Європа, яку ми втрачаємо

1ee52ee-evrointegraciya
1 липня 2013 року Хорватія стала двадцять восьмим членом Євросоюзу. У ту пору розширення ЄС був втіленням мрії, Україна готувалася до Вільнюського саміту, Янукович вважався євроінтегратором, і ніщо не віщувало великих потрясінь.

Минулі три роки змінили багато.

Європа, змучена мігрантами і Brexit’ом, розгубила колишній лиск. А в Україні, що воює, зросла генерація євроскептиків, які вважають ЄС розсадником # зради. Правда, до недавнього часу здавалося, що їх голос дуже слабкий і не зможе заглушити звичну євроінтеграційну риторику. Але, схоже, в суспільній свідомості намічається перелом: обставини, що дискредитують Євросоюз, множаться на очах.

По-перше, багатостраждальне рішення про безвізовий режим, відкладене вже після того, як Україна виконала всі необхідні вимоги і передчувала швидку нагороду. По-друге, поступове пом’якшення європейської позиції по РФ, заклики до ослаблення санкцій, резолюція французького Сенату і заяви пана Штайнмайера.

Нарешті, горезвісний Brexit: незалежно від практичних наслідків він вже став для ЄС іміджевою катастрофою.

Все це не може не підірвати репутацію Європи в очах активних українців.

Раніше вітчизняні романтики і популісти розмахували зоряно-синіми прапорами, обіцяючи Україні світле європейське майбутнє, а реалісти закликали не ідеалізувати Євросоюз. Тепер сторони, мабуть, поміняються місцями. Реалісти постараються довести, що підтримка Брюсселя нам як і раніше потрібна і важлива. А романтики і популісти розповідатимуть про особливість українського шляху, про перетворення в другій Ізраїль і про прогнилу Європу, на яку не слід озиратися.

На жаль, новомодний український євроскептицизм має ту ж природу, що і колишня ідеалізація ЄС.
Він теж побудований на слабкій поінформованості і примітивно-спрощеному світосприйнятті. У теорії кожен з нас вважає себе експертом з європейських проблем. А на практиці сумні новини з Євросоюзу застають України зненацька, і нечисленні грамотії змушені пояснювати іншим, чому результат референдуму в Нідерландах або відстрочка безвізового режиму практично не залежать від української ситуації. Ми погано знаємо Європу і ще гірше представляємо наше місце у великому, складному, мінливому світі.

Погляди багатьох українців нагадують птолемеєвську космологію, за якою Сонце, зірки і планети оберталися навколо Землі. Нам зручно вірити, що в центрі Всесвіту знаходяться Київ і Москва, а інші світові проблеми породжені україно-російським протистоянням. ІДІЛ, добряче попсувала європейцям стільки крові? Це кремлівське дітище, підконтрольне Путіну! Терористичні атаки в Парижі? За ними стоять російські спецслужби! Теракти в Брюсселі? Кремль організував їх, щоб відвернути увагу від справи Надії Савченко! Як правило, прихильники цієї чудової версії навіть не знали, хто такий Салах Абдеслам, і вникати в деталі не збиралися.

Містечкова конспірологія незамінна, якщо ти не прагнеш зрозуміти навколишній світ, а намагаєшся втиснути його в власну віртуальну картинку.

Ми сподіваємося, що Європа буде діяти в рамках придуманого нами Всесвіту, і розчаровуємося, коли цього не відбувається.

У наших мріях Україна – це європейський бастіон, що захищає цивілізацію від інфернального світового зла. Але в реальності Путін залишається регіональним гопником, і, зіткнувшись з російською агресією, українці не стали ближче до розвинених країн Європи. Нам можна співчувати, але цінувати нас поки нема за що.

У нашому уявленні незламна українська армія зупинила наступ агресора, а боязкі євробюрократи їй тільки заважають. Але в реальності Росія виконала на Донбасі всі суто військові завдання – від порятунку псевдореспублік до зачистки ДАПа і Дебальцева – і не пішла далі, тому що в Москві так і не було прийнято відповідне політичне рішення. Кремль відступив, побоюючись подальшої конфронтації з Заходом, і в цьому все ж є заслуга європейських лідерів, яких наша войовнича громадськість таврує ганьбою.

З нашої точки зору європейці, байдужі до українського кровопролиття, егоїстичні і дурні. А в реальності це нормальна позиція, притаманна більшості людей. Так, для нас самих військовий конфлікт за участю України – питання життя і смерті. Але щоб зрозуміти, як те, що відбувається сприймається збоку, досить згадати наше ставлення до регіональних конфліктів в інших частинах планети.

Північний Кіпр відірваний турками вже більше 40 років, і як часто ми про це думали – поки самі не втратили Крим? Чи багато уваги приділяли сирійської м’ясорубці – поки туди не вліз наш недруг Володимире Володимировичу? Як ретельно стежили за кривавими бійнями в Африці? Десять років тому чергові вибори до Верховної Ради значили для нас незрівнянно більше, ніж яка-небудь Вазірістанска війна в ядерному Пакистані, і це було цілком природно. Зате зараз ми щиро ображаємося, коли європейська публіка забуває про Україну, і на перший план виходять інші проблеми. .

Чим сильніше українці прив’язані до уявної світобудови, тим важче вести діалог з реальною Європою.

Переживаючи кризу, стикаючись з новими викликами, змінюючись на ходу, Євросоюз матиме все менше спільного з українськими ілюзіями, ідеалами й очікуваннями. Єдиний спосіб остаточно не втратити Європу – навчитися працювати з тим, що є. Не чекати від кооперації з ЄС бажаного, а брати від неї максимум можливого. Зрештою, в нашому становищі кожен день антиросійських санкцій приносить більше практичної користі, ніж сотні постів про “другий Ізраїль” з тисячами лайків.

Звичайно, можна піти іншим шляхом. Віддати українську дипломатію в руки популістів, гордо грюкати дверима, посилати під три чорти Брюссель з його рекомендаціями, оголосити європейців слабаками і зрадниками, повернути для них візи і т. Д. Оплески диванного воїнства гарантовані. Але все це буде виглядати # ПЕРЕМОГА лише в тому віртуальному світі, який придумали для себе ми самі.
Михайло Дубинянський, для УП

 

Українська Правда
http://www.pravda.com.ua/articles/2016/07/1/7113426/
02.07.2026