В Тернополі відбувся публічний анонс проекту “Відродження борщівської сорочки”

Цієї неділі, на День матері в етногалереї «Спадок» відбувся публічний анонс всеукраїнського вишивального проекту «Відродження борщівської сорочки».

Мета проекту – відродити стародавні техніки борщівських вишивок, через відшиття зразків автентичних старовинних борщівських сорочок. Для створення зразків брали фрагменти жіночих і чоловічих сорочок з Борщівського обласного краєзнавчого музею. Зразки вишивок відшивалися на основі схем з книжки Олексія та Людмили Покусінських «Борщівська народна сорочка». Упорядником є Вікторія Кривоніс.

Майя Юркевич, яка є автором цього проекту, а також головою ГО «Школа борщівської народної сорочки», розповіла про цю акцію: “Для відшивання ми вибрали 22 фрагменти. Розмір кожного полотна – 30х40 см. Ці зразки відшивають 24 майстрині зі всієї України. Для відшиття зразків, в основному, брали пазушний розріз і фрагменти рукавів. На цій події сьогодні виставляємо на огляд 7 зразків. Повна презентація 22 зразків буде 2 червня цього року в українському домі «Перемога». Презентація проекту відбувалась ще 18 листопада 2017 року в Тернополі під час Всеукраїнської конференції «Верхоплут».”

Умовою для участі в проекті було те, щоб майстрині відшивали саме давніми борщівськими техніками. Першою, ще в січні, відшила свій зразок майстриня-вишивальниця Олена Даніва з Надвірної, Івано-Франківської області.

Вишивальниці, які прийняли участь у проекті, проживають в містах: Тернопіль, Теребовля, Львів, Київ, Новий Розділ, Миколаїв, Горохів, Яворів, Чернівці, Надвірна. Планується, що ця виставка згодом буде експонуватися по всій Україні. Учасниці проекту прийматимуть її в своїх містах. Якщо хтось з не учасників матиме бажання взяти на себе організацію виставки цих вишитих зразків в своєму місті, така можливість також буде надана. Закордонні виставки теж не виключаються.

В українському домі «Перемога» виставку планують експонувати впродовж трьох тижнів. В цей час там будуть проходити різноманітні майстер-класи і лекції.

«Етногалерея «Спадок» дуже рада в День матері напередодні Всесвітнього дня вишиванки приймати в себе презентацію такого унікального ексклюзивного проекту, – каже керівник проектів галереї Наталя Волощук. Також вона зазначила, що в етногалереї вони багато розповідають про борщівську вишиту сорочку, адже борщівська вишиванка – це основа колекції етногалереї «Спадок». «Набагато ціннішим на сьогодні є відроджувати те, що до нас прийшло із спадком, і набагато ціннішим є вчити сьогодні цьому молоде покоління, демонструючи, якими талановитими були українці, наскільки вони були винахідливі в тому, як вони організовували свій побут, свої строї», – каже Наталя Волощук. Етногалерея «Спадок» 2 червня в українському домі «Перемога» долучиться до відкриття виставки відшитих старовинних борщівських зразків і представить виставку строїв зі своєї колекції цього регіону. Це будуть жіночі, чоловічі строї, а також дитячий вишиваний одяг.

Репортер Галина Жук

Фото автора

 

 

 

Автор статті: Жук Галина