Публікації
12:52
16 Грудня
2319

Не переоцінювати онкомаркери та самодіагностику: онколог пояснив, як вчасно виявити рак

Публікації

У 2021 році від раку у світі померли 10 млн людей, такі дані повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров’я. За даними МОЗ, станом на початок 2021 року в Україні на обліку в медичних установах перебувають 1 млн 187,6 тисяч пацієнтів з онкологічними захворюваннями.

Загалом науковці дослідили близько 200 видів раку, що відрізняються між собою. Про це на зустрічі «Онкологія у жінок: медичні та духовні аспекти» розповів  хірург-онколог, національний представник України в European Society of Surgical Oncology Маркіян Фецич. За його словами, найпоширенішими видамиє рак молочної залози – на нього припадає близько 25% всіх випадків, рак товстої кишки та рак легень.

«Рак є різних локалізацій, відповідно, це є різна хвороба, – пояснює онколог. – Наприклад, рак молочної залози і рак легень мають різну клініку, тобто, по-різному себе проявляють. Вони також мають різну діагностику, отже, їх можна виявити різними методами. Ці види раку також мають різне лікування».

Рак не виникає за рік

З власного досвіду онколог пояснює: часто люди приходять до нього, не розуміючи, як так сталося, що в них виявили рак.

«Кажуть: буквально 3 місяці тому я була здоровою, а от відчула, що щось мені недобре. Обстежилася і виявили рак. Але рак – це така хвороба, що не розвивається ні за тиждень, ні за місяць чи навіть рік. Вона тривала в часі, – розповідає Маркіян Фецич. – Науковці підрахували, що середньостатистично подвоєння ракових клітин займає 100 днів. Уявляєте, скільки часу має пройти, щоб утворилася пухлина розміром в 1 мм? Зазвичай, це декілька років».

Проблема в тому, що рак – підступна хвороба. Тож видимі ознаки, за якими його можна відчути, з’являються, коли пухлина досягає великих розмірів.

На початку хвороба асимптомна: людина нічого не відчуває, а пухлина вже є в організмі.

«Всі з вас знають поняття про 4 стадія раку. Якщо не вникати, ми розуміємо, що це щось із максимально песимістичним прогнозом. Поділ на стадії лікарі придумали для себе, щоб передавати інформацію про перебіг хвороб. Залежно від стадії: нульова, перша, друга, третя та четверта. Таким чином ми прогнозуємо перебіг хвороби. В онкології використовують термін п’ятирічного виживання. Прийнято вважати, що пацієнти, які пережили 5 років від моменту виявлення та початку лікування, житимуть і далі. Це такий умовний рубіж, над яким ми працюємо».

За словами онколога, 5-річне виживання при нульовій стадії – 100%. Всі пацієнти його долають. При першій – 98%. При другій – 88%. При третій – 52%, при четвертій – лише 16% пацієнтів зможуть подолати цей 5-річний термін.

«Як бачите, відбувається стрімке зниження прогнозу між 2-ю та 3-ю стадією. Цей рубіж ми позначаємо словом «вчасно». Якщо рак діагностували до 2-ї стадії – це вчасно. Третя та четверта – це запізнілий рак. Тож свої зусилля докладаємо на те, щоб діагностувати рак, поки він не поширився занадто далеко», – зауважує Маркіян Фецич.

Він наголошує: 33% випадків раку можна попередити, а 30% можна вилікувати, якщо вчасно виявити і правильно лікувати.

Як виявити рак вчасно

Виявляти онкологію допомагають скринінги – пошук злоякісної пухлини в людини, котра не має жодних симптомів хвороби.

«Для українців наразі – це ще зазвичай досить дивно, бо з часів СРСР культивувалось, що до лікаря треба йти, коли немає інших варіантів. У світі ж уже давно знають: до медиків варто йти здоровим, щоб потім не вигадувати екстраординарних методів, коли все запущено. Однак тут варто наголосити: універсального методу скринінгу з голови до п’ят немає. Навіть якщо ви мільйонер», – каже онколог.

Фецич також наголошує: скринінг, що виявив би всі 200 видів раку, не існує.

«Також варто пояснити: в медицині немає 100% точності. Буває, що в результаті скринінгу отримують псевдопозитивні та псевдонегативні результати. Псевдопозитивними є випадки, коли ми обстежили пацієнта, нам здається, що ми діагностували рак, ми про це говоримо пацієнту, але насправді його немає. І псевдонегативні: нам здається, що пацієнта обстежили, він наче здоровий, ми його відпускаємо додому. Натомість рак вже є в організмі», – каже Фецич.

33% випадків раку можна попередити, а 30% –  вилікувати, якщо вчасно виявити і правильно лікувати.

Скринінг раку молочної залози

Всім жінкам від 40 років раз на рік рекомендують проходити мамографію. Це неболюча процедура, такий собі рентген у 2 проєкціях. Протипоказів до неї не існує.

Від 25 років хоч би раз на рік, максимум раз на 2-3 роки, варто відвідувати мамолога – фахівця, який розбирається в проблематиці, може клінічно обстежити груди, за необхідності використати УЗД.

«Що ж до самодіагностики. Не варто її переоцінювати. Цей метод популяризують давно, і це зіграло злий жарт, – розповідає онколог. – Жінки дивилися ці картинки та відео і таким чином замінили відвідування лікаря. При цьому робили обстеження не досить ефективно, тож згодом у них діагностували хворобу. Самодіагностика – це краще, ніж нічого, але не варто нею заміняти похід до лікаря».

Рак шийки матки

Маркіян Фецич пояснює: цей тип раку пов’язаний з вірусом папіломи людини. У США та країнах ЄС його попереджають шляхом вакцинації дівчат. В Україні така вакцинація не входить до календаря обов’язкових щеплень, тож це не є загальноприйнято, про це мало хто знає і ця проблема є актуальною.

Скринінг на рак шийки матки варто проводити:

– у віці 21-29 років – 1 раз на 3 роки;

– після 30 років – 1 раз на 5 років + тест на ВПЛ.

«Якщо жінка/дівчина не вакцинована, але зробила тест на ВПЛ і він негативний, то щеплення можна робити в будь-якому віці, і в 30 років, і в 35», – пояснює онколог.

Самодіагностика – це краще, ніж нічого, але не варто нею заміняти похід до лікаря.

Скринінг раку легень для курців

«Науковці спостерігають пацієнтів десятиліттями і дійшли висновку: в кого досвід куріння 30 років, з ймовірністю 99% ці люди матимуть рак легень. Тому тим, хто курять понад 20 років, рекомендують робити низькодозовану комп’ютерну томографію, завдяки якій ми бачимо легені та утвори, що там можуть з’явитися. Зокрема, і рак», – пояснює лікар.

Рак товстої кишки

Для скринінгу ранніх стадій такого типу раку використовують колоноскопію. Процедуру проводять під час медикаментозного сну, вона не є болючою і не викликає дискомфорту.

«Спеціальним обладнанням повністю досліджують товстий кишечник. Однак, якщо в просвіті і є поліп, ми не можемо на 100% сказати: доброякісне чи злоякісне це утворення. Тому беруть зразок, його досліджують і тоді визначають, чи це рак, чи доброякісна пухлина», – описує процедуру онколог.

Проводити колоноскопію варто людям віком понад 50 років 1 раз на рік як жінкам, так і чоловікам.

Як доповнення до методу використовують аналіз калу на приховану кров.

«Проводити таку процедуру варто всім, віком від 50 років, якщо люди категорично відмовляються проходити колоноскопію. Адже навіть ранні форми раку призводять до того, що в просвіт кишківника виділяється кров, навіть якщо пухлина має 5 мм. Тож таким чином її можна виявити. На основі цього не встановлюють діагноз, тому, якщо є підозри, рекомендують колоноскопію. Якщо обирати цей метод, то проводити його варто щороку», – наголошує Маркіян Фецич.

Онкомаркери

Окремо онколог пояснює, що покладати надії лише на онкомаркери не варто. Це не панацея.

«Немає такого тесту крові, за результатами якого ми можемо сказати: є в пацієнта рак чи немає. Це додатковий метод, і найефективнішими онкомаркери є тоді, коли спостерігаємо пацієнта в ремісії. Його пролікували і важливо спостерігати, щоб не настав рецидив, – каже медик. –  Якщо поведетеся на маркетинг лабораторій, де роблять панель онкомаркерів з 20-ти видів – це нонсенс і витрачені на вітер гроші».

Маркіян Фецич наголошує: тести не є достатньо специфічними. Показники онкомаркерів підіймаються не лише при онкопатології, а й при запальних процесах. Тому радить не витрачати гроші даремно.

Автор: Ірина Небесна