«Ми не просто боремося за свої права»: тернопільська шахістка – про жінок у шаховому спорті

У суспільстві склалися певні стереотипи щодо місця й ролі жінки у шахах. Через це кількість шахісток сьогодні – невелика. Однак вони успішно долають перешкоди у шаховому спорті, доводять, що гідні конкурувати з чоловіками і заслуговують на визнання своїх спортивних досягнень.

Про кар’єру, битву статей та поширені проблеми у шаховому спорті «ТМЦ.ІНФО» розповіла чемпіонка та призерка чемпіонатів України Ольга Бабій родом із Тернополя.

  • Як і коли у вашому житті з’явилися шахи?

Мої батьки – тренери з шахів, та й загалом у нас «шахова» сім’я: брат і троє сестер – теж у цьому виді спорту. Тож шахами я займаюся від раннього дитинства. Батьки ніколи не змушували мене грати. Це було моє вперте бажання, яке вони підтримали. Вже у чотири роки я навчилася грі у шахи, а у п’ять відбувся мій перший турнір. З того часу я граю професійно. Так тоді ще дитяче захоплення переросло у справу всього мого життя, якій я присвятила уже більше 27 років.

  • Розкажіть про свої найбільші досягнення та титули?

Найдужче пишаюся, мабуть, сріблом на Всесвітній Універсіаді. Також я багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів України, змагалась у Європі. Довгий час входжу у десятку кращих шахісток України, а у 2013-му отримала звання міжнародного гросмейстера серед жінок. Завдяки шахам я побувала вже більш ніж у 20 країнах світу. Однак найбільшим своїм досягненням вважаю те, що досі граю у шахи і з кожним разом люблю їх все більше.

  • На кого рівняєтеся?

Мені подобається дуже багато шахістів, як чоловіків, так і жінок. Я люблю переглядати їхні партії та переймати для себе щось нове. Однак найкращим прикладом і мотивацією для мене є угорка Юдіт Полгар – одна з трьох всесвітньо відомих сестер-шахісток. Вона досягла того, що досі не вдавалося нікому з жінок. Протягом 26 років Юдіт очолювала світовий жіночий рейтинг, вже із початку шахової кар’єри грала переважно в чоловічих турнірах. Жодній жінці не вдавалося досягти такого прогресу в грі проти чоловіків. Це людина, яка викликає у мене захоплення.

  • Чи популярні зараз шахи загалом і серед жінок зокрема?

На радість шахістам, популярність цього виду спорту зросла, особливо за останній час. Свою роль у цьому відіграв один з найпопулярніших мінісеріалів осені – «Хід королеви» або «Ферзевий гамбіт». Стрічка встигла побити рекорд компанії Netflix – за короткий час набрала найбільшу кількість переглядів на сервері. Це спричинило певний «бум» у пошуковиках. Запит «як грати у шахи» виріс у кілька разів по всьому світу. Мене це надзвичайно тішить. Серіал показує, наскільки шахістка може бути яскравою та цікавою як особистість. Люди починають розуміти, що шахи – не просто гра, це – мистецтво, спорт та боротьба.  Моя основна ціль зараз – підвищити інтерес до шахів, зокрема своїм прикладом. Я хочу показати іншим жінкам, що шахи – це цікаво. До мене постійно звертаються дівчата, я їх консультую і стараюсь усім допомогти.

  • Чи однакові умови для жінок і чоловіків у шаховому професійному спорті?

У шахах, як і у фізичних видах спорту, притримуються традиції розділення чоловіків і жінок у змаганнях. Однак є й відкриті турніри, участь у яких беруть усі. Шахістки мають можливість брати участь у чоловічих турнірах, але не навпаки. Так жіночі шахи залишаються жіночими, а чоловічі стають змішаними. До слова, теж нещодавно грала у чоловічому чемпіонаті України. Вважаю, що ця умова для жінок є дуже корисною. Таким чином шахістки можуть піднімати свій рівень у шахах. Загалом жіночих турнірів менше, ніж чоловічих  і вони значно менше фінансуються. Вважаю, це несправедливо, і це не лише моя думка. Однак, для вирішення проблемних питань потрібна масовість: чим нас більше, тим нас краще чути і ми сильніші.

Читайте також: (Не)жіночий вид спорту: тернопільська чемпіонка − про стереотипи, труднощі та досягнення у боксі

  • Чому шахістів зараз значно більше, ніж шахісток, так само, як і чемпіонів більше, ніж чемпіонок?

На це є різні причини. По-перше, жінкам паралельно треба вирішувати багато справ – як-ось робота по дому, сім’я, виховання дітей. Через це вони часто менш сконцентровані на кар’єрі та результаті, на відміну від чоловіків. На те, що жінок менше в цьому виді спорту, впливають стереотипи, що шахи – чоловіча гра. Демотивує нас нижча оплата праці та нерівні умови, про які я вже говорила. Для того, щоб грати у шахи, мало просто багато займатися та вчити комбінації. Потрібно мати відповідну фізичну підготовку. Чоловіки у цьому плані витриваліші, а також у них більше енергії для перемоги. Це також одна із причин, чому вони показують кращі за жінок результати.

  • Чи часто особисто доводилося стикатися зі стереотипом, мовляв, «шахи чоловіча справа»? І як на них реагуєте?

Не пригадую. Однак у шаховому світі на цю тему є такий жарт: «У яких чоловіків ніколи не вигравала Сьюзен Полгар?» (найстарша із сестер Полгар, яка була чемпіонкою світу – ред). Відповідь: «Вона ніколи не вигравала у здорових чоловіків». Це справді смішно, бо, як тільки вона вигравала у шахістів-чоловіків партію, вони одразу ж говорили, що у них щось боліло. Саме це нібито заважало їм здобути перемогу. Чоловіки не люблять програвати жінкам – це факт. Однак пора вже визнати, що шахи – це для жінок і про жінок. Ми не просто боремося за свої права. Жінки багато займаються, показують гарні результати. Це навпаки повинно викликати тільки захоплення.

  • Що б ви порадили тим, хто хоче навчитися грати у шахи? Можливо, в місті є шахові клуби, які можна відвідувати?

У Тернополі був шаховий клуб, та його закрили. Однак перевага шахів у тому, що не обов’язково ходити в офлайн клуби. Шахи – доступні. Зараз в Інтернеті дуже багато корисної інформації, багато ігор та додатків, які можна завантажувати на свій смартфон. Є навіть тренування по скайпу. Варто спробувати зіграти хоча б одну партію. Не обов’язково займатися шахами професійно, грати можна для себе. У будь-якому разі ви отримаєте навички, які дуже допомагають у житті. Шахи, як відомо, розвивають мислення, логіку, формують характер та вчать приймати рішення.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Автор статті: Світлана Шевчук
Теги: