Домашні «війни»: від сімейного насилля тікають за кордон

Приказку «Б’є – значить любить» придумали, очевидно, не жертви домашнього насильства. Вони занадто добре знають смак тієї «любові».

За оцінками ООН, кожна третя жінка у світі хоча б раз у житті потерпала від домашнього насилля. Але багато хто не розуміє, що насильство – це не тільки ляпаси або стусани. Це і психологічний тиск, економічний контроль тощо.

Щоб привернути увагу до цієї проблеми, яка, на жаль, продовжує бути актуальною не тільки в Україні, а й у багатьох країнах світу, щороку з 25 листопада до 10 грудня проводять Міжнародну кампанію «16 днів проти насильства».

Не тільки 16 днів

Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насилля над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок
  • 1 грудня – Всесвітній  день боротьби зі СНІДом
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини

Щорічну міжнародну акцію «16 днів проти насильства» ініціював Перший всесвітній інститут жіночого лідерства в 1991 році. Акцію підтримують у 100 країнах світу. Україна приєдналася до заходів у 2001 році.

Як повідомляє МОЗ України, в Європі приблизно 25% жінок страждають від фізичного або сексуального насилля. Особи, які зазнали насильства, частіше мають порушення психічного здоров’я (депресивні стани, схильність до суїциду), проблеми пов’язані з сексуальним та репродуктивним здоров’ям, схильність до алкоголізму.

Експерти кажуть, що працювати потрібно у напрямку попередження та інформування, адже насильство відбувається не тільки 16 днів у році, і згадувати про цю проблему треба не лише у грудні-листопаді.

Ситуація на Тернопільщині

Тернопільська область також приєдналася до акції. Розпочалася вона із підсвічення будівлі облдержадміністрації помаранчевим кольором.

Як розповіла заступниця начальника управління сім’ї та молоді ТОДА Інна Чурбакова, помаранчевий колір символізує боротьбу з насильством.

«Протягом наступних днів, скільки триватиме акція, ми запланували провести низку заходів, серед яких – флешмоби, фотовиставки, пресконференції, широке висвітлення у ЗМІ та інші. Метою наших дій буде всебічне ознайомлення людей із проблемою, яка може прийти у дім до кожного!» – зазначила вона.

Читайте також: Антирейтинг сексизму в рекламі: як компанії продають себе і жінок

За словами інспектора обласного управління превентивної діяльності поліції Дмитра Адамовича, проблема домашнього насилля актуальна для Тернопільщини.

«За 10 місяців 2020 року до поліції області надійшло більше 5 тисяч повідомлень про факти домашнього насилля. Із них було підтверджено та складено протоколи на порушників у кількості 4080. Серед постраждалих найбільше жінок, дна другому місці — діти. Жертвами насильства також стають й чоловіки. Все частіше зустрічаються потерпілі й від психологічного насилля», – зауважив поліцейський.

Працівники поліції, які виїжджають на виклики щодо домашнього насильства, виносять термінові заборонні приписи кривднику. Від початку року в області такі приписи отримало майже 2300 осіб, з яких 214 винесено жінкам. 

Хтось мовчить, хтось – тікає

Офіційна статистика – це лише статистика, адже постраждалих від сімейних конфліктів набагато більше, кажуть експерти.

«Під час карантину на гарячу лінію, яка працює з 2006 року,  ми отримували багато дзвінків від потерпілих від домашнього насилля. Серед постраждалих – як жінки, так і чоловіки. Аналіз дзвінків показав, що частішають випадки, коли люди втікають від домашніх тиранів аж закордон. Тож сімейне насилля тепер внесено до переліку причин, через які жителі Тернопільщини покидають Україну», – розповіла директорка розвитку тернопільської ГО «ТМЖК «Відродження нації» Оксана Шлюсар.

Експертка також повідомила, що спільно із Українським жіночим фондом реалізовують проекти у громадах Тернопільщини, в рамках яких проводять інформацію кампанію щодо протидії домашньому насиллю.

«Робота у громадах показала, що насильство у сім’ях нікуди не зникло. Більше того, дуже часто сім’ї, де присутнє насилля, це зовні звичайні родини, а не тільки неблагополучні. Окрім того, спостерігається зростання випадків саме психологічного насилля: примусу, приниження та загалом загострення конфліктної атмосфери. Тому такі інформаційні кампанії, я вірю, що змінять погляд людей на цю проблему, що це змусить суспільство перестати миритися і сказати «стоп» насиллю, – каже Оксана Шлюсар. – Я мала досвід побувати в притулку для жертв домашнього насильства у штаті Невада в США. Там постраждалі мають можливість, щоб на місці їх оглянув лікар та відразу зафіксував побої. Люди можуть відразу також отримати психологічну допомогу та адвоката. Хочу вірити, що й у нашій області найближчим часом з’явиться такий притулок».

Куди звертатися у випадку домашнього насильства?

Поліція 102

Тернопільський обласний центр соціальних служб для сімей, дітей та молоді  0352 220 395

Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина» 0 (97) 500 69 24 або 0352 28 79 29

Гаряча лінія для осіб, які постраждали від домашнього насильства 15-47

Авторка: Світлана Величко

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Теги: