Вперше проведені тести якості початкової освіти – наступні тести у 2020 році

До 16 травня в Україні проходитиме моніторинг якості початкової освіти, який проводить Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Ми поговорили з заступником директора УЦОЯО Тетяною Вакуленко про те, навіщо потрібна ще одна перевірка та як можна буде побачити результати, пише https://osvitoria.media/

 Навіщо потрібна ще одна перевірка та що власне ви перевірятиме?
  Це тестування в межах моніторингового дослідження початкової освіти — ми перевіряємо випускників, тобто учнів четвертих класів.
 Тест потрібен, щоб порівняти поточний стан сформованості компетентностей учнів і з тим, яким він буде потім.
Справа в тому, що вже у вересні повною мірою запрацює Нова українська школа. І нам потрібен об’єктивний вимір сьогодення. Він допоможе зрозуміти, що діти вміють зараз і що будуть вміти та знати, коли реформа буде у дії.
  А як часто ви будете проводити  тести?
 Планується, що моніторинг буде проходити кожні два роки. Тобто, наступні тестування будуть у 2020, 2022 та 2024 роках.
 Важливо, що ми кожного разу ми будемо використовувати ті ж інструменти, щоб мати однакову лінійку вимірювання компетентностей дітей.

Моніторинг проводиться тільки серед учнів четвертого класу.

 А навіщо взагалі дослідження? Які рішення можуть бути прийняті на основі цих даних?
 Поки складно відповісти на це питання. Але ми, зокрема, аналізуємо чинників, які впливають на освітній прогрес учнів. Тому, очевидно, дослідження дозволить визначити дієві педагогічні практики та дозволить поширити їх серед освітян. Ми також зможемо проаналізувати проблеми із ресурсами, які долають учителі, та окреслимо найбільш важливі потреби шкіл.
Чи будуть публічними результати?
Результати окремих учнів не будуть публікуватися. Але вже у грудні планується публікація детального звіту за результатами моніторингового дослідження. У ньому буде вказано, як сформовані компетентності учнів на рівні України, а також на рівні регіонів. Ми покажемо, наприклад, які результати показали великі міські школи, а які — маленькі сільські.
А дітей готували до тестування?

Ні, лише морально підтримували. Нам потрібна об’єктивна оцінка.

Вчителі пояснили учням, що буде відбуватися дослідження, попередили батьків, однак змістовної підготовки до виконання конкретних завдань не було.

Яким чином обирали школи?
Процедура дуже схожа не те, що відбувається під час дослідження PISA — був використаний частково рандомінізований метод, який дозволяє неупереджено обрати школи різних категорій.
 Тестування буде з читання та математики. Чому ці дисципліни?
 Це ключові дисципліни початкової школи і взагалі загальної освіти.
 Якщо говорити саме про початкову школу, то там не вистачає природознавства. Але саме читання і математика — це два кити, на яких стоїть система початкової освіти. Якщо за декілька років зросте потреба у більш глибокому дослідженні природничих наук, можливо, додасться ще ця дисципліна.
 А як проходитиме саме тестування?
 Спочатку учитель коротко пояснює учням зміст дослідження, потім інструктор розповідає, що вони будуть робити, на що потрібно звертати увагу.
 Якщо говорити про читання, то потім учні опрацьовують кольорову книжечку із читання і виконують завдання, які представлені у чорно-білій книжці. Це відбувається протягом 40 хвилин, далі перерва. Потім беруть іншу кольорову книжечку з новими завданнями, знову 40 хвилин все виконують, потім перерва і анкетування.
 Якщо говорити про математику, то там два зошити, з яким учні працюватимуть упродовж двох уроків по 40 хвилин.
 Тестування проходить вперше. Які є проблеми з самою процедурою?
 Зараз все проходить так, як ми і очікували. У нас було два пілотних етапи дослідження і після них ми дещо змінили зміст окремих тестових завдань. Також ми звертали увагу на те, як поводити себе з учням, спілкуватися з ними, підготували текст промови учителю.
 А хто і як буде перевіряти результати тестування?
 У нас є група експертів, які перевіряли роботи у межах перших двох пілотів.

Експерти — вчителі початкової школи з великим досвідом. Вони будуть перевіряти завдання з читання й математики за схемами й інструкціями, які ми для них підготували.

 Завдання у тестуванні двох типів: відкриті та закриті. Перші перевіряють наші експерти, а другі — електрона система, зауважу, що спеціалісти з обробки даних вноситимуть відповіді учнів на тестові завдання й анкети в спеціальну програму.