На Тернопільщині – тисячі постраждалих від домашнього насильства. Як кривдників за це карає закон?

Впродовж восьми місяців 2020 року до поліції у Тернопільській області надійшло 4368 повідомлень про домашнє насильство. За цей період мобільна група з протидії домашньому насильству лише в Тернополі здійснила понад 1370 виїздів на виклики, із них пів тисячі підтвердилися.

Це дані ГУ НП в Тернопільській області.  Як зазначають у відомстві, у більшості цих випадків постраждалими є жінки та діти, а кривдниками – чоловіки.

Які покарання відбувають ті, хто вже скривдив, і що чекає на тих, хто досі дозволяє собі знущатися з членів сім’ї, з’ясовувало «ТМЦ.ІНФО».

Так, суттєво посилив відповідальність кривдника Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який діє в Україні з 2018 року.

Якщо раніше покарати людину вдавалося хіба що за побої чи зґвалтування, то тепер під термін «домашнє насильство» підпадають усі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства і навіть погрози вчинення таких діянь.

Дивіться також: Що потрібно знати про домашнє насильство і куди звернутись у разі його проявів?

Коло осіб, щодо яких застосовується законодавство про домашнє насильство, є досить широким. До нього відносять наречених, подружжя, колишнє подружжя, осіб, які спільно проживали (проживають) однією сім’єю, але не перебувають (перебували) у шлюбі, осіб, які мають спільну дитину, батьків, братів, сестер, опікунів, піклувальників тощо.

Дитину вважають постраждалою і коли вона зазнала насилля, і коли стала його свідком.

Закон передбачає можливість відокремити кривдника від постраждалої особи. Для цього застосовують спеціальні заходи – терміновий заборонний і обмежувальний приписи.

Терміновий заборонний припис виносять кривднику працівники поліції на підставі заяви постраждалої особи або на власний розсуд на основі аналізу ризиків вчинення подальшого домашнього насильства.

Такий припис зобов’язує кривдника залишити місце проживання постраждалої людини, забороняє перебувати у її місці проживання та у будь-який спосіб з нею контактувати, навіть якщо житло йому належить по праву власності. Термін дії цих заборон − до 10 днів.

Більш тривалішим засобом захисту від домашнього насильства є обмежувальний припис.

На відміну від термінового заборонного припису, обмежувальний припис виносить виключно суд за заявою постраждалої особи або її представника, строком до 6 місяців. Згодом його можна продовжити ще на шість місяців.

Такий припис накладає на кривдника заборону перебувати в місці спільного проживання, наближатися на визначену відстань до місця проживання, навчання, роботи постраждалої людини, особисто та через третіх осіб розшукувати її, вести з нею листування, телефонні переговори тощо. Також припис усуває перешкоди у користуванні майном і обмежує спілкування з постраждалою дитиною.

Крім цього, кривдника можуть взяти на профілактичний облік та  проводити з ним роботи органами поліції.

Проте вищеперераховані заходи є всього запобіжними і дозволяють державним органам оперативно зреагувати на факти домашнього насильства, припинити його вчинення та усунути загрозу повторного насильства.

Застосування таких заходів не означає, що кривдника не притягнуть до адміністративної або кримінальної відповідальності за наявності підстав.

Адміністративна відповідальність особи за вчинення домашнього насильства наразі передбачає покарання у вигляді штрафу від 170 грн до 340 грн або громадських робіт на строк від 30 до 40 годин, або адміністративного арешту на строк до 7 діб.

Повторне вчинення домашнього насильства протягом року вже загрожує штрафом від 340 до 680 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин, або адміністративним арештом на строк до 15 діб.

Якщо раніше за домашнє насильство була виключно адміністративна відповідальність, то з 2019 року окремим законом ввели й кримінальну.

За кожен з видів насильства передбачена різна відповідальність. Якщо узагальнити, покарання можуть бути такі: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років.

ГУ НП Тернопільської області повідомило, що за період з січня по серпень 2020 року в області склали 2194 адмінпротоколи на сімейних кривдників.

За результатами перевірок задокументовано та скеровано до суду 39 кримінальних проваджень за статтею 126-1 КК України – Домашнє насильство.

Загалом на профілактичному обліку поліції за вчинення домашнього насильства зараз перебуває понад 3160 осіб у області.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

Теги: