Що насправді про нас думають друзі

????????????????????????????????????????????????????????????

Якщо ви впевнені, що добре уявляєте, що інші люди думають про вас, ви помиляєтесь, кажуть психологи.

Більшість людей мають доволі точне уявлення про свою особистість. Я сміливий або тишко? Холерик або спокійний? Утім, наскільки точно відповідають вашій оцінці враження інших людей: ваших близьких, друзів, колег та знайомих?

Чим щасливішою відчуває себе людина, тим гірше вона уявляє думку інших людей про себе

Психологи, які вивчають це питання, винайшли, що більшість із нас насправді доволі точно визначають, яке враження ми справляємо на інших. Але у той же час ми маємо деякі “сліпі зони”. Це певні риси, які більшість людей бачать у нас, а ми тим часом про них геть не здогадуємося. Насправді, чим спокійніша та врівноваженіша людина, тим гірше вона уявляє думки інших людей про неї.

Одне з найбільш ретельних досліджень того, чи знають люди насправді, що інші думають про них, опублікували 2011 року дослідники з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі та Університету Вейка Фореста. Впродовж серії тестів Еріка Карлсон та її колеги просили сотні старшокурсників оцінити свою особистість (основні риси характеру, як-от чи є людина екстравертом, а також наскільки вона чесна, приваблива або весела).

Після цього учасники експерименту називали друзів та членів родини, які могли би оцінити їхню особистість. І, нарешті, намагалися передбачити, які саме оцінки вони отримають від близьких людей.

Один зі способів визначити, що інші люди думають про вас, це покластися на те, як ви самі себе сприймаєте. Отже, якщо ви вважаєте себе комунікабельною особистістю, вочевидь, й інші бачать вас таким. Цікавим виявляється й інший висновок дослідження.

Еріка Карлсон та її колеги винайшли, що уявлення учасників експерименту про те, як інші люди сприймають їх, насправді краще відображають їхній справжній “публічний імідж”, ніж оцінки особистості, які вони дали собі самі.

На думку дослідників, це свідчить про те, що ми здатні вийти за рамки нашого самосприйняття і визначити певною мірою, що інші думають про нас, навіть якщо це й не узгоджується з нашим власним образом. Цей висновок підтвердили й інші експерименти за участю незнайомих людей, які спілкувалися з учасниками лише впродовж п’яти хвилин до початку випробування.

Cліпі зони”

Вочевидь, ми таки маємо певне уявлення про наш образ в очах інших людей. Втім, пізніші дослідження показали, що наше розуміння цього далеке від досконалого. В експерименті, проведеному німецькими психологами в 2013 році, взяли участь 65 студентів, які оцінили свою особистість за 37 твердженнями, як-от “Я ставлюся до людей справедливо” або “Я ледачий”.

Після цього вони також запропонували кільком друзям і членам родини оцінити їхні риси характеру на основі тих же тверджень. Більшість студентів назвали принаймні трьох знайомих, тоді як один – запросив на експеримент 35 осіб! Нарешті учасники експерименту спробували передбачити, як родичі та друзі оцінять їх.

Важливим результатом цього дослідження став той факт, що деякі риси особистості, які одностайно відзначали всі друзі і родичі учасників (наприклад, ледачість), відрізнялися від того, як студенти самі оцінили себе, а також від того, як, на їхню думку, оцінять їх інші.

Дослідники назвали ці розбіжності “сліпими зонами”, і зазначили, що “як правило, людина не має жодної уяви про деякі свої особливості, які зазвичай бачать всі, хто її оточує”.

Цей факт не здивує тих, хто часто непокоїться з приводу думки інших, оскільки невпевнені у собі люди витрачають багато часу, намагаючись з’ясувати ці сліпі зони. Тоді як психічно більш врівноважені та впевнені в собі люди зазвичай менше усвідомлюють, що насправді думають про них інші.

Селфі та самоаналіз

Цей висновок спробували перевірити цього року психологи з Університету Мартіна Лютера в Німеччині. Вони розділили студентів на групи по чотири і запропонували оцінити спочатку свою особистість, потім характер інших членів групи і, нарешті, спробувати передбачити, якими їх бачать однокурсники.

Наприкінці експерименту студенти також пройшли тести, які оцінювали рівень їхньої соціальної адаптації, а також можливі ознаки розладу особистості.

Цікаво, що психологічно більш адаптовані студенти з меншою точністю припускали, як їх сприймають інші. Оцінюючи свій публічний імідж, вони більше покладалися на себе, і це було особливо помітно з тими студентами, яких вони краще знали.

Іншими словами, чим більш емоційно стабільною і врівноваженою є людина, тим більше вона впевнена, що друзі бачать її так само, як вона сприймає себе (і зазвичай у позитивному світлі). Цей висновок узгоджується з багатьма дослідженнями депресії, які свідчать, що в пригніченому стані люди менше помиляються з приводу себе і бачать світ більш реалістично.

4

Ці “сліпі зони” особливо помітні в соціальних мережах. У сучасному світі ми все частіше презентуємо себе онлайн, і отже, психологи нещодавно почали досліджувати ці нові шляхи, які вводять нас в оману з приводу того, як інші сприймають нас. У дослідженні, опублікованому в цьому році, вчені спробували з’ясувати, як ми презентуємо себе за допомогою селфі.

Майже двісті старшокурсників відвідали лабораторію психології, де вони спочатку зробили селфі, а потім їх сфотографували на той же телефон співробітники лабораторії.

Після цього студенти мали обрати краще своє фото з точки зору його привабливості в інтернеті і потенціалу набрати більше “лайків”. Дослідники з Університету Торонто виявили, що ті учасники, які часто себе фотографують самі, вважали себе привабливішими на селфі.

Але коли іншу групу людей, поросили обрати кращу з двох світлин учасників експерименту (при чому в онлайн режимі), в більшості випадків вони зробили абсолютно протилежний висновок, обравши фото, зроблені співробітником лабораторії. Майте це на увазі, коли наступного разу завантажуватиме своє селфі в соцмережі.

З огляду на ці дослідження виявляється, що найкращим способом дізнатись думку інших про себе, є просто спитати. Якщо ваші друзі і родичі будуть з вами відвертими, ви можете виявити, що ви не зовсім така людина, якою ви себе вважали або якою, на вашу думку, сприймали вас інші.

З іншого боку, якщо ви самі собою задоволені і впевнені, що й інші сприймають вас позитивно, краще не ставити багато запитань. Менше знаєш, спокійніше спиш.

Крістіан Джаррет  BBC Future

 

BBC-УКРАЇНА
http://www.bbc.com/ukrainian
14.06.2016