Як Стамбульська конвенція змінить боротьбу з насильством щодо жінок?

В Україні насильство над жінками, зокрема домашнє насильство, – одна з найпоширеніших соціальних проблем.

Так, дві третини (67%) українок, віком від 15 років, коли-небудь зазнавали психологічного, фізичного або сексуального насильства. Від насильства у родині щороку потерпають понад 150 тисяч жінок, близько 600 з них гинуть. Лише у 2019 році на «гарячу лінію» в поліцію звернулися понад 115 тисяч постраждалих від домашнього насильства. Приблизно 300 таких фактів, в основному, стосовно жінок і дітей, поліція фіксує щодня.

Проте така статистика повністю не відображає масштабів проблеми, адже більшість постраждалих жінок замовчують пережиті ними насильницькі інциденти. Найчастіше причина цього – сором, страх перед кривдником, брак довіри до організацій, які мають надати потерпілим підтримку, а також низький рівень обізнаності щодо прав та можливостей ними скористатися.

Змінити ситуацію може давно підписана, але досі не ратифікована Стамбульська конвенція.

Повна назва документу – Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Це найбільш прогресивний міжнародний договір, присвячений боротьбі проти насильства, що вчиняється стосовно жінок.

Конвенція визнає насильство щодо жінок водночас і порушенням прав людини, і видом дискримінації. Основною її метою є попередження насильства, захист постраждалих та кримінальне переслідування осіб, що скоїли насильницькі злочини.

Юристка безоплатної правої допомоги Оксана Тимчишин зазначає, що Стамбульська конвенція – перший революційний документ, що заявляє і нагадує усьому світу про глобальну проблему насильства щодо жінок та невідкладність її вирішення.

 

«Конвенція дає зрозуміти, що насильство стосовно жінок і домашнє насильство – вже давно не особисте питання, тож держави, маючи можливість, повинні запобігати насильству, захищати постраждалих і притягувати до відповідальності кривдників», – додає юристка.

 

Україна підписала Стамбульську конвенцію ще у 2011 році. Більше того, наша країна була однією з авторок її тексту, проте на законодавчому рівні конвенцію досі не затвердили, тобто не ратифікували. На сьогодні міжнародну угоду Ради Європи підписали усі 47 держав-членів, а ратифікували – 34.

Що змінить ратифікація Стамбульської конвенції?

Після ратифікації конвенції Україна буде зобов’язана встановити кримінальну відповідальність за всі види домашнього насильства, зґвалтування, сексуальні домагання, переслідування (сталкінг), примусовий аборт тощо.

Конвенція також передбачає організацію спеціалізованих служб підтримки, які надаватимуть медичну, психологічну та правову допомогу потерпілим та їхнім дітям.Держава повинна буде створити достатню кількість притулків-шелтерів та безкоштовних цілодобових телефонів довіри.

Важливо, що конвенція зосереджена й на попередженні насильства, а отже держава почне сприяти підвищенню обізнаності суспільства на цю тему, популяризації її в ЗМІ та навчальних закладах.

Аби не допустити повторних насильницьких актів, відповідні служби почнуть працювати з кривдниками. А це дуже важливо.

Також Україна отримає право вимагати посилення відповідальності для кривдників українських громадянок за кордоном.

Юристка зазначає, що Стамбульська конвенція хоч і не ратифікована, проте ініціювала та призвела до істотних змін у нашому законодавстві.

«У 2017 році парламент прийняв Закон «Про запобігання домашньому насильству», у 2019-му – до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів додали відповідальність про примушування до шлюбу, аборту чи стерилізації. Проте конвенція все ж є більш системним та комплексним документом», – каже пані Оксана.

Коли вступить і чи взагалі вступить у дію конвенція в Україні, поки невідомо. На початку червня президент Володимир Зеленський зобов’язався внести на розгляд парламенту законопроєкт про її ратифікацію після того, як відповідна петиція набрала понад 25 тисяч необхідних голосів.

«Для України все таки важливо ратифікувати Стамбульську конвенцію, оскільки, по-перше, тоді створиться орган, який буде проводити постійний моніторинг випадків щодо домашнього насильства (як фізичного, так і психологічного та сексуального). Крім того держава буде займатись недопущенням домашнього насильства. Адже конвенція орієнтована не тільки на боротьбу з проявами насильства, а більше на запобігання насильству, його профілактику, зокрема, через інформування людей, через освіту. А це дуже важливо, щоб з населенням працювали і пояснювали, що честь і гідність людини ніхто і ні в якому разі не повинен принижувати», – зазначила юристка.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

 

 

 

Теги: