Залишайтесь у безпеці: де шукати захисту від домашнього насильства?

Заклик «Залишайся вдома» сьогодні лунає чи не звідусіль. У час пандемії перебування у власній домівці стало уособленням безпеки та єдиним дієвим способом вберегти себе від інфікування. Але не для всіх. Багатьох карантин зачинив в одному помешканні з домашніми кривдниками, що стало причиною зростання випадків насильства.

За даними громадської організації «Ла Страда-Україна», з початку карантину кількість випадків домашнього насильства в Україні збільшилася на 30%. Серед постраждалих – найбільше жінок та дітей. Однак це проблема не лише нашої країни, через карантин спалах домашнього насильства спостерігається у всьому світі.

Із 25 листопада по 10 грудня в Україні щорічно проходить міжнародна кампанія «16 днів активізму проти гендерно обумовленого насильства». Цьогоріч із огляду на ризики, пов’язані з пандемією, – слоган інформативної кампанії «Обережно, двері зачиняються». Так українців закликають бачити та чути все, що відбувається навкруги, не бути байдужими та не терпіти насильницькі дії.

Через карантинні обмеження проблеми багатьох родин і справді залишаються «за закритими дверима», а постраждалим в таких умовах складніше виходити назовні та шукати допомогу. «ТМЦ.ІНФО» дізналось, де на Тернопільщині готові допомогти людям, які зіштовхнулись з домашнім насиллям.

Безпечний простір

Для осіб, які постраждали від домашнього насильства, у області працює декілька притулків. Сюди можуть звернутися жінки з неповнолітніми дітьми чи чоловіки, яким необхідно знайти безпечне місце, щоб вийти зі стосунків, де вони потерпають від насильства. У таких закладах їм зможуть надати тимчасове місце проживання, юридичну, психологічну та іншу допомогу.

Центр соціально-психологічної реабілітації «Родина»

Центр надає комплекс соціальних послуг жінкам та дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, зокрема зазнали домашнього насильства. Жінці та її неповнолітнім дітям надають проживання на строк до 90 діб. Забезпечують продуктами харчування, одягом, гігієнічні наборами. За потреби у центрі допомагають у відновленні документів, консультують з юристом. Потерпілі проходять обов’язковий курс психологічної реабілітації, обов’язкове медичне обстеження. Заклад – невеликий, усього 2 кімнати, де можуть розмістити 12 осіб. Для них є облаштовані кухня та ванна.

Через карантин центр змушений був обмежити свою роботу, тому зараз доступні не всі послуги.

«У нас проживають жінки з дітьми, які заселились раніше. Наразі ми лише консультуємо по телефону», − каже Олеся, працівниця центру.

Обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родинний Затишок»

Заклад надає соціальні послуги людям, які опинилися у складних життєвих обставинах, у тому числі тим, хто постраждав від домашнього насильства, насильства за ознакою статі чи торгівлі людьми. Допомагають не лише жінкам та дітям, до центру можуть звертатися всі, хто переживає певні життєві труднощі.

Ця установа нова, діє від листопада минулого року у м. Чортків. Директорка центру Тетяна Дубина розповіла, що створити обласний центр соціально-психологічної допомоги вирішили, бо звернень від людей дуже багато, а одного такого центру в Тернополі було замало.

На цілодобовому стаціонарі у тут можна залишитись до 90 діб. За цей час працівники надають усю необхідну допомогу постраждалим, аби повернути їх до нормальних умов життєдіяльності. Розмістити у притулку можуть 12 осіб, за потреби – більше.

Обласний центр приймає жінок та дітей, які постраждали від домашнього насильства не лише з області, а й з інших регіонів.

«Часто жінок, які зазнали насильства, кривдник потім шукає. Аби йому цього не вдалося, жінку відправляють у притулок в інший несусідній регіон. Зараз готуємось прийняти таку жінку», − розповідає директорка установи.

В умовах пандемії центр продовжує працювати та допомагати людям, які постраждали від домашнього насильства.

«Ми створили у нашому закладі умови із урахуванням усіх протиепідемічних вимог. Забезпечили окремі входи, облаштували ізолятор для інфікованих осіб з окремим туалетом та душем. Там цілодобово чергують медсестри та няня. Тож зараз ми спокійно приймаємо людей, гарантуючи їм безпечні умови перебування у час пандемії», − каже Тетяна Дубина.

Соціальний центр для дітей та сімей «Відкрите Серце»

Соціальний центр діє з жовтня минулого року у с. Озерна, Зборівського району. Заклад надає соціальні послуги сім’ям області, які перебувають у складних життєвих обставинах. В основному звертаються жінки з дітьми.

У закладі надають притулок від одного до дев’яти місяців, здійснюють соціальний супровід, консультування. Також надають натуральну допомогу у вигляді продуктів харчування, побутової хімії та засобів особистої гігієни.

Зараз у час карантину жінок з дітьми теж приймають.

«У нашому центрі достатньо місця. Ми облаштували приміщення, де людина перебуває в ізоляції 14 днів. Якщо вона не інфікована, переводимо в кімнату, де здійснюватиметься її соціальний супровід», − розповідає директорка закладу Наталія Коцюба.

Вона також каже, що їхній соціальний центр не спеціалізується на роботі з постраждалими від домашнього насильства, але при потребі таким людям у допомозі не відмовлять.

«Специфіка роботи з постраждалими від домашнього насильства є іншою. Такі особи потребують реабілітації, яку ми у своєму центрі поки не забезпечуємо. Однак у нас був такий випадок, коли звернулася жінка з Тернополя через насильство у сім’ї і ми її прийняли», − розповідає директорка.

У планах соціального центру для дітей та сімей – створити всі необхідні умови, щоб повноцінно приймати жінок з дітьми, які потерпають від домашнього насильства, наруги та знущань.

***

Постраждалі можуть телефонувати як до правоохоронних органів, так і в правозахисні організації. Останні, як правило, мають також менеджери, що актуально під час карантину.

Читайте також: Домашні «війни»: від сімейного насилля тікають за кордон

Основні номери для отримання допомоги та консультацій:

 • 102 – Нацполіція (варто вказати, що це саме випадок домашнього насильства);
 • 1547 – урядова «гаряча лінія» із запобігання домашньому насильству;
 • 116 123 (з мобільного) та 0 800 500 335 (зі стаціонарного) – національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
 • 0 800 213 103 – єдиний номер системи безоплатної вторинної правової допомоги;
 • 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) − національна гаряча лінія з питань попередження насильства та торгівлі людьми ГО «Ла-Страда Україна»;
 • 0 800 750 408 – «гаряча лінія» із попередження домашнього насильства обласного Управління у справах сім’ї та молоді;
 • (0352) 52 63 63 – номер Служби у справах дітей у Тернопільській області.

Чат-боти протидії домашньому насильству (у Телеграмі):

 • @ police_helpbot;
 • @UDPLNPBOT;
 • @Non_Violence_Bot.

Довідка

 • Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина». Адреса: м. Тернопіль, вул. Коновальця,18. Телефон: (0352) 28 79 29.
 • Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родинний Затишок»48500, Тернопільська обл., місто Чортків, вул. Монастирська, будинок 2Б. Телефон: (067)130 26 04.
 • Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Відкрите серце». Адреса: с. Озерна Зборівського району, вул. Нове село, будинок 8А. Телефон: (096)847 97 21.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

 

Теги: