Публікації
16:16
3 Лютого
1100

Хворіють навіть новонароджені: на Тернопільщині зростає захворюваність на ковід

Публікації

2 лютого Тернопільщина знову побила власний «рекорд» за кількістю нових захворювань на ковід за добу. Мова йде про 1 639 лабораторно підтверджених випадків. Позитивним у цій ситуації є те, що більшість пацієнтів все ж лікуються вдома.

Як розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Ольга Ярмоленко, в області наразі розгорнули 2 054 ліжкомісця для пацієнтів із ковідом, всі вони забезпечені підведеним киснем. З них зайняті хворими 900 місць.

Симптоми схожі на ГРВІ

«Пацієнти, які тепер хворіють, значно рідше потрапляють до стаціонарів. Ми аналізували, чому. Очевидно, бо все більша кількість жителів області вакцинується. Наразі в регіоні зробили 790 тисяч щеплень. При населенні в 1 мільйон та, беручи до уваги, що багато хто вже перехворів, таким чином вже є велика опірність цьому захворюванню», – пояснює Ольга Ярмоленко.

За словами очільниці департаменту, у вакцинованих пацієнтів ковід протікає швидше – 5-7 днів, із симптомами, наче це ГРВІ. А в стаціонари зазвичай потрапляють пацієнти віком 60+, переважно невакциновані, тож захворювання в них проходить важче, вони потребують кисневої підтримки та застосування інших медикаментів.

Попри те, що кількість нових випадків більша, смертність серед пацієнтів – нижча, аніж це було восени. Однак тенденція все ж зберігається: зазвичай помирають від ускладнень ковіду люди віком 60+, із супутніми патологіями.

Ольга Ярмоленко також наводить статистику: в січні в області зафіксували 19 тисяч пацієнтів із ковідом, в той час, як у листопаді 2021 року, коли був попередній сплеск захворюваності, їх було 10 тисяч. Ярмоленко каже: таке різке збільшення можна пояснити тим, що штам «Омікрон» легше передається, особливо за умов, коли люди нехтують елементарними карантинними обмеженнями: носінням масок, соціальною дистанцією та миттям рук.

Хворіють навіть діти віком 1-3 дні

Також значно зросла захворюваність серед дітей. Найбільше таких випадків фіксують у Тернопільському та Чортківському районах.

«В обласній дитячій лікарні вже розгорнули додатково 100 ліжок. Були одно-, триденні діти, малюки віком 1 місяць, які вже захворіли на ковід. Хвороба в них характеризується гарячкою впродовж 1 доби», – описує ситуацію Ольга Ярмоленко.

Вона наголошує: важливо, як поведуться батьки, чи знають вони, як правильно поводитися, коли в малюка висока температура.

«У такому випадку потрібно давати пити багато рідини невеликими дозами. Якщо не дотримуватися такого режиму, стан дітей стає важчим, вони поступають в стаціонари. Але за день-два, провівши їм дезінтоксикаційну терапію, їхній стан стає кращим і вони доліковуються вдома», – пояснює директорка департаменту.

Бригади виїжджатимуть на вакцинації на місця

Ольга Ярмоленко розповіла, що, станом на 3 лютого, в області вакцинували першою дозою 37% населення, другою – 35%. Бустерних щеплень провели загалом 8 тисяч.

Зважаючи на те, що категорія людей віком 60+ є наразі найменш вакцинованою, в департаменті розробили графік виїздів мобільних бригад.

«У кожний населений пункт раз на тиждень у сталий день та годину буде приїздити мобільна бригада. Оголошення про графік її роботи є у селищних радах, крамницях, церквах та на автобусних зупинках, щоб поінформувати якомога більше невакцинованих людей, які менше користуються інтернетом», – каже директорка департаменту.

Бустерна доза

Отримати бустерну дозу може кожен охочий, якщо від моменту другого щеплення минуло вже 180 днів. Зробити її можна в будь-якому центрі чи пункті вакцинації або мобільною бригадою. При собі варто мати документи, що підтвердять особу.

«Люди, які мали проводити бустерну вакцинацію, але захворіли, можуть зробити це через 28 днів або до 105 після перенесеного захворювання. Рекомендовано робити бустерне щеплення мРНК-вакцинами: Moderna, Comirnaty (Pfizer/BioN-Tech) або AstraZeneka. Але якщо людина до цього вакцинувалася CoronoVac-ом і хоче отримати бустерну дозу ним, то це теж дозволяється», – зауважує Ольга Ярмоленко.

Про смерть студента, в якого ПЛР-тест був негативним

Днями у тернопільській лікарні помер 20-річний студент історичного факультету педагогічного університету. Ольга Ярмоленко пояснила: у нього справді не було супутніх хвороб, тести при поступленні до медзакладу показали від’ємні результати. Однак причиною смерті було ускладнення, спричинене ковідом, – пневмонія.

«У 2-й міській лікарні від COVID-19 справді помер хлопець, який не мав супутніх патологій. Він був на лікуванні всього 7 днів, до цього 10 днів лікувався амбулаторно: спершу вдома на Львівщині, тоді в гуртожитку вишу. Приймав самотужки жарознижувальні препарати. До лікарні він поступив у важкому стані, йому діагностували пневмонію. Швидкі тести та ПЛР були негативними, бо вже був тривалим термін протікання захворювання. І тільки дослідження альвеол підтвердили, що в нього була коронавірусна хвороба», – розповідає очільниця департаменту охорони здоров’я.

За її словами, в студента діагностували ідіопатичну пневмонію із явищами фіброзу.

«Наразі відомо, що там була спровокована і генетичність. Але це насторожує, коли активні молоді люди без супутніх патологій, і стається такий нещасний випадок. Це показує, що ковід є грізним захворюванням», – підсумовує Ольга Ярмоленко.

 

Теги COVID-19