Через гідроелектростанції Дністер зникне як річка – активісти

Створити комісію з вивчення питання стосовно доцільності побудови каскаду гідроелектростанцій на Дністрі вирішили депутати Тернопільської обласної ради. Накласти мораторій на реалізацію такої ініціативи, на відміну від сусідньої Івано-Франківської облради, наші обранці не змогли. Однак один лише факт презентації компанією «Укргідроенерго» ідеї побудови каскаду ГЕС викликав гнів екологів, а також мандрівників, які організовують сплави на Дністрі.

Олексій Гуска, представник екологічної організації «Зелений світ» (м. Чортків): «Ми виступаємо проти будівництва гідроелектростанцій на Дністрі, оскільки це є Національний природний парк, і тоді він втратить своє значення. Для чого тоді було надавати йому статус Національного парку, якщо з нього виводитимуть землі для побудови цих ГЕС. Дністер тоді зникне як річка, це буде просто каскад ставків, які нікому не потрібні».

Роман Задорожний, мандрівник, активіст: «Ми бачимо, що зараз робиться на Збручі. Там сплави припинилися, пропали рекреаційні зони, де немає водосховищ. Річка перетворилась у болото, де є сморід, де вмирає риба під час літніх посух».

Борис Гора, мандрівник, активіст: «Та яке «збудувати»? Ніхто будувати не буде! Розслабтесь! Поки я живий – нічого не збудують! Це я вам гарантую! Треба мене посадити, мою сім’ю посадити і ще багатьох «вар’ятів», що довкола!»

Роз’яснити депутатам обласної ради та громадським активістам, який вплив на природу матимуть дністровські гідроелектростанції, взявся перший заступник голови облдержадміністрації.

Іван Крисак, перший заступник голови Тернопільської ОДА: «Назва «руслові» говорить про те, що будівлі і водойма повинні знаходитися в руслі річки. Оскільки проекти передбачають будівництво гребель, то в їх районі – в тих місцях, де ширина Дністра – до 100 метрів, а руслова заплава – до 250 метрів, – проектанти передбачають, що затоплення повинно бути мінімізовано».

Що саме вивчатиме спеціально створена депутатська комісія – невідомо, оскільки перші конкретні розрахунки стосовно вигоди від ГЕС і, навпаки, їхньої шкоди – будуть готовими за рік-два.

Степан Барна, голова Тернопільської ОДА: «Практична площина цього питання буде лише тоді, коли будуть якісь напрацювання або проект. Бо на сьогоднішній момент, окрім звернення державного підприємства щодо презентації цього об’єкту, немає більше нічого. Навіть немає жодних висновків. Тому й предмету розмови щодо можливості реалізації цього проекту в Тернопільській області на даний момент немає».

Громадські активісти обіцяють докласти максимум зусиль, аби гідроелектростанції на Дністрі навіть не почали проектувати, не говорячи вже про їх будівництво. Натомість пропонують владі зосередити свою увагу на інших – екологічно безпечних формах виробництва електроенергії.

Репортер, відеомонтаж – Антон Марчевський, камера – Віталій Цицура.

«ТМЦ.ІНФО», 10 січня 2016 року.

Теги: