Публікації
13:45
5 Вересня
308

Пожежа у костелі святого Миколая: українські бізнеси зібрали 18 млн грн на відновлення споруди

Публікації

18 млн гривень вдалося зібрати українським бізнесам всього за одну добу після пожежі, що трапилася вечері п’ятниці, 3 вересня, у костелі святого Миколая в Києві. Там через займання електродротів загорівся орган.

Про зібрані кошти у фейсбуці написав співвласник компанії Rozetka Олександр Чечоткін.

“Війна” за костел

Як повідомив у фейсбуці міністр культури України Олександр Ткаченко, площа пожежі становила 80 кв. м. За півтори години її вдалося погасити. Сама будівля, за словами міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського, сильно не постраждала, хоча остаточні результати озвучать після заверешння всіх експертиз. Орган же відновленню, очевидно, не підлягає.

Зважаючи на те, що католицька громада вже давно просила владу міста повернути їм храм, а Будинок камерної та органної музики перенести в іншу будівлю, тепер вони висловлюють у соцмережах надію, що це може дійсно статися.

Тим часом ситуацію у фейсбуці намагався пояснити Олександр Ткаченко. За його словами, у будівлі мала вже розпочатися реставрація зовнішнього фасаду, але йшли суди з приводу тендерів, тому процес відклали.

“Щодо внутрішніх робіт йшли дискусії між католицькою громадою та Національним будинком органної музики, щодо того, як можна користуватися органом. Представники католицької громади вважали, що він має знаходитися не за алтарем. Але орган був побудований саме для того місця, де він стояв. Розміщувати його в іншому місці не просто заборонено з огляду щодо закону про охорону культурної та історичної спадщини, а ще й вкрай небезпечно. Нарешті була досягнута домовленість і прописана дорожня карта, куди рухатися далі. Колектив Національного будинку органної та камерної музики мав переїхати до Будинку музики. До цього існує відповідний указ президента та рішення уряду”, – написав Ткаченко.

Він також зазаначив, що за рік влада столиці так і не узгодила, де може бути побудований Будинок музики. Поки влада міста роздумувала – орган згорів.

“Інструмент дійсно потребував відповідного ремонту та і сама його конструкція вимагала серйозного вдосконалення. Та невизначеність щодо перебування будинку органної музики власне в цій будівлі ускладнювала роботи щодо реконструкції чи ремонту органу. Додатково у конструкції самого органу неможливо встановити захисні металеві конструкції для електроприводів. Ймовірне замикання сталося (втім остаточне рішення ще за експертами), саме всередині органу після проведення профілактичних робіт щодо його очищення та початку репетицій, – написав Ткаченко. –  Сам орган переважно складається з 6-ти метрових дерев’яних конструкцій”.

Тільки завдаючи негайній реакції ДСНС ми маємо збережений костел, а не спалений Notre Dame, – наголосив міністр.

Будівля “химерного” архітектора

Нагадаємо, костел святого Миколая – творіння архітектора Владислава Городецького, автора відомого “будинку з химерами” на Банковій. Храм звели на прохання католицької громади і відкрили в 1909 році.

За інформацією дослідника життя та творчості Городецького Дмитра Малахова, “учасники пишалися, що новий київський костел, має фасад, витриманий строго в готичному стилі, прикрашений двома великими й однією маленькою вежами і багатою скульптурою, зовні нагадує знамениту Votiv Kirche у Відні”.

Вотівкірхе. Відень. Поштівка кінця ХІХ століття.

Будівля сильно постраждала під час Другої світової. За часів Радянського союзу там спершу був архів, а згодом відкрили зал органної музики. Оскільки оригінальний орган за часів війни не вцілів, то наприкінці 70-х у Чехословаччині замовили інший. Щоправда, розмістили його не на хорах, як заведено в костелах, а на місці вівтаря. Саме цей орган і згорів дотла ввечері 3 вересня.

Костел святого Миколая. Дореволюційна листівка

Наразі інформації про точну суму, необхідну на відновлення будівлі костелу, ще немає. Але міністр культури попередньо повідомив, що мова йтиме про кілька десятків мільйонів гривень.

Також міністр опублікував банківські реквізити Національного будинку органної та камерної музики, на які охочі долучитися до відновлення костелу можуть пожертвувати гроші:

ЄДРПОУ: 05509524

ІПН: 055095226553

Р/р UA 893003460000026006016844102

Акціонерне товариство «Альфа-Банк» в м.Києві

Призначення платежу: Благодійна допомога на реставраційні роботи

Замовник є неприбутковою організацією за ознакою 0031.

Всередині костелу після пожежі. Всі фото: facebook.com/vitalii.kryvytskyi

 

Центральне фото: Сергій Нужненко/Radio Svoboda