Публікації
14:42
26 Травня
267

Лише 2% опитаних українців ставляться до росії добре – соціологи

Публікації

92% серед опитаних українців негативно ставляться до росії. 80% тих, хто раніше ставилися до цієї країни позитивно, тепер кардинально змінили свої погляди.

Такими є результати опитування, проведеного 13-18 травня 2022 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Участь у ньому взяли 2000 респондентів з усіх регіонів України, окрім тимчасово окупованої Автономної республіки Крим. Опитували лише повнолітніх, які живуть на територіях, що їх контролює Україна, в тому числі у регіонах, які опинилися у тимчасовій окупації після 2 4 лютого.

Як стверджують соціологи, за останні 3 роки до повномасштабного вторгнення можна простежити поступове зниження позитивного ставлення до росії, але навіть попри декілька місяців поспіль ескалації біля кордонів України 34% населення України на початку лютого 2022 року добре ставилися до рф (в одній із публікацій наприкінці 2021 року це було пов’язано із сприйняттям «росії» як «звичайних росіян»).

«Тепер уже лише 2% громадян добре ставляться до росії, у той час, як 92% – погано. Утім, важливо розуміти, що 2% – це близько 500 000 осіб, тобто достатньо істотна кількість в абсолютному вимірі все одно зберігає попри очевидні факти позитивне ставлення до агресора», – пояснюють ситуацію у КМІС.

Графік 1. Динаміка доброго і поганого ставлення населення України до росії

Також показовими є зміни у світогляді на індивідуальному рівні. Так, соціологи потворно опитали 513 респондентів-учасників, з якими поспілкувалися на початку лютого 2022 року, тобто до повномасштабного вторгнення.

«Для цих респондентів ми знали, яким було їхнє ставлення до росії на початку лютого, а зараз повторили те саме запитання. Як можна бачити на графіку 2, серед тих, хто мав і раніше погане ставлення до росії, 97% продовжують його мати (хоча 3% зараз обрали варіант «важко сказати»). Кардинальною є зміна поглядів тих, хто мав добре ставлення до росії і тих, хто мав невизначене ставлення до неї. Так, 80% тих, хто раніше добре ставився до росії, тепер погано ставляться до неї. Менше ніж кожен десятий зберіг позитивне ставлення до росії, хоча ще 12% вирішили зараз відповісти «не визначилися», – зазначають фахівці.

Графік 2. Як зараз до росії ставляться ті, хто на початку лютого 2022 року ставилися до неї добре / погано / мали невизначене ставлення

Серед же тих, хто мав невизначене ставлення до росії, 97% зараз уже погано до неї ставляться. У всіх регіонах України абсолютна більшість жителів погано ставляться до росії, зокрема, на Півдні 90% погано ставляться, на Сході – 85% (у той час, як на початку лютого, відповідно, 45% і 53% добре ставилися до росії). Відносно найбільше продовжують добре ставитися до росії на Сході – 4%.

Графік 3. Ставлення до росії в регіональному вимірі

 

Абсолютна більшість громадян – 82% – які продовжують проживати на тимчасово окупованій після 24 лютого 2022 року території, негативно ставляться до росії, і лише 6% позитивно ставляться до неї.

Графік 4. Ставлення до росії залежно від того, де зараз проживає респондент
Автор: