Правду кажучи
12:39
4 листопадаа
621

Повідомлення про карантинні виплати для всіх українців – фейк

Правду кажучи

На тлі сплеску захворюваності на COVID-19 в Україні в соцмережах почали з’являтися повідомлення про введення нових виплат для громадян, які зазнали фінансових збитків у період карантину. Ми перевірили, чи справді це так.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«Офіційно! Вже з понеділка влада вводить нові карантинні виплати українцям», – йдеться у повідомленні одного із Telegram-каналів. Зазначається, зокрема, що в Офісі Президента  розпорядились терміново виділити бюджетні кошти на допомогу українцям майже по всій країні. Повідомлення містить скріншот із операцією на банківській картці з начебто перерахованими коштами, а також кілька активних опцій, серед яких читачам пропонують дізнатися, хто отримає виплати, як це зробити, а також список областей, де можна отримати допомогу. У цей перелік чомусь також потрапили відповіді на ЗНО і ДПА-2022.

Після «кліку» на котрусь із опцій, що зацікавила, з’являється повідомлення про те, що потрібно підписатися на телеграм-канал, і тоді інформація стане доступною. Однак після того, як ви стаєте підписником, вас перенаправляє на статті, наприклад, про начебто проєкт Закону, яким передбачаються карантинні виплати, чи про плани відновити допомогу в розмірі 8 тисяч гривень для підприємців. Разом з тим на сайті Президента України немає жодної інформації про те, що українцям планують виплачувати якісь «карантинні» гроші.

В результаті зрозуміло, що мета даного посту – привернути увагу українців, які постраждали від економічної кризи на тлі пандемії, а також залучити більше читачів до Telegram-каналу.  Наразі, як повідомив радник президента України Олег Устенко, в Україні можуть відновити практику карантинних виплат від держави для підприємців. Але це можливо тільки в разі введення жорсткого локдауну, а сума виплат планується меншою, ніж торік – тобто менше, ніж вісім тисяч гривень.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.