Від мами – до мами. У Тернополі діє «Група підтримки матерів»

У пологах народжується дитина, а після пологів – мати. Наскільки прекрасними ці етапи є в житті жінки, настільки ж складними. Адже, якщо під час пологів жінка відчуває фізичний біль, то після вона може потребувати емоційної та психологічної підтримки. Особливо актуально це нині, в умовах пандемії COVID-19.

«Мільйони матерів по всій планеті починали готуватися до народження дитини у звичному для них світі. Тепер вони повинні готуватися до того, щоб принести життя у світ, що змінився і до якого вони не були готові – світ, де майбутні матері не ходять до медичних установ через страх інфікування та можуть не отримати невідкладну допомогу через перевантаження системи охорони здоров’я або карантин, – це у своєму виступі напередодні Дня матері, який відзначатимуть 9 травня, сказала Генрієтта Фор, виконавча директорка ЮНІСЕФ і додала: важко уявити, наскільки пандемія коронавірусу змінила материнство».

Таку підтримку жінки можуть отримати у  Тернопільському обласному клінічному перинатальному центрі «Мати і дитина».  Медзаклад у 2003 році першим у області та одним з перших в Україні отримав статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».

Цей статус означає, що в закладі проводиться політика на підтримку 12 принципів грудного вигодовування. Пропагуються сучасні технології ведення лактації та годування малюків грудним молоком, створено наближені до домашніх умови для спільного перебування матері та дитини, заохочуються партнерські пологи і участь родини в догляді за новонародженою дитиною та породіллею, проводиться навчання вагітних у «Школі материнства і відповідального батьківства», систематичне навчання медичного персоналу.

Все для мами

При «Школі відповідального батьківства» діє «Група підтримки матерів». До неї входять жінки з позитивним досвідом грудного вигодовування, які пройшли відповідне навчання та можуть надати найпростішу консультацію або підтримати маму, що зіткнулася з труднощами при годуванні малюка грудьми.

В цій групі жінки діляться своїм власним досвідом материнства, психолог розповідає про формування оптимальних стосунків в діаді «мати-дитина», особливості психоемоційного розвитку дитини перших років життя.

Під час зустрічей також розповідають про те, як відновити свій фізичний та психологічний стани після пологів, а експерти – тернопільські консультанти з грудного вигодовування,  слінгоконсультанти,  танцювальні терапевти – допомагають якнайшвидше відновитися після пологів і насолоджуватися материнством.

Алла Тимчак

Ініціатором створення групи підтримки близько десяти років тому виступила практична психологиня ТОКПЦ «Мати і дитина» Алла Тимчак.

«Така ідея виникла після спілкування з жінками, бо до психолога вони приходять з різними проблемами. На мою ініціативу жінки відгукнулися дуже схвально і відразу активно почали долучатися до групи, – каже експертка. – Група підтримки об’єднує мам і майбутніх мам для того, щоб вони ділились одна з одною сучасними знаннями про грудне вигодовування, своїм особистим досвідом, просто спілкувалися».

Зустрічі в групі відбуваються регулярно: щонайменше раз у два тижні. Раніше їх проводили  вживу, нині ж, в умовах карантину, перейшли в онлайн.

Читайте також: Що тернополяни думають про декретну відпустку для чоловіків?

«До пандемії ми збиралися великими групами. Приходили вагітні жінки, які готувалися до пологів, а також мами зі своїми дітками, які охоче ділилися своїм досвідом з жінками, які відвідують Школу материнства. Тепер збираємося онлайн у прямих ефірах, – розповідає Алла Тимчак. – Тему зустрічей обираємо в залежності від запиту жінок. Вони також діляться своїм досвідом з вирішення якоїсь проблеми. Це заохочує вагітних відвідувати наші прямі ефіри в соцмережі Instagram або зустрічі-конференції на платформі  Zoom. До речі, на останньому ефірі в Іnstagram жінка, яка колись народжувала в Тернополі, а зараз мешкає в Кракові, поділилася своїм досвідом материнства і гарними відгуками про перебування в нашому перинатальному центрі».

Нині група налічує близько 160 жінок, щодня додаються нові учасниці. Долучитися до неї  можуть і вагітні, і ті, хто вже став мамою.

«Немає значення, де жінка буде народжувати: у нашому медзакладі чи іншій лікарні, вона все одно може стати учасницею групи підтримки. Тим паче, що завдяки можливостям сучасних технологій, до онлайн-зустрічі можна долучитися з будь-якого куточка країни, – констатує психологиня. – Якщо реальний простір для спілкування звузився, то дуже розширився онлайн-простір. Вже не треба їхати з району на зустріч групи у Тернопіль, можна до неї приєднатися вдома. Так само, якщо жінка,  наприклад, потребує консультацію психолога, вона може скористатися нею онлайн, тож це досить зручно».

А що для тата?

Хоча група створена для підтримки матерів, у ній чекають і майбутніх чи новоспечених татусів.

«Цей простір був створений для спілкування та обміном досвідом серед жінок, проте, якщо тато долучається, то ми це заохочуємо. До карантину на «живі» зустрічі чоловіки інколи приходили. Ми вчили їх, як тримати, пеленати малюка та інших необхідних навиків, – розповідає Алла Тимчак. –  Звісно, не всі мають можливість відлучитися в робочий час, але коли тато приходить, то це велика радість. Поясню чому:  не всі батьки здатні радіти своєму батьківству. Є такі, які не хочуть, а дехто з якихось причин  не можуть розділити з мамою цю величезну відповідальність. Бо появу дитини в сім’ї завжди супроводжує відповідальність. І дуже добре, якщо батько розділяє з мамою всі етапи: спільні купання, прогулянки всією сім’єю, загалом взаємодію з дитинкою від її народження.

Проте, на жаль, є тати, які думають, що дитина – це відповідальність лише жінки. Чоловік вирішує, що краще він буде заробляти гроші та старатися якнайменше бувати вдома. Пригадую випадок, коли одного разу зателефонувала жінка і стурбованим голосом запитала, чи можна терміново отримати консультацію психолога. Згодом виявилося, що вона десять місяців після пологів займається дитиною сама. Чоловік часто їздить за кордон, вважає, що він все робить для родини. А ті дні, коли перебуває вдома, ніколи не грається з дитиною, не цікавиться емоціями жінки. Рівень життя у них і справді вище середнього. Та що з того, коли жінка серед тої розкоші нещасна».

У свій час дуже актуальною була програма з підготовки до партнерських пологів, яка через карантин нині призупинена.

«Чоловіки приходили на заняття разом з жінками. Деякі з них тут вперше усвідомлювали, наскільки важливою є  для жінки емоційна «включеність» чоловіка в життя родини. Вони спостерігали за іншими чоловіками, які ділилися досвідом своїх партнерських пологів, догляду за малюком. І це було найціннішим у таких зустрічах. Сьогодні радує  те, що інколи до онлайн-зустрічей долучаються і тати», – каже Алла Тимчак.

Психологиня додає, що подібні зустрічі часто змінюють ставлення чоловіка до батьківства, а тому є дуже важливими.

«Школа материнства і відповідального батьківства» – група для мам і тат, показала, як чоловіки по-різному ставляться до вагітності, батьківства. Хтось серйозно сприймав усе, що показували і розповідали експерти, дехто – з гумором, а хтось – байдуже, – ділиться Алла Тимчак. –  Проте спостерігала за трансформацією останніх: коли вони бачили, як чоловіки активно долучаються до обговорень, практичних вправ, то і самі починали все пробувати і вже не були такими байдужими. Загалом подібні школи і групи підтримки – це дуже корисний і цікавий досвід для обох партнерів».

Відзначимо, що навчання у «Школі материнства і відповідального батьківства» та участь у «Групі підтримки матерів» є безкоштовною. Щоб долучитися, необхідні бажання і зареєструватися, написавши на Viber-номер Алли Тимчак – (097) 572 98 77.

Авторка: Світлана Величко

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: