Не жінок єдиних: як в армії дискримінують чоловіків?

У питаннях ґендерної рівності чоловіків та жінок у Збройних силах України здебільшого зосереджуються і борються за права жінок. Проте, дискримінація під час військової служби ─ це і про чоловіків.

Важливо розуміти, що зосереджена увага лише на дискримінації жінок, зокрема в армії, викривлює поняття ґендерної рівності. Адже насправді законодавство, яке регулює сектор безпеки і оборони,  дискримінаційне і щодо чоловіків.

Так, військовослужбовців в армії дискримінують у рази менше за їхніх товаришок по службі. Звідси і менше прикутої уваги до нерівності, менше обговорень, обурень і боротьби. Тому поки жінки з кожним днем отримують  все більше рівних можливостей у військовій службі, дискримінаційні норми щодо чоловіків досі неврегульовані законодавством.

Приміром, тільки жінка-військова може отримати декретну відпустку в особливий період. Військовослужбовець-чоловік у відпустку по догляду за дитиною може піти хіба в мирний час. Таким чином участь батька у вихованні дитини дискримінується.

Також у Збройних силах жінок можуть призначити на рівнозначні посади з легшими умовами праці, якщо ті мають дітей віком до 3-х років. Для чоловіків таке право не передбачили.

Несуть відповідальність і відбувають покарання військовослужбовці також по-різному. Усе залежить від того, чоловік це чи жінка. Приміром, такий вид кримінальних покарань як утримання у дисциплінарному батальйоні до військових-жінок не застосовується, на відміну від чоловіків.  Останні можуть відбувають це покарання від шести місяців до двох років.

Читайте також: Годувати на публіці чи ховатися: ставлення тернополян та досвід матусь

Направлення військовослужбовців у відрядження – ще одна дискримінаційна норма.  Жінку-військову не можуть відправити у відрядження без її згоди, якщо вона вагітна чи якщо має дитину віком до 14-ти. Чоловіки, за наявності у них дітей згаданого віку, подібного права не мають.

Втім, дискримінації щодо чоловіків стає менше. До прикладу, раніше жінки і чоловіки на однакових посадах, в одному підрозділі на тій самій посаді несли службу по-різному. Все тому, що жінок до складу добового наряду, як правило, не призначали. Тепер ходити у наряди на рівні з чоловіками – обов’язок несення військової служби жінок.

Також, кілька років тому військовослужбовці-жінки фактично не несли відповідальності за адміністративні правопорушення. На відміну від чоловіків вони не відбували покарання на гауптвахті.

Авторка: Тетяна Тимчук

Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

 

 

 

 

Теги: