застава. За кордоном можна давати в заставу земельні ділянки, а в Україні – ні». Ще говорилось про те, що ми тут в Україні часто купуємо с/г продукцію, яка вирощена в сусідніх країнах. А це відбувається тому, що нашому товаровиробнику невигідно і неможливо фінансувати певні проекти з розвитку даного виробництва в Україні. Є певна невизначеність. Все це через мораторій на продаж землі. Також прозвучала така важлива деталь, що для розвитку тваринництва потрібні саме довгострокові інвестиції.

Менеджер системи безоплатної правової допомоги Віталій Сольський розповів, що їхній проект – це один з найуспішніших проектів від Міністерства юстиції. Їхній підрозділ рацюює вже понад три роки. І за цей час щодо земельних питань до них було біля 4 тисяч звернень. В Тернопільській області вони мають три регіональні центри – в Тернополі, Чорткові і Кременці. Надають як первинну правову допомогу – консультації, так і  вторинну – допомогу адвоката. Суб’єктами, хто має право на їхню допомогу, є громадяни, які попадають під певні категорії малозабезпечених громадян, або мають певний соціальний статус, наприклад, учасники АТО, також люди з інвалідністю тощо. Віталій Сольський каже, що в Україні на сьогоднішній день, на жаль, мало є адвокатів, фахівців в сфері земельного законодавства.

Також було обговорено різні законодавчі нюанси.

Всі бажаючі мали змогу виступити, задати свої запитання, отримати відповіді і вступити в продуктивну дискусію.

Репортер Галина Жук

Фото автора

 

 

 

Автор статті: Жук Галина
Теги: