Що вирішив суд з партіями на Тернопільщині, які не дотрималися гендерних квот?

У Тернопільському окружному адміністративному суді відбулися засідання за позовом партій ВО «Батьківщина» та «Громадянська позиція» у спробі оскаржити рішення Збаразької міської територіальної виборчої комісії (ТВК). Раніше виборча комісія відмовила партіям в реєстрації її кандидатів на вибори через недотримання гендерних квот.

За новими вимогами виборчого законодавства, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків партія повинна забезпечити у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, і з шостого по десяте й так далі) кожного виборчого списку не менше двох кандидатів кожної статі.

У разі формування єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.

Як з’ясувалося, в одному з територіальних виборчих списків організації партії ВО «Батьківщина», що складався із дев’яти кандидатів у першій п’ятірці вона була дотримана, а далі у списку були вказані два чоловіки і тоді дві жінки.

«Має бути почерговість», − повідомила голова Збаразької міської ТВК Любов Напованець у коментарі Громадській мережі «ОПОРА». На підставі цього комісія прийняла рішення відмовити у реєстрації цій партії.

Такі ж порушення щодо формування територіального списку були зафіксовані з боку партії «Громадянська позиція». У списку із восьми кандидатів, шосту та сьому позицію займали жінки, а восьму – чоловік. До того ж програма партії не була завірена печаткою. Відповідно Збаразька міська ТВК прийняла рішення відмовити у реєстрації цій партії також.

Рішення Збаразької ТВК партії оскаржували у суді. Так, 28 вересня відбулося засідання окружного адміністративного суду за позовом ВО «Батьківщина», суть якого полягала у визнанні протиправним та скасуванні рішення виборчої комісії.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі «ОПОРА» у Тернопільській області Ольга Мазаєва повідомила, що суд задовільнив позов частково.

«Було прийняте рішення про скасування постанови територіальної виборчої комісії. А також суд зобов’язав ТВК ще раз розглянути подані обласною організацією партії ВО «Батьківщина» для реєстрації кандидатів документи та прийняти рішення», – зазначила Ольга Мазаєва.

Засідання суду за позовом партії «Громадянська позиція» відбулося 29 вересня. Партійці також вимагали скасування постанови Збаразької ТВК та зобов’язання вчинити певні дії.

Ольга Мазаєва повідомила, що суд відхилив позивну заяву «Громадянської позиції», бо встановив ще інші порушення, окрім недотримання гендерної квоти.

Партія вирішила оскаржити постанову суду в апеляції.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Теги: