Набережна «Циганка» зміниться до невпізнанності

Уже наприкінці літа набережну «Циганка», що на вулиці Білецькій, неможливо буде впізнати. Там проведуть реконструкцію та організують сучасну зону відпочинку тернополян, де можна буде не просто погуляти, а й чимось себе зайняти.

Проект реконструкції «Циганки» розробили молоді тернопільські архітектори, які об’єднались у громадську ініціативу «Urban.te». За їхнім задумом, ця ділянка набережної поділиться на 7 зон.

Однією з них стане ще один у місті скейт-парк.

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Він не буде розрахований для екстремалів. Він Буде, напевно, для початківців, тому що місце не дозволяє. Це, скоріше, тихий відпочинок. Він для того, щоб маленькі діти і середнього віку мали чим зайнятися».

Для любителів займатися спортом облаштують кілька волейбольних майданчиків. Також буде територія для дитячих розваг.

Повноцінній реконструкції піддасться територія зі стоянкою риболовецьких човнів.

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Це така прогулянкова алея, яка опускатиметься до води. Тобто проходитиме десь у 30 сантиметрах над водою. Там можна буде рибалкам пришвартувати човен. Ця територія має бути з дошок. Тут буде спуск до води. І якщо вдасться пофарбувати водонапірну споруду, то там буде невеликий майданчик для перегляду кіно».

Дещо змінить свій вигляд зелена зона в районі «White Bar» – її просто окультурять.

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Територію «White bar» практично не зачіпаємо, просто недалеко від нього розташовуємо туалети. Ми знаємо, що в нього є така проблема – немає своїх туалетів, а люди ходять недалеко, через дорогу. І було би добре, щоб він за ними доглядав. Територія «зеленого» пляжу практично не змінюється. Там треба просто покращити газон і перекласти плити. Тут плавати не можна. На те є багато причин. Основна з них – це ями на дні. Ці ями не вирішуються ніяк, тому що погана основа ґрунту. Спуститися (зайти у воду – Ред.) і прогулятися біля берега можна, але плавати ми не рекомендуємо».

Центром нової прогулянкової зони стане своєрідна головна площа – там буде так званий «пішохідний» фонтан, де можна буде ходити між струменями, а також причал для теплоходів «Герой Танцоров» і «Капітан Парій».

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Плануємо реконструювати причал, щоб там зупинявся катер – там, де зараз металевий причал, бо там він найкраще розташований. Залишаємо невелику парковку – вона просто звузиться, бо займає половину пляжу. А тут буде просто сквер з різними вуличними меблями. Це дуже предметний дизайн. І озеленення – тут буде посаджено багато дерев. Буде освітлення – своєрідні вечірні композиції. Сподіваємось, буде гарно виглядати».

Проект реконструкції набережної «Циганка» молоді архітектори вперше представили під час фестивалю «Вуличний ринок», що проходив наприкінці серпня минулого року в парку імені Шевченка. Таким чином вирішили просто показати тернополянам, як вони уявляють розвиток міста. Однак проект міг так і залишитись задумом, якби до стендів випадково не підійшов особисто міський голова.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: «Оскільки за декілька днів, коли там були тисячі людей, не було жодного негативного відгука на цей проект, – який, по-перше, дуже гарно виглядає зовні, який є європейським і сучасним і відходить від старих стереотипів, – звичайно, що було прийнято рішення, що якщо це сподобалось усім тернополянам, значить місту це потрібно. І в подальшому ми вже почали працювати безпосередньо з цими молодими ініціативними людьми. Я їм запропонував, щоб вони увійшли у склад тієї групи, яка розроблятиме проектну документацію. Вони погодилися – документація готова. Я сподіваюся, що в цьому році нам спільно цей проект вдасться реалізувати, і Тернопіль отримає ще одну прекрасну «родзинку», ще одну зону відпочинку тернополян, ще одне місце, куди можна буде привести гостей міста і туристів».

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Співпраця була дуже тісна. Буквально за місяць нас запросив мер. Ми представили проект уже детальніше, про все розповіли, обговорили. Ще за місяць був замовлений уже детальний проект».

Антон Марчевський, репортер «ТМЦ.ІНФО»: «А що говорили досвідчені архітектори стосовно вашого проекту».

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Нас ще не сприймають серйозно, на жаль (сміється. – Ред.) Ми – молоді архітектори. Вони так всі посміхнулися…»

Антон Марчевський, репортер «ТМЦ.ІНФО»: «Але все-таки дали «добро». Я був на містобудівній раді, де одноголосно…»

Анастасія Джула, архітектор, учасник громадської ініціативи «Urban.Te»: «Так. Ми ж нічого такого «кримінального» не робимо. Все так добре, все так класно. І вони всі так сказали: «Добре, дітки, молодці!»»

Реконструкцію набережної «Циганка» розпочнуть уже за кілька тижнів. На це з міського бюджету виділили 10 мільйонів гривень. Завершити усі роботи планують наприкінці серпня, до державних свят.

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Степан Гречківський.
«ТМЦ.ІНФО», 21 квітня 2016 року.

Теги: