Фото-виставка Роберта Доусона “Публічна Бібліотека” відкрилась в тернопільській бібліотеці

В Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці в центрі “Вікно в Америку” за підтримки посольства Сполучених Штатів Америки відкрилась фото-виставка Роберта Доусона “Публічна Бібліотека”.

Цей проект – фотографічний огляд публічних бібліотек з усіх куточків Сполучених Штатів. Понад 17000 публічних бібліотек працюють у цій країні. З того часу, як він почав цей проект у 1994 р., було сфотографовано сотні бібліотек у 48 штатах. Від Аляски до Флориди та від Нової Англії до Каліфорнії, фотографії показують динамічну і необхідну систему, існування якої все ще під загрозою.

Фотороботи Роберта Доусона були відзначені стипендією Гуггенгайма, грантом Фонду креативної роботи, грантом Фундації Грехем, стипендією Національного мистецького ендавменту, нагородою ім. Дорофеї Ланг-Пол Тейлор за документалістику. Окрім книги “Публічна бібліотека: фотоесе” він є автором праць “Фотографії Роберта Доусона” (1988), “Велика центральна долина: серце Каліфорнії” (1993), “Прощай, обіцяна земле: відходячи від каліфорнійської мрії” (1999) і “Сумнівна ріка” (2000).  Засновник і співдиректор проекту “Вода на Заході”. Його світлини входять до колекцій Музею сучасного мистецтва у Нью-Йорку, Сан-Франциського музею сучасного мистецтва, а також Національного музею американського мистецтва (Смітсонівський інститут). Фотограф здобув ступінь бакалавра в Університеті Каліфорнії у місті Санта-Круз і ступінь магістра в Університеті Сан-Франциско. З 1986 р.  викладає фотомистецтво в Університеті Сан-Хосе, а з 1996 р. – в Стенфордському університеті.

Після вичерпного документального оформлення американських бібліотек Доусон вирішив розширити проект по всьому світу, починаючи з Європи. Він провів останні кілька років, переправляючи континент з Парижа в Москву, стріляючи в неперевершену безліч бібліотек від давніх до сучасних, від світових до вражаючих. Хоча Доусон включив багато відомих бібліотек, таких як бібліотека абатства в стилі бароко в Санкт-Галлен у Швейцарії та ультрасучасна біла Штутгартська міська бібліотека, він не цікавився публікацією ще однієї книжки для журналів.

Доусон мандрував по Європі на висоті кризи сирійського біженця в 2016 році і зробив точку відвідування якомога більшої кількості таборів для біженців, коли він міг, завжди шукаючи фотографії тимчасових бібліотек, які були створені, щоб дати мігрантам доступ до книг та комп’ютерів. Ці бібліотеки часто є першим місцем для мігрантів після досягнення табору, сказав Доусон. “На мій досвід”, додає він, “бібліотека, як правило, є єдиним пристойним місцем у всьому таборі”.

У імпровізованому таборі біженців у Калі, Франція, Доусон знайшов яскраво виписану халупу, названу “Бібліотекою книг у джунглях”, де декілька англійських волонтерів створили місце для уроків мови для дорослих мігрантів та навчання дітей. У той час, коли зростає економічна нерівність та гнітючий етнічний націоналізм, Доусон бачить бібліотеки як символи демократичних взаємозв’язків – місця з’єднання у тому, що здається все більш роз’єднаним світом.

“Бібліотеки особливо корисні в цей момент, тому що вони відкриті для всіх”, – говорить він. “Вони можуть бути способом спілкуватися один з одним, у всьому світі вони символи надії”. «У культурі, яка все більше приватизується, бібліотека є одними з останніх вільних місць, які залишилися. За публічні бібліотеки варто боротися».

Репортер Галина Жук

 

 

Теги: