Свиноферму у Ланівцях модернізували, проте активісти надалі вимагають її закрити

Ситуація з роботою свинокомплексу в Ланівцях заходить у глухий кут. Люди продовжують блокувати заїзд на територію товариства «Агро-Ланівці», кудою завозять корми для тварин.

Олег Довгалюк, громадський активіст: «Наша мета – негайне закриття свиноферми ТОВ «Агро-Ланівці», вивезення свиней. Підприємство нехай працює, нехай займається іншим виробництвом, нехай проведуть перепрофілювання. Пан Чайківський Іван Адамович сказав, що «ми 7 грудня закриємо підприємство і в нас буде зерносховище». Будь ласка! Робітників не розганяйте. Ми хочемо, щоб були робочі місця. Але дане підприємство, свиноферма, по-перше, впливає на здоров’я, життя ланівчан і на екологію нашого міста. І не лише міста, а й усього регіону – це Тернопільська область, Рівненська і Хмельницька».

На підприємстві вирішили піти іншим шляхом – свиней вивезли, але не всіх. Натомість спорудили додаткові накриття і встановили фільтри, щоб не було смороду, висадили кілька тисяч дерев. Проте активістів це не влаштовує.

Сергій Ходанович, громадський активіст: «Для чого робити заходи, якщо була угода про повне вивезення свиней? Для чого було півроку дурити людям голови? Для чого було насаджувати дерева, для чого було робити ті витяжки, якщо вони повинні були свиней вивозити?»

Керівник товариства «Агро-Ланівці» каже, що ані тепер, ані, тим більше, влітку смороду зі свиноферми не буде. Натомість проблеми для міста починають створювати активісти, які заблокували в’їзди на підприємство.

Вадим Арістов, голова правління ТОВ «Агро-Ланівці»: «Свині голодними не залишаться, але унеможливлювання нормальної роботи підприємства створює безліч проблем і загроз. Ви бачили проблему з утилем. Є закон України про поводження з відходами тваринного походження. Ми вимушено його порушуємо. Це наша відповідальність. Але це дійсно за певних умов – зміна температури – створити небезпеку для довкілля. Тому це питання нагальне. Ми кричимо. Пишемо скрізь листи, отримуємо відповіді, що «так, ми розуміємо проблему». Але ж нічого не відбувається».

Вадим Арістов каже, що не варто порівнювати кількість тварин, які утримувались на цій території у радянські часи, із нинішньою чисельністю, адже технології рухаються вперед разом із часом. Більше того, керівник підприємства щодо екологічності свиноферму ставить за приклад перед усім містом.

Вадим Арістов, голова правління ТОВ «Агро-Ланівці»: «Я впевнений в тому, що єдине місце в Ланівцях, де унеможливлюється потрапляння фекалій у ґрунт, є наша лагуна. Бо вся решта Ланівців обладнана септиками, якими ніхто не опікується».

Зовнішній експерт підприємства Олена Дейнека показала журналістам залишки очисних споруд, куди стікаються нечистоти з усього міста. Із тутешнім смородом ніхто не бореться.

Олена Дейнека, зовнішній експерт із питань PR ТОВ «Агро-Ланівці»: «Ця місцина перетворена, мабуть, на міське звалище, куди люди зносять усе, що тільки можна. Річка є «свідком» того, яким чином «хазяйнують» люди. У таких умовах вони сьогодні живуть. Тобто самі собі створюють проблеми».

Тим часом активісти стоять на своєму: блокуватимуть роботу свиноферми аж до повного її закриття. Одного разу, кажуть, за це навіть поплатилися.

Олег Довгалюк, громадський активіст: «24 грудня на наших людей напали близько 100 людей у балаклавах, «тітушки». Ми маємо таку думку, що це було організовано Службою безпеки України. Вони заглушили наш мобільний зв’язок – ми не змогли організувати своїх людей на противагу тим «тітушкам». 27 числа був намети, де ми проживали. Спалили».

Вадим Арістов, голова правління ТОВ «Агро-Ланівці»: «У ніч із 24 на 25 грудня підприємство завезло корми на територію свого підприємства шляхом максимально унеможливлюючи нанесення шкоди будь-якому. І нам вдалося це зробити. Жодних серйозних інцидентів не було. Усі ці звинувачення я навіть не хочу коментувати – щодо «подавлення» мобільних телефонів, якогось фізичного впливу, якихось постраждалих, яких немає. Прізвищ, імен – нічого немає. «Тітушок» ніхто не бачив. Куди вони поділися – невідомо. Насправді відбулося те, що відбулося. У нас це все зафільмовано, у поліцію матеріали передано. Очікуємо на висновки слідства».

Тим часом керівники міста і району за ситуацією лише спостерігають. Усі очікують на висновки комісій та результати розслідувань.

Роман Казновецький, міський голова Ланівців: «Питання стоїть виключно в діяльності свиноферми ТОВ «Агро-Ланівці». Щоб потім не говорили, що міська влада і активісти хочуть закрити ТОВ «Агро-Ланівці». Воно працює і функціонує. Орна земля є – обробляйте, будь ласка, на здоров’я. Питання зі свинарником – це дискусія вже не одного місяця і не одного року. На жаль, у даний момент людей відповідно до їхніх же законних прав, у принципі, не чують. Через це вони й організували свою акцію протесту».

Юліан Сірант, голова Ланівецької районної державної адміністрації: «Ми зараз працюємо з обласними санітарними, ветеринарними службами інспекціями. Тому що на рівні району ми не маємо таких контролюючих служб, які могли би вжити заходів».

Василь Бурик, начальник Ланівецького відділення поліції: «Кримінальні провадження порушені за статтями: 241 – «Забруднення атмосферного повітря», 239 по «Агро-Ланівцях» – «Забруднення земель», 206 – «Перешкоджання законній господарській діяльності». На сьогоднішній день два кримінальних провадження перебувають у слідчих Ланівецького відділення поліції, а одне – в обласному управлінні поліції».

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Тетяна Шабанова.

«ТМЦ.ІНФО», 6 лютого 2016 року.

 

Теги: