«У тебе що, місячні?», або Чому менструація – це не соромно, а природно

«Гості з Червонограду», «ці дні», «червоний день» і ще 8 тисяч інших евфемізмів вигадало людство, аби не говорити вголос слово «менструація». Маркетинг та медіа лише підтримують цю «мовчазну змову», не називаючи речі своїми іменами.

Така кількість евфемізмів для менструації говорить тільки про одне: місячні та жіноча фізіологія довгий час вважалися настільки сороміцькою темою, що і до сьогодні вона часто табуюється, в тому числі багатьма дівчатами та жінками.

Згідно з соціологічними дослідженнями компанії Libresse, 42% жінок були присоромлені менструацією, 48% жінок почуваються зніченими під час менструації, 73% приховували прокладки або тампони.

А якщо скласти всі цикли в житті жінки, виявиться, що вони займають у кожної від семи до десяти років. Тому просто замовчувати чи обходити стороною такий великий період часу – неприпустимо. Як вирішити цю проблему – розповідаємо далі.

Табу чи ні?

До жінки й чоловіка в соціумі є певні очікування, за якими жінка має бути красивою, охайною, лагідною, завжди приємно пахнути. Менструація не вписується в цей «глянцевий образ». Саме тому дуже важливо таку фізіологічну особливість жінки, як місячні, не подавати у спотвореному вигляді.

Компанія SCA, яка володіє брендами жіночої гігієни, провела глобальне дослідження, щоб виявити, чи справді розмови про місячні у публічному просторі табуйовані. Виявилося, що не тільки такі країни, як Саудівська Аравія, соромляться обговорювати відкрито у суспільстві цю тему. У Швеції, Великій Британії, Нідерландах теж існує ця проблема.

Надзвичайно живучі й забобони на тему менструації. Наприклад, у США та Британії дівчат під час менструації не беруть у туристичний похід, щоб ведмеді «не почули запах крові»; в Індії жінкам з місячними забороняється готувати їжу (навіть заходити в кухню!), відвідувати храм, голосно розмовляти; у Румунії не можна торкатися квітів, тому що вони зів’януть, у Франції «не зіб’ється майонез». 

Цікаво також, що у деяких країнах сильний фізичний біль під час місячних вже є достатньою законною підставою для того, щоб взяти вихідний. В Японії, Індонезії, Тайвані, Південній Кореї та частині Китаю жінкам дозволено брати оплачуваний вихідний під час місячних. Італійський парламент розглянув питання щодо впровадження триденної оплачуваної відпустки для жінок, менструація яких проходить болісно. Та стереотипи про роль жінок у суспільстві та їх «слабкість» у порівнянні з чоловіками ускладнюють розмову про створення подібних законодавчих ініціатив в Україні.

Вам не зрозуміти

‒ У тебе що, місячні? ‒ спитав якось знайомий, коли я була незадоволена якимись його словами та вчинками.

Тому складається враження, що, коли окремі представники чоловічої статі жартуючи про місячні, вони почуваються надзвичайно дотепними. Чоловіки вважають, що саме в гормональних змінах жіночого організму криється причина всіх бід. Якщо жінка чимось невдоволена – значить у неї «ці дні». Це – аксіома, навіть якщо є всі підстави бути невдоволеною й гормональних змін на обрії не видно.

Ірина Гуменна

Коли у жінки настає менструація, то зрозуміти її потреби у цей період складно, розповідає лікарка акушер-гінеколог, к.м.н. Ірина Гуменна. Добре освічені чоловіки, та й жінки, зазвичай, є обізнаними, що жінка зазнає складних біохімічних процесів протягом усього менструального циклу. І тому в певні періоди, особливо під час овуляцій та менструацій, жінці цілком природно бути більш вразливою, слабшою і потребувати розуміння та допомоги, наголошує лікарка. 

Але жінці не варто мати ілюзій, що до її менструальних проблем оточення поставиться з розумінням. Лояльнішого ставлення в конкурентному суспільстві не передбачено.

Ще один аспект – менструальний біль. Біль у животі, спазми, нудота, діарея та втомлюваність – ці симптоми відчувала майже кожна жінка. За різними джерелами, від 15% до 65% жінок відчувають біль під час менструації. Працювати, а тим більше бути ефективною в такому стані складно. При цьому 51% чоловіків вважають, що жінкам неприпустимо апелювати до менструації на робочому місці.

«Передменструальний біль є складним симтомокомплексом, який включає гормональні, нейро-гуморальні зміни, зміни судин та мікрокапілярів, – розповідає Ірина Гуменна, – інколи менструальний біль може бути симптомом, який свідчить про патологічний процес в тілі жінки (запальний процес, формування фіброміоми, ендометріозу, кіст).  Проте менструальний біль може виникати і в жінок, у яких не буде виявлено справжніх захворювань. Певні гормональні явища, вік (в тому числі і дуже юний) можуть бути підґрунтям для розвитку альгодисменореї (медична назва менструального болю)».

Незважаючи на те, що загальноприйнятою є думка про домінування менструації, слід пам’ятати – ще це вторинне явище, явище-наслідок, наголошує Ірина Гуменна. Головним явищем в місячному циклі в тілі жінки  є овуляція, яка відбувається в яєчнику. Вона відбувається не одночасно з менструацією, а за 1-2 тижні до неї. Тобто менструація – це можливе свідчення жіночого тіла про те, що дозріла яйцеклітина в цьому місяці «втрачена». Саме тривалі овуляції без настання вагітності можуть давати певні сигнали дискомфорту. Серед них і емоційні коливання, і погіршення самопочуття, в тому числі зміни апетиту, затримка рідини, порушення сну тощо. Але все це залежить від конституційних і компенсаторних механізмів окремої жінки. 

Тому для здорового менструального циклу корисними можуть бути як спортивні вправи, які покращують кровообіг в органах малого тазу, зокрема плавання, аеробіка, фітнес, йога, танці,  так і фахова лікарська консультація з підбором оптимального методу лікування. Жінці вкрай важливо добре знати своє тіло вміти і його відчувати.

Знати все

Часто викривлене ставлення до менструації підтримують не тільки чоловіки, а й безпосередньо жінки. Нас з підліткового віку вчать не розмовляти на цю тему.

Анастасія Висоцька

Табу виникає тому, що в цій темі ми відчуваємо напругу, переживаємо сором і почуваємося винними за особливості організму, на які, крім того, не можемо вплинути та які є цілком нормальними. Коли жінка стидається свого тіла, своїх природних циклів і станів, то цим заперечує свою жіночу суть, вона опиняється у пастці  виникнення психосоматичних проявів. Тому просвітницька діяльність і вільне обговорювання цієї теми дають змогу викорінити невігластво, яке призводить до нездорових станів та шокуючих наслідків, переконана сексологиня Анастасія Висоцька.

«Попри позитивні зрушення, все одно тема менструації, жіночих фізіологічних і природних процесів  залишається незручною. Така проблема існує не тільки у нашому суспільстві. Усе через те, що про менструальний цикл говорять або в негативному світлі, або прикриваючись грубуватими жартами, – каже Анастасія Висоцька. – Дійсно, у жіночому організмі відбувається циклічний викид гормонів, тому в різний період менструального циклу жінка може себе почувати по-різному. Тому, у першу чергу, жінка має добре себе знати. Має розуміти, які процеси відбуваються в її організмі і що вона при цьому відчуває».

Для жінки в парі важливо обговорювати це питання, а завдання партнера – підтримувати розмову, дослухатися до переживань. Це момент, коли жінка може потребувати підтримки, наприклад, попросити свого чоловіка сходити в аптеку по засоби гігієни та знеболювальні. Водночас чоловіки також мають багато проблем, у яких жінка може прийти на допомогу та підтримати.

«Багато жінок соромляться сказати на роботі про менструацію, навіть не всі обговорюють це зі своїми половинками. І це плачевно, хоча, можу сказати, що зараз все більше жінок, які вільно про це говорять, – констатує сексологиня. – Психічно здорова, емоційно зріла людина буде з розумінням ставитися до почутого, адже це нормальний  фізіологічний процес і тут немає нічого сороміцького. Тому мова має йти про статеве виховання. Чим більше і вільніше ми будемо говорити про менструацію, тим спокійніше на це буде реагувати соціум, зокрема й чоловіки.

Рівень статевого виховання у нас однозначно низький. Воно має починатися з сім’ї та школи, але не таким чином, коли дівчат і хлопчиків виводять по різних класах.  Прогрес станеться, коли інформація буде доступна для всіх, щоб хлопчики з маленького віку розуміли, що таке жіноча фізіологія і що це нормальний процес».

Читайте також: «Справжні чоловіки». Як суспільство дискримінує «сильну стать»

***

Справді, рівень сексуальної освіти у нас нерідко обмежується тим, що дівчаток раз чи два виведуть разом з іншими дівчатами в окремий клас і покажуть прокладки. Чи забороняє хтось запитувати й дізнаватися більше? Зазвичай, ні.

Та якщо тему менструації овіяно такою атмосферою таємничості й сорому і тебе з дитинства привчають говорити про місячні пошепки, бажано подалі від ніжних вух хлопців, не варто очікувати, що кожна насмілиться розпитувати про подробиці, які її турбують, навіть приватно.

Природні процеси організму не мають бути предметом сорому, дискримінації чи будь-яких знущань. Не називати речі своїми іменами та продовжувати стигматизувати тему менструації означає вдавати, що її не існує. Тому що більше ми будемо відкриті до свого організму, то більше про нього дізнаватимемося та зможемо розуміти одне одного краще.

Якщо ми визнаємо, що менструація — це абсолютно нормальне явище, таке ж, як дихати, або їсти, жити стане простіше.

Авторка: Світлана Величко

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: